Dwór Cierni i Róż – Sarah J. Maas

Date
lut, 11, 2017

Jedną z moich ulubionych baśni jest „Piękna i Bestia” zarówno w oryginale jak i Disney’owskiej interpretacji. Wyraźnie zainspirowana tą cudowną historią Sarah J. Maas stworzyła swoją własną, fantastyczną i niesamowitą powieść. 

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”A8161B” ccolor=”7D1825″ bcolor=”F2070F” bgcolor=”FFCCD5″ cbgcolor=”ED6B78″ bgcolorto=”FFA1AD” cbgcolorto=”FFA3A6″ mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]autor: Sarah J. Maas
tytuł oryginału: A Court of Thorns and Roses
tłumaczenie: Jakub Radzimiński
wydawnictwo: Uroboros
data wydania: 27 kwietnia 2016
ISBN: 9788328021419
liczba stron: 524[/stextbox]

Kiedy jej ojciec traci majątek Feyra jest jedyną osobą, która może utrzymać przy życiu ich rodzinę. Pewnego jednak dnia zapuszcza się na polowanie zbyt daleko od swojej wioski, a zarazem zbyt blisko muru oddzielającego świat ludzi od miejsc zamieszkanych przez groźnych, władających potężną magią Fae. Tam nareszcie udaje jej się wytropić sarnę, ale ona ma stać się ofiarą wilka. Dziewczyna niewiele myśląc zabija drapieżnika, nie mając jednak pojęcia jak poważny to błąd.

Przyznam szczerze, że początek nieco się dłuży, ale rozwinięcie historii wynagradza cały, nieco przydługi wstęp. Świat Fae jest tak samo przerażający jak i piękny. Pisarka inspirowała się Szekspirem i mitologią irlandzką, ale w bardzo niewielkim stopniu – w większości świat utkany został z nici jej własnej wyobraźni. Jestem pełna uznania dla tego co udało się jej stworzyć. Umiejętnie korzysta z cudzych pomysłów, wcale się z tym nie kryjąc, a jednocześnie sprawia, że stają się jej własnymi ideami.

Feyra jest okropnie irytującą bohaterką, ale nie na tyle, żeby nie dało się jej ścierpieć, a wręcz przeciwnie – z czasem można ją naprawdę polubić. Chociaż przyznaję, że wolałabym, żeby nie była aż tak bardzo heroiczna. Mieszkańcy Dworu Wiosny są odrobinę nijacy – no może poza Lucienem, – za to w innych bohaterów wpatrywałam się jak w obrazki. Nawet we wredną siostrę Feyry. Do tego otacza ich świat, który mieni się setkami barw. Sarah J. Maas nie szczędzi swoim czytelnikom plastycznych opisów, które w niesamowity sposób działają na naszą wyobraźnię.

Sama fabuła z początku wydaje się być nieco zagmatwana, ale węzły dość szybko się rozplątują, zostawiając prostą nitkę. Droga do celu jest wyboista i porośnięta ciernistymi krzewami, ale bohaterka ma w sobie dość siły, żeby ją mimo wszystko pokonać. Akcja z początku jest leniwa, by w najważniejszym momencie popłynąć wartkim nurtem. Początek powieści czytałam z ciekawością, końcówkę już za to z zapartym tchem.

„Dwór Cierni i Róż” to świetna powieść fantasy, która zabiera czytelników w podróż do pełnego magii i niebezpieczeństw, niesamowitego świata. Ogromnie cieszę się, że nie muszę czekać na drugą część i z wielką przyjemnością zaczynam czytać „Dwór mgieł i furii”. Już niebawem, nakładem wydawnictwa Uroboros, w Polsce ukaże się również trzeci, niecierpliwie przez wszystkich wyczekiwany, tom.

Dziękuję!

 

[stextbox id=”custom” caption=”O Autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”31559E” ccolor=”020B6B” bcolor=”0D4DFF” bgcolor=”BED7F7″ cbgcolor=”5C72FF” bgcolorto=”A1D1FF” cbgcolorto=”969DFF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Sarah J. Maas to amerykańska pisarka, tworząca przede wszystkim powieści dla młodzieży. Zadebiutowała powieścią “Szklany tron”. Uwielbia bajki, silne bohaterki, muzykę filmową i Hana Solo.

Data i miejsce urodzenia: 5 marca 1986 (30 lat), Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Wykształcenie: Hamilton College (2008)
Nagrody: Goodreads Choice Awards Best Young Adult Fantasy & Science Fiction

[/stextbox]

[buybox-widget category=”book” ean=”9788328021419″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Magda Saska

  25 stycznia 1970

  Jestem napalona na tę serie!!

 2. Odpowiedz

  Natalia Kajstura

  25 stycznia 1970

  Książki uwielbiam pochłaniać, ale szkoda, że mam tak mało na nie czasu. Ubolewam nad tym, bo już bym miała kolejną propozycję do przeczytania. Pozdrawiam ! JantkowaMama.

  • Odpowiedz

   Miye

   25 stycznia 1970

   Niestety czas zawsze jest problemem :/ ja czytam wszędzie gdzie się da (przy jedzeniu, w wannie i tak dalej)

 3. Odpowiedz

  Secret Beauty

  25 stycznia 1970

  niestety nie moje klimaty

 4. Odpowiedz

  Kobieca Myślodsiewnia

  25 stycznia 1970

  Nie znam, ale coś czuję, że bym polubiła 😀

 5. Odpowiedz

  Drusilla

  25 stycznia 1970

  Kocham tą serię!

 6. Odpowiedz

  Magda Saska

  25 stycznia 1970

  Jestem napalona na tę serie!!

 7. Odpowiedz

  Natalia Kajstura

  25 stycznia 1970

  Książki uwielbiam pochłaniać, ale szkoda, że mam tak mało na nie czasu. Ubolewam nad tym, bo już bym miała kolejną propozycję do przeczytania. Pozdrawiam ! JantkowaMama.

 8. Odpowiedz

  Kobieca Myślodsiewnia

  25 stycznia 1970

  Nie znam, ale coś czuję, że bym polubiła 😀

 9. Odpowiedz

  Drusilla

  25 stycznia 1970

  Kocham tą serię!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły