Fotografia portretowa w naturalnym świetle – Scott Kelby

Date
sty, 18, 2021

Fotografia portretowa w naturalnym świetle

Jeżeli ktoś choć odrobinę interesuje się fotografią, na pewno słyszał nazwisko Scotta Kelby’ego. Jest on nie tylko znanym fotografem, ale również autorem wielu książek o fotografii oraz redaktorem i wydawcą znanych magazynów branżowych, takich jak „Photoshop User” czy „Lightroom Magazine”. Ostatnio w Polsce ukazała się kolejna książka jego autorstwa, nosząca tytuł „Fotografia portretowa w naturalnym świetle”, przeznaczona dla fotografów-amatorów, którzy chcą zdobyć wiedzę, jak w prosty sposób poprawić robione przez siebie portretowe zdjęcia. 

Co znajduje się w publikacji?

„Fotografia portretowa w naturalnym świetle” to kompendium wiedzy o fotografowaniu osób. Być może nie od A do Z, ale z pewnością w cienkiej, niespełna dwustustronicowej książce, znalazła się cała masa niezwykle przydatnych informacji. Scott Kelby porusza tematy doboru obiektywów, ustawień aparatu, odpowiedniego oświetlenia, fotografii plenerowej, kompozycji oraz odpowiedniego (korzystnego) pozowania. Na zakończenie natomiast proponuje kilka gotowych pomysłów na doskonałe i zawsze udane zdjęcia portretowe. 

Moja opinia i przemyślenia

Wreszcie ktoś powiedział to głośno! Istnieją osoby, które na każdym zdjęciu, niezależnie jak zrobionym, wyjdą niesamowicie, ale są też takie, które, mimo że w rzeczywistości nie brakuje im uroku, na zdjęciach wyglądają jak prawdziwe maszkary i trzeba się naprawdę namęczyć, by zrobić im dobrą fotografię portretową. Doskonałym tego przykładem są moje własne córki. Młodsza jest tak fotogeniczna, że mogłaby śmiało pozować jako modelka, by jednak starsza na zdjęciu wyglądała korzystnie, robię jej dosłownie po kilkadziesiąt ujęć, a i tak trudno znaleźć takie, z którego byłabym zadowolona. Nie warto się jednak poddawać i dobrze jest od czasu do czasu sprostać również takiemu wyzwaniu.  

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć na wstępie… żeby uniknąć życiowej katastrofy lub czegoś jeszcze gorszego.

Książka, mimo że jest typowym poradnikiem, napisana została lekko i z humorem. Dzięki temu dobrze się ją czyta i z łatwością zapamiętuje umieszczone w niej, merytoryczne wskazówki. Skierowana jest do fotografów-amatorów, którzy mają dobry aparat, ale posiadają o nim zaledwie podstawową wiedzę. W swojej publikacji Scott Kelby udowadnia, że każdy może robić dobre zdjęcia, wystarczy tylko posłuchać kilku trafnych wskazówek i oczywiście odrobinę poćwiczyć. 

Podsumowanie

Z publikacji „Fotografia portretowa w naturalnym świetle” jestem bardzo zadowolona. Od jakiegoś czasu hobbystycznie robię zdjęcia swoim dzieciom i przyznam, że tego właśnie było mi trzeba. Mam nadzieję, że dzięki wskazówkom Scotta Kelby’ego wykonywane przeze mnie zdjęcia portretowe staną się znacznie lepsze. Książkę oczywiście serdecznie polecam, warto w nią zainwestować. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Lilianna

  18 stycznia 2021

  Bardzo fajna i ciekawa książka. Może zaglądne do niej i coś znajdę dla siebie.

 2. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  18 stycznia 2021

  Czytałam kiedyś inną, starszą książkę autora o świetle sztucznym w fotografii. Sporo to zmieniło w moich zdjęciach produktowych czy portretowych, które publikuję. Ta książka byłaby dopełnieniem warsztatu.

 3. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  18 stycznia 2021

  Bardzo lubię czerpać przydatne informacje i wskazówki właśnie z takich książek. Na pewno będę ją mieć na oku.

 4. Odpowiedz

  Justyna

  19 stycznia 2021

  Myke z3 dla początkującego fana fotografi jest to bardzo dobra propozycja . Mniennigdy portrety nie interesowały

 5. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  19 stycznia 2021

  ja jak na razie myślę o zakupie aparatu, chociaż ciężko mi się zdecydować i jednak ten w telefonie jest bardziej poręczny 😉

 6. Odpowiedz

  Ala

  19 stycznia 2021

  Bardzo ciekawa propozycja, szczególnie dla osób pasjonujących się fotografią. Ja raczej nie zdecyduje się na zakup tej książki. 🙂

 7. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  20 stycznia 2021

  Kiedyś często czytałam takie poradniki, dzięki którym sporo się nauczyłam. Teraz robię to bardzo rzadko, ale z braku czasu, a nie niechęci.

 8. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  22 stycznia 2021

  Bardzo lubię wszelkiego rodzaju poradniki. O zdjęciach co prawda nie mam, ale beauty i jedzeniowe mam całą półkę.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »