Dzikie serce – Moira Young

Date
lut, 17, 2015

kroniki-czerwonej-pustyni-tom-2“Dzikie serce” to drugi tom “Kronik Czerwonej Pustyni” spod pióra Moiry Young. Trylogia jest okrutna, mroczna i pełna niebezpieczeństw. Przenosi czytelników do świata, w którym żaden z nich nie chciałby się znaleźć.

Saba wraz z rodzeństwem wyrusza nad Wielką Wodę by rozpocząć życie na nowo. Tam ma czekać na Jacka, w którym powoli zaczyna się zakochiwać. On jednak ma ważne zadanie – musi odnaleźć przyjaciółkę i powiedzieć jej o śmierci ukochanego, który zginął by ich ochronić. Choć wydaje im się, że pokonali największe zło, świat się zmienia i to zdecydowanie na gorsze. Jak sobie w nim teraz poradzą?

Stworzona przez Moirę Young rzeczywistość jest nieprzyjazna i brutalna. “Czerwona Pustynia” to nie miejsce w którym ktokolwiek chciałby żyć. Ludzie szukają bezpiecznych przystani i miejsca w którym mogliby zaznać choć odrobiny spokoju, ale takich cudów zwyczajnie nie ma. Wszędzie mogą nagle pojawić się obcy, porwać dzieci i pozabijać dorosłych. Żeby przeżyć trzeba umieć walczyć, a Saba, choć bywa lekkomyślna, potrafi zadbać o siebie i swoich najbliższych.

Największą wadą tej powieści jest układ dialogów. Są pisane nietypowo, bez myślników i łatwo się w nich pogubić. Być może to kwestia przyzwyczajenia, ale po przeczytaniu setek książek, w których stosowany jest pewien zestandaryzowany układ, taka zmiana jest zwyczajnie uciążliwa i nie wnosi niczego pozytywnego. Poza tym jednym elementem “Dzikie serce” naprawdę dobrze i szybko się czyta. W fabule bez przerwy coś się dzieje, a sama historia w zadziwiający sposób pochłania czytelnika.

Trylogia Moiry Young pozbawia złudzeń. To nie tęczowy, baśniowy świat, wykreowany w taki sposób, że dobro zawsze musi zwyciężyć. To raczej rozbudowana wizja prozy życia i tego co może się stać gdy człowiek wyzbędzie się wartości moralnych. “Dzikie serce” to książka o przemianach, które zachodzą w ludziach pod wpływem trudnych chwil. To nie tylko pełna akcji przygoda, ale również historia zawierająca wiele ważnych przemyśleń. Podziwiam pisarkę za to, ze udało jej się stworzyć tak realistyczny, a jednocześnie trudny do wyobrażenia sobie świat.

“Kroniki Czerwonej Pustyni” jak najbardziej wszystkim polecam, to powieść obok której nie można przejść obojętnie. Choć zawiera w sobie wiele irytujących detali, to jednak jako całość jest naprawdę genialna. Chociaż nie mam ochoty poznawać wykreowanej przez Moirę Young rzeczywistości, to jednak również nie potrafię powstrzymać się przed czytaniem kolejnych słów. “Dzikie serce” to jedna z tych książek, które zmieniają kąt, pod jakim postrzegamy życie.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

17 lutego 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »