Drużyna: Niewolnicy z Socorro – John Flanagan

Date
lip, 15, 2014

druzyna4“Niewolnicy z Socorro” to już czwarty tom serii “Drużyna” poczytnego pisarza fantastyki młodzieżowej Johna Flanagana. Jakie przygody tym razem czekają dzielną Drużynę Czapli? Czy cykl jest tak samo poczytny jak sławni “Zwiadowcy”?

Drużyna Czapli, zmęczona już morskimi patrolami, otrzymuje zadanie stacjonowania w Araluen, na mocy paktu z królem. Chłopcy mają strzec wód królestwa. Jeszcze podczas podróży natykają się na tonący statek i oczywiście spieszą jego załodze z pomocą. Kto jednak jest sprawcą złowrogiego wypadku? Jaka misja i jak wiele nowych przygód czeka dzielną drużyną gdy dotrą już na miejsce?

Każda z książek Johna Flanagana jest tak samo dobrze napisana i wciągająca. Pisarz, ku uciesze fanów, stworzył drugą powieściową serię – choć dziejącą się w innych realiach i z odmiennymi bohaterami, to jednak polegającą zupełnie na tym samym. Cykl “Drużyna” dostarcza wiernym czytelnikom całe morze rozrywki i wiele, niezapomnianych przygód. W powieści nie brakuje również świetnego humoru i to nie takiego, który wywołuje jedynie nikły uśmieszek, a takiego, który powoduje naprawdę niepohamowany śmiech.

Choć fabuła jest przewidywalna, to jednak śledzi się ją z przyjemnością. Akcja toczy się wartko, a czytelnik z przyjemnością podąża śladem młodych bohaterów. Pisarz ma już swój własny, doskonale wyrobiony i świetnie wszystkim znany styl. Czyta się go lekko i miło. Postacie są sympatyczne i bez problemu można się do nich przywiązać. Jedyną rzeczą, która odbiega od kanonów dobrej fantastyki jest brak stylizacji językowej. Ponieważ jednak jest to książka młodzieżowa, można zrozumieć brak takiego zabiegu. Nastoletni czytelnicy nie koniecznie musieliby za nim przepadać, a to przede wszystkim do nich skierowane są słowa tej książki.

Samo pojawienie się w historii bohaterów “Zwiadowców” również było całkiem dobrym zabiegiem. Jak zwykle jednak prym wiodą Hal i jego przyjaciele. Powieść może nie jest perfekcyjna, z pewnością jednak można ją zakwalifikować do tych bardzo dobrych, porządnie napisanych i ciekawych. Choć cykle pisarza liczą sobie po kilkanaście tomów, to jednak jemu wciąż nie brakuje pomysłów. Z łatwością przychodzi mu również ożywianie swoich bohaterów, którzy wydają sie być jak najbardziej realni i prawdziwi.

“Drużyna” to seria którą polecam zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Jest to jeden z nielicznych cyklów, który czytać mogą zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Z grona współczesnej literatury wyróżnia go między innymi to, że nie jest “literaturą dla nastolatek”. To bardzo pozytywnie, gdyż momentami zaczynam się już obawiać, że nastoletni chłopcy w ogóle niczego nie czytają, ale co mają czytać gdy nikt niczego dla nich nie pisze? Zarówno “Zwiadowcy” jak i “Drużyna” to idealne wprowadzenie ku temu, by zacząć swoją pierwszą przygodę z fantastyką. Obie serie gorąco polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    Agnieszka Chmielewska-Mulka

    15 lipca 2014

    Ja to już raczej nie jestem “targetem”, ale polecę ją mojemu chrześniakowi 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Skowronka Hopka. Na ratunek zimie

Bałagany – gra planszowa

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


  • Syrena z błękitnej toni – Kerrelyn Sparks

    Syrena z błękitnej toni – Kerrelyn Sparks

    W objęciach magii Syrena z błękitnej toni Swoją przygodę z twórczością Kerrelyn Sparks rozpoczęłam od komedii romantycznej „Jak poślubić wampira milionera” i zupełnie przepadłam. Pisarka …Czytaj dalej »
  • Kasane ♥ TOMY #01 – #04

    Kasane ♥ TOMY #01 – #04

    Kasane ♥ TOMY #01 – #04 W Japonii mangi obejmują tak samo szeroką gamę gatunków, jak i powieści. W Polsce jednak najczęściej ukazują się humorystyczne lekkie …Czytaj dalej »
  • Dziewczyna z wrzosowisk – Lucinda Riley

    Dziewczyna z wrzosowisk – Lucinda Riley

    Dziewczyna z wrzosowisk Kocham ten nowy trend na wydawanie książek w obłędnych szatach graficznych. Uległo mu również wydawnictwo Albatros, dzięki czemu na rynku pojawiło się …Czytaj dalej »
  • Nogi stonogi na lodzie

    Nogi stonogi na lodzie

    Nogi stonogi na lodzie Ostatnio zastanawiałam się nad pograniem z córką w jakąś zimową grę, gdyż zeszłoroczny tytuł „Pędzące żółwie. Wyścig do choinki” sprawił nam …Czytaj dalej »
  • Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

    Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

    Zabójczy kulig  Pędzi, pędzi kulig, pędzą, pędzą sanie. Zanim wzejdzie księżyc, coś się tutaj stanie. Chociaż Alek Rogoziński wydał już trzydzieści poczytnych książek, przyznam, że …Czytaj dalej »
  • Dylemat wagonika

    Dylemat wagonika

    Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
  • Akcja jajo!

    Akcja jajo!

    Akcja jajo! Twórcy gier prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zachęcających i zaskakujących kombinacji. Czasami jest to szata graficzna, innym razem drobne żarty, a …Czytaj dalej »