Data ważności – William Campbell Powell

Date
sty, 11, 2015

data-waznosci-b-iext27111844Co czyni nas ludźmi? Co to znaczy być człowiekiem? Wielcy filozofowie zadają sobie to pytanie od tysięcy lat. Od początku istnienia jakichkolwiek cywilizacji. Zagadnienie to jest również motywem przewodnim powieści spod pióra Williama Campbella Powella, noszącej tytuł “Data ważności”.

Świat ludzi stoi na granicy zagłady. Dzieci rodzą sie coraz rzadziej. Dlatego właśnie powstały teknoidy, roboty, które mają zastąpić upragnione córki i synów. Większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z bycia maszynami, uważają się za normalnych, żywych ludzi. Co więc odróżnia sztuczną inteligencję od tej prawdziwej, biologicznej? Dlaczego robotom nadano “daty ważności”? Główna bohaterka o imieniu Tanya wraz z ojcem zrobią wszystko by dziewczyna mogła dalej “żyć”, nawet po upływie terminu.

Całą historię poznajemy z punktu widzenia Tanyi. Powieść składa się z oznaczonych datami fragmentów. Dziewczyna jest dociekliwa i chce poznać prawdę o otaczającym ją świecie, w którym nic nie jest takie jak było niegdyś. Wizja przyszłości została przedstawiona w realistyczny i dość przerażający sposób. Natomiast sama Tanya… no cóż… to po prostu zwyczajna nastolatka, którą z każdą, kolejną stroną powieści poznajemy coraz lepiej.

Książka jest napisana w dobrym stylu, czyta się ją szybko i z ciekawością. Mam jednak nieodparte wrażenie, że to wszystko już gdzieś było, a William Campell Powell po prostu przepisał świetnie wszystkim znaną historię na swój własny sposób. Z pewnością porusza istotne zagadnienia, nie wnosi jednak nic nowego ani w filozoficzne rozważania ani naukowe. “A.I. Sztuczna inteligencja”, amerykański film science fiction z 2001 roku w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie scenariusza, który napisali Brian Aldiss i Ian Watson powiedział już chyba wszystko na ten temat, a to tylko najbardziej znany przykład.

Chociaż William Campell Powell przedstawia czytelnikom ciekawą historię i z pewnością nie można mu zarzucić plagiatu, to jednak uważam, że zbyt wiele pomysłów zaczerpnął z innych źródeł by jego powieść można było uznać za stojącą na wysokim poziomie. To ciekawa fabularnie książka dla młodzieży, którą przyjemnie się czyta, zwłaszcza gdy będzie to pierwsze zetknięcie z tego typu treścią. Gdy jednak ktoś jest wielbicielem i znawcą tematu, to “Data ważności” przyniesie mu wiele rozczarowań, tak jak niestety przyniosła mnie samej.

Lektura jest przepełniona różnymi uczuciami, pisarz w świetny sposób ukazał wiele ludzkich cech. Mimo że temat nie jest nowy, udało mu się zagadnieniu nadać ostrych barw i przedstawić je bardzo realistycznie i elegancko. Chociaż tym razem pisarzowi zabrakło oryginalności, to powieść uważam za godną uwagi i przeczytania. Zwłaszcza młodzieży, dla której bądź co bądź została napisana, powinna się spodobać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  11 stycznia 2015

  Etam! To temat ktòry wałkować można setki razy a i tak się nie znudzi!

 2. Odpowiedz

  Cassin - Zakładka do Przyszłości

  13 stycznia 2015

  Właśnie zabieram się za ten tytuł 🙂 Podobne odczucia miałam przy lekturze “Testów” (przy tych dziś pisanych antyutopiach jest tak często), że gdzieś już to wszystko było. Zobaczę jaki u mnie ta książka będzie miała odbiór 🙂 Pozdrawiam!

 3. Odpowiedz

  BrokenVision

  13 stycznia 2015

  O ile lubie tego typu książki, to niestety sesja wyklucza ją jak narazie z rzeczy do przeczytania.

 4. Odpowiedz

  Adam

  16 stycznia 2015

  Zaintrygował mnie ten post a co za tym idzie ta książka. Chyba powiększę swoją biblioteczkę o tą książkę. Podoba mi się, że na swoim blogu opisujesz w każdym poście coś innego interesującego, przeglądając dalej Twojego bloga mogę znaleźć jeszcze wiele ciekawych tytułów książek. Takie blogi są teraz potrzebne ! Polecam wszędzie Ciebie i pozdrawiam 😉

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »