Dramat zwierząt domowych – Achim Gruber

Date
lip, 16, 2020

Dramat zwierząt domowych

Przyjęcie zwierzęcia do swojej rodziny, niezależnie od tego, czy jest to pies, kot, czy królik to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Czy jednak każdy zdaje sobie z tego sprawę? 

O czym jest książka

„Dramat zwierząt domowych” autorstwa zwierzęcego patologa, Achima Grubera, to bogate kompendium wiedzy popularnonaukowej, ale w żadnym razie nie jest to poradnik. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że jest to forma reportażu. Autor opowiada czytelnikom wiele historii, zarówno z klinik weterynaryjnych, gospodarstw domowych, hodowli, jak i z sal sądowych. W środku książki znajduje się kilka kolorowych ilustracji, które obrazują co trudniejsze zagadnienia. Wiedza zawarta w publikacji jest rzetelna i poparta nie tylko doświadczeniem własnym Achima Grubera, ale także bogatą bibliografią tekstów źródłowych. 

Moja opinia i przemyślenia

Myślę, że każda osoba, która posiada w domu zwierzę lub dopiero rozważa jego przygarnięcie, powinna zapoznać się z książką „Dramat zwierząt domowych”. Jej autor posiada bogatą wiedzę, którą bez nadmiernych emocji i oceniania, dzieli się z czytelnikami. Publikacja w dużej mierze składa się z ludzkich i zwierzęcych historii, przez co czyta się ją nie jak tytuł popularnonaukowy, a jak doskonałą powieść beletrystyczną, która jedynie od czasu do czasu mrozi krew w żyłach.

Niemalże każda z opublikowanych opowieści okraszona jest przemyśleniami Autora na temat tego, jak można było zapobiec katastrofie, choć niestety nie zawsze leżało to w gestii właściciela danego zwierzaka. Tytuł jednak skierowany jest wyraźnie do ludzi samodzielnie myślących, którzy będą potrafili wyciągnąć swoje własne wnioski. Wiedza w książce nie jest przekazywana wprost, trzeba się odrobinę zastanowić nad tym, co Autor chciał powiedzieć. 

Przyznam, że czytając książkę, cieszyłam się, że mieszkam w Polsce. Achim Gruber porusza również temat zwierząt, którymi nikt się nie przejmuje i mimo że jest świadkiem ich krzywdy, to nikomu tego nie zgłasza. W naszym kraju bardzo sprawnie działa Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, którego interwencje potrafią dojeżdżać setki kilometrów, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Natomiast informację można przekazać im wygodnie na facebooku. Działacze dzielą się sprawozdaniami, filmami i zdjęciami z takich akcji. Wyraźnie widać, jak wiele osób nie pozostaje obojętnych na krzywdę zwierząt, nawet tych, które mieszkają u sąsiada. 

Podsumowanie 

„Dramat zwierząt domowych” to niezwykle wartościowa lektura dla każdego czytelnika, którego choć trochę obchodzi los żywych istot. Mam nadzieję, że dotrze do jak największego grona osób. Pomoże zmienić sposób myślenia wielu ludzi i uświadomi czytelników, jakie błędy popełniają przy swoich domowych pupilach i co mogą zrobić, nawet gdy w ich domu nie mieszka żaden zwierzak. Polecam! To niezwykle wartościowa lektura, z która po prostu trzeba się zapoznać. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Jak wytresować kota? Historie prawdziwe – Dawid Ratajczak

Nieczynne do odwołania / Hiszpański kot / Przeznaczenie znajdzie drogę

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

27 komentarzy

 1. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  17 lipca 2020

  Biedne zwierzątka chciałabym by ich cierpienie można było wyeliminować, by każdy piesek, kotek… miał kochający domek.

 2. Odpowiedz

  Akacja

  17 lipca 2020

  Widzę, że to bardzo wartościowa książka, mam mały zwierzyniec i zależy mi na jego dobrostanie, ale nie wszędzie tak jest. Przykładem mogą być fermy zwierząt. Dla mnie to koszmar.

 3. Odpowiedz

  Asia

  17 lipca 2020

  Jestem wrażliwa na cierpienia zwierząt 🙁

 4. Odpowiedz

  Karolina/Nasze Bąbelkowo

  17 lipca 2020

  To musi być bardzo smutna i przejmująca książka. Nie wiem, czy dałabym radę przez nią przebrnąć…

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 lipca 2020

   Autor raczej do każdego tematu podchodzi na chłodno, bez emocji.

 5. Odpowiedz

  Olga

  17 lipca 2020

  Książka warta przeczytania nie tylko dla tychże którzy obecnie posiadają zwierzęta.

 6. Odpowiedz

  Anna z Bilingual kid

  17 lipca 2020

  Moze dzieki ksiazkom takim jak ta bedziemy bardziej przejmowac sie losem zwierzat? Pozdrawiam serdecznie!

 7. Odpowiedz

  Irena-Hooltayewpodrozy

  17 lipca 2020

  Zawsze w moim domu były zwierzęta, psy, żółwie, ptaszniki, patyczaki, rybki.
  Kocham zwierzęta i widziałam ich krzywdę, zwłaszcza w krajach Azji, gdzie się je łapie i gotuje, a mięso sprzedaje. W Iranie, czy Maroko, gdzie byliśmy, psy nie mają prawa bytu.Tylko koty. Jeździ się na słoniach,wielbłądach, czy głaszcze tygrysy.To się w głowie nie mieści do czego może zniżyć się człowiek.
  Wszelkie duże fermy zwierząt i warunki w nich to dramat.Temat rzeka.
  Książka zapewne wartościowa i niech przeczytają ją Ci, którzy zamierzają nabyć jakieś zwierzę.
  Pozdrawiam! 🙂

 8. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  17 lipca 2020

  Los żywych zwierząt nas obchodzi, więc jak najbardziej zapoznamy się kiedyś z tą lekturą.

 9. Odpowiedz

  Biblioteka

  17 lipca 2020

  To zdecydowanie nie jest lektura dla mnie. Nie lubię czytać o takich rzeczach. Jednak mimo wszystko książka wydaje się bardzo wartościowa pozycja.

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   20 lipca 2020

   Ostrożnie podchodzę do takich lektur, bo wiem jak mocno je przeżywam. Ale właśnie, mimo wszystko warto po nie sięgać, jest tyle do zrobienia w tym temacie.

 10. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  17 lipca 2020

  bardzo ciekawa propozycja, nigdy nie myślałam o życiu zwierząt domowych jako o dramacie, ale faktycznie coś w tym jest

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 lipca 2020

   Myślę, że wszystko zależy od właściciela, jego konsekwentnego zachowania i chęci zdobywania wiedzy.

 11. Odpowiedz

  Agnieszka

  17 lipca 2020

  Myślę, że to może być wartościowa, mądra i pouczająca pozycja.

 12. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  18 lipca 2020

  Przyznam, że boję się sięgnąć po książkę, nie potrafię czytać o krzywdzie zwierząt, nawet jeśli w skali domowych zaciszy. Ale kiedy już mentalnie się do tematyki przygotuję, chętnie umówię się z książką na spotkanie. Bardzo ważna tematyka.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 lipca 2020

   Tematyka na pewno nie jest łatwa, ale Autor przekazuje wiele przydatnej wiedzy.

 13. Odpowiedz

  Wiola

  18 lipca 2020

  Lektura obowiązkowa dka każdego posiadacza zwierzaka.

 14. Odpowiedz

  Laurel

  18 lipca 2020

  Ważny głos o cierpieniu zwierząt. Jestem osobą wrażliwą, więc ta książka na pewno wywołałaby we mnie wiele emocji. Zachowania ludzkie bywają takie bezmyślne i okrutne. Dobrze, że istnieją też takie osoby, którym nie jest obojętny los bezbronnych zwierząt.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 lipca 2020

   Wbrew pozorom w Polsce przejmuje się naprawdę sporo osób i organizacji w porównaniu do reszty Europy.

 15. Odpowiedz

  Drusilla

  18 lipca 2020

  Myślę, że to bardzo wartościowa lektura, którą z przyjemnością przeczytam.

 16. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  19 lipca 2020

  Nie słyszałam o niej. Teraz z ciekawości po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

 17. Odpowiedz

  Aleksandra Załęska

  20 lipca 2020

  Z ciekawości sięgnę po tę książkę, jest w niej coś co mnie zaintrygowało 🙂

 18. Odpowiedz

  VeryLittleBookNerd

  20 lipca 2020

  Pierwsze słyszę o tej książce, ale chętnie po nią sięgnę, z przyjemnością dowiem się czegoś o zwierzakach!

 19. Odpowiedz

  Iwona

  20 lipca 2020

  Zauważyłam, że pojawia się coraz więcej takich publikacji, i to bardzo dobrze. Ludzie zapominają, że zwierzę to nie zabawka i też ma uczucia.
  Nie jest to jednak książka, która trafi do szerokiego grona czytelników, bo wydaje mi się dość niszowa o wąskiej tematyce – tym bardziej warto ją promować.

 20. Odpowiedz

  Małgorzata

  20 lipca 2020

  Wydaje się ciekawa, ale też ciężka.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 lipca 2020

   Lekko przerażająca – owszem, ale ciężka nie jest. To dobrze napisana książka.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »