Dziedzic Smoka – Cinda Williams Chima

Date
kwi, 06, 2014

dziedzic“Dziedzic Smoka” to trzeci tom “Kronik Dziedziców”, które opowiadają historię wojny dwóch róż. Mimo iż historycznie zakończyła się ona lata temu, wśród domów czarodziei trwa nadal. Walka o władzę wśród ludzi obdarzonych mocą jest równie podstępna co krwawa i brutalna. Z łatwością mogliby zniszczyć świat, ale w ryzach trzyma ich jedna, niezwykle ważna umowa – podpisana w Kruczym Jarze konstytucja.

Legendy ożywają, o czym czarodzieje mieli się niedawno okazję przekonać. Jaka jednak, zatarta śladem czasu historia, urzeczywistni się następna? D’Orsay zmusił radę by podpisała stworzony przez niego dokument, oddający w jego ręce absolutną władzę, ale ten gdzieś przepadł bez wieści. Różowcy zrobią wszystko, by go nie odzyskał. Niewielkie miasteczko Trinity, nad którym młodzi bohaterowie roztoczyli magiczną barierę, to jedyny bezpieczny azyl – neutralne miejsce, w którym nie toczy się wojna. Pytanie tylko jak długo takim pozostanie?

Mimo że bohaterów w książce jak zwykle pojawia się wielu, to tym razem postaciami przewodnimi wydają się być Jason oraz Madison. Chłopak chce dowieść ile jest wart, więc samowolnie zapuszcza się do Kruczego Jaru, obecnie będącego twierdzą wroga. Przez czysty przypadek, ledwo uchodząc z życiem, odnajduje tajemniczy skarbiec, a w nim, obok magicznych amuletów i przeróżnych niebezpiecznych przedmiotów – Smocze Serce. Madison powoli, sama przed sobą, przyznaje się do uczuć jakimi darzy Sepha. Ze wszystkich sił jednak stara się je również stłumić, gdyż odkrywa, że jej tajemnicza moc wysysa z chłopaka jego magię, a on staje się przy niej coraz słabszy. Czy istnieje jakiś sposób by temu zaradzić?

Powieść Cindy Williams Chimy jak zawsze jest niezwykle plastyczna, rozbudowana, wielowątkowa i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Mimo tego, że główny nurt fabuły jest jeden, to ma ona tyle bocznych odgałęzień, że przedstawiona rzeczywistość staje się niemalże realnie istniejącym światem. Tym razem jednak, choć akcja toczy się wartko, książka była jedynie wciągająca, a nie porywająca. Podczas gdy zazwyczaj od prozy pisarki nie mogłam się oderwać, tak tutaj bez żalu odkładałam ją na bok. Możliwe jednak, iż takie podejście do “Dziedzica Smoka” jest moim subiektywnym, gdyż już w poprzednim tomie niespecjalnie polubiłam Jasona – choć tu, przyznaję, odegrał naprawdę znaczącą rolę.

Książka została napisana w cudownym, lekkim stylu. Bez przerwy coś się dzieje, a choć momentami akcja bywa leniwa, zawsze potem gwałtownie zaczyna pędzić do przodu. Tajemnica, przygoda, magia, legendy, intrygi, miłość, ale także smutek i melancholia. Niczego nie można odmówić skonstruowanej przez Cindę Williams Chimę powieści. Bohaterowie są żywi, mają swój świat i swoje problemy. Posiadają zarówno zalety, jak i słabości. Choć osobiście wolałam cykl “Siedem Królestw” to jednak “Kroniki” również są cudowną fantastyką i nawet najsłabszy ich tom jest znacznie lepszą pozycją niż sto innych, przypadkowo przeczytanych książek.

Jestem wierną fanką Cindy Williams Chimy i z pewnością w dalszym ciągu nią pozostanę. Jak każdy pisarz, tworzy ona lepsze i gorsze pozycje, wszystkie jednak napisane są w dobrym, przyjemnym stylu, a każda powieść spod jej pióra jest oryginalna, ciekawa i wciągająca. Choć “Dziedzica Smoka” uważam za odrobinę słabszą od pozostałych powieść, to nie zmienia to faktu iż w dalszym ciągu jest to książka cudowna i jak najbardziej godna polecenia. Jeżeli ktoś jeszcze nie zna tej serii, to konieczne musi ją przeczytać!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Galeria Książki

galeriaksiazki

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  lobuzio

  6 kwietnia 2014

  Książka o magicznej wersji wojny dwóch róż, Angielskich Lancasterów i Yorków ? Ciekawe.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  7 kwietnia 2014

  To naprawdę całkiem niezła seria!

 3. Odpowiedz

  Weronika

  7 kwietnia 2014

  Cinda Williams Chima… Genialna, utalentowana kobieta, potrafiąca wyobrazić sobie fantastyczny świat, do tego jeszcze go opisać… “Dziedzic smoka” to jedyna książka tej autorki, której nie posiadam. Ogólnie rzecz biorąc, seria “Siedem Królestw”, już od pierwszej części “Król Demon”, góruje nad innymi książkami i do teraz otrzymuje miano najlepszej. Czytając tę recenzję, wpadłam w trans, coś w stylu “muszę to mieć”.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »