Girl Online – Zoe Sugg

Date
maj, 05, 2015

girl-online-b-iext28800209„Girl Online” to debiutancka powieść Zoe Sugg, urodzonej w 1990 roku angielskiej vlogerki i blogerki, specjalizującej się w tematyce mody i urody. Jest doskonale znana przede wszystkim użytkownikom YouTube pod pseudonimem „Zoella”. Czytelnicy na całym świecie pokochali jej książkę, która w zabawny sposób opisuje życie i problemy, z jakimi zmagają się nastolatki z początku XXI wieku. Powieść szybko stała się bestsellerem, a prawa do jej wydania sprzedano do kilkudziesięciu krajów.

Penny od czasu wypadku samochodowego miewa napady paniki. Może zwierzyć się jedynie najlepszemu przyjacielowi zza ściany, Ellitowi, to jednak nie wystarcza. Postanawia założyć bloga, na którym pisze pod nickiem „Girl Online”. Tam może być zupełnie szczera, a co najważniejsze, może liczyć na wsparcie innych internautów. Gdy jednak dziwnym zrządzeniem losy wyrusza z rodzicami w podróż do Nowego Jorku, jej tożsamość może zostać odkryta. Wszystko to z powodu chłopaka, który ukrywa przed nią zbyt wiele tajemnic.

Główna bohaterka powieści ma piętnaście (jak sama wspomina prawie szesnaście) lat. Autorka książki w doskonały sposób przedstawiła jej uczucia i problemy. Penny, choć popełnia wiele gaf, jest wyjątkowo rozsądna jak na swój wiek. Nie jest to jednak osoba dorosła w ciele nastolatki (co niestety cechuje wiele powieści). Myślę, że to idealny przykład świetnej kreacji głównej bohaterki. Pozostałe postacie, choć poznajemy je dość dokładnie, są widziane oczami Penny i jedynie pod tym kątem. Także stanowią przede wszystkim barwne tło dla jej własnych przygód i rozterek.

„Girl Online” to świetnie napisana, ciekawa i zabawna powieść. Chociaż problemy Penny są najczęściej zupełnie zwyczajne, to jednak czyta się o nich z przyjemnością i jestem pewna, że wiele nastolatek będzie potrafiło się z nią utożsamić. Takie właśnie powieści młodzieżowe bardzo lubię. Jest stonowana, powiedziałabym nawet, że napisana w pastelowych barwach. Nie zawiera wulgaryzmów ani żadnych niesmacznych scen. Jednocześnie nie ma w niej dłużyzn, a całą historię śledzimy z wciąż rosnącym zainteresowaniem. Penny natomiast jest niezwykle sympatyczna i z przyjemnością kibicuje się jej aż do ostatnich stron.

Powieść oczywiście wszystkim serdecznie polecam. Zoe Sugg stworzyła świetny debiut i widać, że pisanie wcześniej również nie było jej obce. „Girl Online” to doskonała historia, której czytanie dostarczy wiele radości nie tylko dorastającej młodzieży, ale również osobom dorosłym, które mają ochotę nieco cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie jak to było być w wieku licealnym. Sądzę, że wiele kobiet odnajdzie w sobie taką właśnie, nieco zagubioną, Penny.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Insignis

Insignis_logo_nowe_final

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Tina

  29 listopada 2015

  Pierwszą część nawet dobrze się czytało, ale chyba nie sięgnę po drugą.

 2. Odpowiedz

  dominikabr

  7 maja 2015

  Chciałabym się z nią zapoznać, ale póki co brak mi funduszy na książkowe zakupy – może kiedyś 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ja tu tylko zabijam – Marta Obuch

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły