Fantastyczna alternatywa do świątecznych powieści obyczajowych

Date
gru, 11, 2021

Fantastyczna alternatywa

do świątecznych powieści obyczajowych

Wiele osób uważa, że świąteczne książki to tylko i wyłącznie romanse lub literatura obyczajowa. Wydawnictwo Zysk i S-ka jednak od lat udowadnia takim czytelnikom, że są w błędzie. W tym roku premierę miały trzy zimowe książki, które z popularną literaturą kobiecą nie mają absolutnie nic wspólnego, za to każdej z nich towarzyszy duch świąt.

Najsłynniejsze opowiadania wigilijne

Opowiadania wybitnych pisarzy, które łączy świąteczna atmosfera i niepowtarzalny wiktoriański styl.

Ta niezwykła książka jest idealnym prezentem dla wszystkich miłośników tradycyjnych świątecznych opowieści. Zawiera najsłynniejszą opowieść wigilijną wszech czasów autorstwa Charlesa Dickensa oraz dwa słynne świąteczne utwory Anthony’ego Trollope’a, ukazujące zabawny, a zarazem wnikliwy portret wiktoriańskiej Anglii.

Gwiazdka z duchami. Antologia opowiadań grozy

Fascynujący zbiór klasycznych opowieści o duchach, nadprzyrodzonych zjawiskach i nawiedzonych domostwach.

Autorki prezentowanych w tomie opowiadań, Ellen Wood, Margaret Oliphant i J.H. Riddell, należały do grona najpopularniejszych przedstawicielek nurtu niesamowitości w literaturze angielskiej drugiej połowy XIX wieku, ale ponadczasowość poruszanych tematów sprawia, że także i dziś czytelnik znajdzie prawdziwą przyjemność w lekturze ich utworów. Barwny język, którym opisują osobliwości czasów wiktoriańskich, zmysł obserwacji do niekiedy dziś szokujących norm społecznych, ale przede wszystkim typowa dla literatury gotyckiej w tej epoce umiejętność podsycania naszych lęków sprawiają, że te opowieści o duchach, rodowych klątwach i tajemniczych zniknięciach czyta się dziś z zapartym tchem.

Z kolei nawiązujące do ludowych podań utwory nieco zapomnianego dziś Romana Zmorskiego, poety, tłumacza i folklorysty, oraz młodzieńczy utwór Zygmunta Krasińskiego Mściwy karzeł reprezentują tzw. nurt czarnego romantyzmu, w którym świat ludzi ściśle spojony jest z mrocznym światem duchów. Karty tych opowieści zaludniają upiorni mściciele, powstałe z grobu monstra, demony z zaświatów i przeklęte siedliska, słowem motywy do dziś popularne w literaturze i filmie grozy.

Świąteczne tajemnice

Najlepsze świąteczne opowiadania kryminalne

Drugi tom unikalnej antologii najlepszych świątecznych opowieści kryminalnych.

Ten wyjątkowy zbiór zawiera rozmaite opowiadania kryminalne, które łączy magiczny świąteczny klimat. Czytelnicy znajdą tu zarówno klasyczne, jak i współczesne utwory, pełne kryminalnych zagadek, mrocznych tajemnic, zaskakujących zwrotów akcji, a czasem również atmosfery grozy.

Misternie skonstruowane fabuły, ekscentryczni bohaterowie i niesamowita świąteczna atmosfera sprawią, że ta antologia będzie wymarzonym prezentem dla każdego, komu Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z wciągającą lekturą.

Na zakończenie

A Wy Kochane, jakie książki najchętniej czytacie przed Świętami?

Wszystkie trzy tytuły z dzisiejszego wpisu serdecznie polecam! To naprawdę świetny kawałek literatury!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Irena Bujak

  25 grudnia 2021

  Gwiazdkę z duchami chętnie bym przeczytała, lubię takie klimaty. Może uda mi się jeszcze w tym roku.

 2. Odpowiedz

  Adrianna

  21 grudnia 2021

  Myślę, że jednak pozostanę przy klasycznych, świątecznych powieści, pełnych cukierkowej słodyczy. Bo właśnie to w nich kocham najbardziej i w okresie świątecznym najchętniej nie czytałabym nic innego.

 3. Odpowiedz

  poligondomowy

  16 grudnia 2021

  o proszę! Nie słyszałam o tych książkach, ale moja przyjaciółka byłaby nimi zachwycona! Jedną z nich kupię jej w prezencie, a o pozostałych szepnę słówko!

 4. Odpowiedz

  Kamila Pierzchała

  15 grudnia 2021

  Właśnie czekam na swój własny egzemplarz Najsłynniejszych opowiadań wigilijnych i nie mogę doczekać się lektury 🙂

 5. Odpowiedz

  Katarzyna R

  14 grudnia 2021

  Fajny zestaw, chętnie wykorzystać w najbliższą zimę 🙂

 6. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  14 grudnia 2021

  Swietniw wyglądają takie opowiadania, o wiele bardziej trafiają do mnie niż książki, które sa lekki i słodkie 🙂 Chętnie się skuszę.

 7. Odpowiedz

  Małgorzata W

  14 grudnia 2021

  Książki to wspaniały prezent nie tylko na święta.
  Bardzo mnie zaciekawiły Najsłynniejsze opowiadania wigilijne.

 8. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  13 grudnia 2021

  Niestety nie lubię książek z motywem świątecznym. Każda wydaje mi się taka sama i po prostu mnie nudzą.

 9. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  12 grudnia 2021

  sięgnęłabym po gwiazdkę z duchami i opowieści wigilijne, trochę obawiam się tego świątecznego klimatu, ale dałabym im szansę

 10. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  12 grudnia 2021

  Mam pozycję podobną do tej drugiej, o tytule “Z duchami przy wigilijnym stole”. Też polecam, bo czemu by nie czytać grozy podczas świat 😀 O, jeszcze mam też “Fantastyczne opowieści wigilijne” – sztosik!

 11. Odpowiedz

  Anszpi

  12 grudnia 2021

  Mam na czas przedświąteczny przygotowane trzy antologię z opowiadaniami świątecznymi, myślę że więcej mimo chęci nie będę czytać świątecznych książek

 12. Odpowiedz

  Martyna K.

  12 grudnia 2021

  Przez kilka ostatnich lat lubiłam książki świąteczne, ale na razie rzadko po nie sięgam.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Zdejmij z nieba księżyc – Kristan Higgins

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły