Galop ’44 – Monika Kowaleczko-Szumowska

Date
paź, 07, 2014

galop-44-b-iext25190231Z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego nie tylko pojawiło się wiele uroczystych obchodów, ale również ogromna ilość publikacji. Zarówno naukowych jak i beletrystycznych. Jedną z takich książek jest właśnie “Galop’44” opowiadający historię współczesnych chłopców, którzy przenieśli się w czasie.

Monika Kowaleczko-Szumowska jest tłumaczką literatury dla dzieci, książek popularnonaukowych, a także materiałów dla Muzeum Powstania Warszawskiego. I właśnie współpraca z muzeum zaowocowała fascynacją powstaniem warszawskim i zainspirowała autorkę do napisania powieści. Wydarzeń, które wypełniły “Galop’44” nie wymyśliła sama. Większość historii odnalazła w Archiwum Historii Mówionej lub usłyszała bezpośrednio od powstańców. Prywatnie jest mamą czworga dzieci. Lubi żeglować i jeździć na nartach, a także zajmować się ogrodem. Mieszka w Warszawie.

Dwaj nastoletni chłopcy w tajemniczy sposób przenoszą się w czasie, a los rzuca ich w wir wydarzeń rozgrywających sie w Warszawie w 1944 roku. Najpierw trafia tam trzynastoletni Mikołaj, a później podąża za nim jego starszy brat Wojtek, z nadzieją, że uda mu się bezpiecznie sprowadzić młodszego chłopca do domu. Komunikacja w mieście jest sparaliżowana, brakuje wody, jedzenia i leków. Wyjście z domu jest śmiertelnie niebezpieczne. Jak w tym świecie, który ani trochę nie przypomina gier komputerowych, poradzą sobie dwaj współcześni chłopcy?

Bardzo ważne jest to by pamięć o takich wydarzeniach jak Powstanie Warszawskie przetrwała. Żeby zawsze żyła w sercach Polaków. Taką pamięć utrzymują i wzmacniają właśnie powieści typu “Galop’44”. To napisana w lekki sposób, wciągająca historia, w której jednak wyraźnie podkreślona została smutna prawda. Chłopcom wystarczyło to co przeżyli, a czytelnikom powinno wystarczyć to, co podkreśla w wielu miejscach autorka. Tematyka książki jest głęboka i cenna.

Monika Kowaleczko-Szumowska oferuje czytelnikom lekcję historii w zupełnie innym wydaniu niż te, które można usłyszeć na co dzień w szkole. Taką, która znacznie łatwiej dotrze zwłaszcza do młodszego pokolenia. Tu naprawdę nie trzeba być miłośnikiem zgłębiania przeszłości, by zrozumieć pewien bardzo istotny przekaz. Wraz z bohaterami i czytelnicy zaczynają rozumieć i doceniać odwagę oraz zaangażowanie ówczesnych mieszkańców Warszawy.

W książce, obok tych fikcyjnych, pojawia się również wiele historycznych postaci. Obraz powstania stworzony przez pisarkę jest niezwykle realistyczny. Wydarzenia przedstawione w powieści są w większości autentyczne. Myślę, że to bardzo ciekawy sposób ujęcia faktów i przekazania ich młodszemu pokoleniu. “Galop’44” powinien młodych ludzi znacznie bardziej zainteresować niż zwyczajny podręcznik do historii. Myślę, że pisarce udało się przekazać smutną, ale bardzo potrzebną kolejnym pokoleniom wiedzę. Powieść gorąco wszystkim polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

7 października 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Kaśka P.

  7 października 2014

  W sumie, po zastanowieniu… czemu nie ? 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »