Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Date
cze, 22, 2023

Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Niezwykle zajmująca i wspaniale zilustrowana książka o życiu królowej Elżbiety II oraz o jej ubraniach i biżuterii.

Po śmierci długowiecznej Królowej Elżbiety II świat oszalał. Miała ona zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, ale niezależnie od naszych subiektywnych preferencji, każdy musiał przyznać, że to postać intrygująca, która już na zawsze zapisze się na kartach historii Anglii. Dlatego tym chętniej sięgamy po tytuły takie jak „Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów”, by poznać fragmenty jej życia. 

Co znajduje się w książce?

Królowa Elżbieta II, będąca najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiej, słynęła z wielkiego zainteresowania modą i elegancją. Jej ubiory, zwłaszcza te noszone podczas oficjalnych ceremonii i wydarzeń, zawsze były starannie dobrane i odzwierciedlały jej status i styl. Publikacja zawiera biografię królowej napisaną z dużym naciskiem na stroje. To one grają w książce główną rolę i są mostem prowadzącym czytelnika poprzez historię. To stroje, które śledziły oczy całego świata. Sama lektura natomiast skierowana jest do nieco młodszego czytelnika. Autorkom udało się stworzyć krótką i przemyślaną biografię Elżbiety II, która przybliży najważniejsze fakty z jej życia dzieciom.

Moja opinia i przemyślenia 

Mimo że książka „Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” zapewne powstała na fali spowodowanej śmiercią królowej, to jest ciekawa, przemyślana i szczegółowo dopracowana. Piękne ilustracje Kate Hindley świetnie dopełniają całości wydania. Z lektury z pewnością można wiele wynieść, a już na pewno dowiedzieć się najważniejszych faktów z życia Królowej. Uważam, że to postać, którą trzeba znać. 

Od narodzin, poprzez dzieciństwo i młodość księżniczki, aż ku dorosłości poznajemy codzienne życie w domu Windsorów. Trudności związane z wybuchem II Wojny Światowej, zawiłości polityczne, późniejsze plotki i skandale. Mimo że Elżbieta II na pozór toczyła życie zamknięte w bańce, to jednak wcale nie należało ono do najłatwiejszych, ani takich, o jakim ktokolwiek mógłby naprawdę marzyć. 

Podsumowanie

„Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” to ciekawa i wartościowa książka dla młodych czytelników, będąca ładnie oprawionym streszczeniem najważniejszych chwil z życia królowej. Myślę, że warto ją poznać, szczególnie gdy nie planujemy bardziej zagłębiać się w życie i losy rodziny Windsorów. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Zuzanna

  15 lipca 2023

  ciekawa pozycja i przyznam, że czuję się nią zainteresowana, więc w przyszłości chętnie ją zamówię.

 2. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  14 lipca 2023

  Ciekawa książka dla miłośników dynastii, czy zainteresowanych aspektami jej funkcjonowania w wymiarze wizerunku.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  13 lipca 2023

  Nie kojarzę tej książki. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

 4. Odpowiedz

  Malwina

  9 lipca 2023

  Bardzo ciekawa książeczka i to taka wielopokoleniowa 😉 Pierwszy raz ją widzę u Ciebie, muszę sobie na listę zapisać 🙂

 5. Odpowiedz

  Adriana

  1 lipca 2023

  Wow! Ta książka musi zawierać wiele ciekawych informacji 😍 i inspiracji

 6. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  29 czerwca 2023

  Śliczna okładka aż zatrzymała mój wzrok, Królowa Elżbieta to ciekawa postać historyczna.

 7. Odpowiedz

  Velaris' Library Kinga

  29 czerwca 2023

  Oj jej garderoba była niemal tak sławna jak sama Elżbieta II. Jej ulubiony kolor jak pamiętam to był zółty. Pamiętam spekulacje, co ubierze na jaki ślub do swoich wnuków. Szyk i elegancja w jednym. Miała dobrego stylistę. Choć księżna Kate też cudownie się ubiera i zawsze wygląda oszałamiająco, nawet jak ma zwykłe jeansy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   1 lipca 2023

   Ja pamiętam, że czasami miała też swoje wpadki 🙂

 8. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  28 czerwca 2023

  Myślę, że sama chętnie mogłabym zagłębić się w tę lekturę.

 9. Odpowiedz

  Alicya.pl

  28 czerwca 2023

  Może być ciekawa, szczególnie dla zainteresowanych życiem monarchii 🤗

 10. Odpowiedz

  ola

  27 czerwca 2023

  Ooo. Świetna książka! Przekażę ten tytuł siostrzenicy! Dziękuję !

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »