Czy opłaca się remontować stary dom?

Date
gru, 15, 2022

Czy opłaca się remontować stary dom?

Marzyłaś kiedyś o własnym kawałku świata, gdzie nie ma sąsiadów, za to otacza cię las i piękno przyrody? W dzisiejszych czasach trudno jest kupić taki kawałek ziemi pod budowę nowego domu. Zazwyczaj wydzielone działki są maleńkie i otoczone innymi działkami budowlanymi. Idealną alternatywą są jednak siedliska, które kupić można za naprawdę niewielką cenę. Szkopułem jednak pozostaje stary dom do remontu zamiast zupełnie nowej budowy od podstaw. 

Zalety i wady remontowania starego domu

Siedlisko to spełnienie marzeń osób pragnących odrobiny samotności i obcowania z naturą. Ogranicza je jednak wiele zapisów prawnych, dlatego najczęściej, gdy decydujemy się na zakup siedliska, decyzja wiąże się również z remontem stojących już na nim zabudowań. Jednak remontowanie starego domu ma tyle samo wad, co i zalet.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Remont takiego domu może wygenerować bardzo zróżnicowane koszty. Jeżeli jednak stan konstrukcji nośnej budynku jest dobrze zachowany, to jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia sobie wymarzonego miejsca. Sam zakup takiego domku na wsi, który wymagał będzie generalnego remontu, to zaledwie ułamek ceny budowy nowego domu lub zakupu gotowego już, nowoczesnego budynku. Dlatego zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na generalny remont. 

Przed zakupem jednak koniecznie trzeba sprawdzić również, czy obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, bo nakłada to na właściciela naprawdę duże ograniczenia. Ma też jednak swoje niewątpliwe zalety, jak chociażby możliwość otrzymania sporych dofinansowań na remont.

Gdy mamy już pewność, że nasz przyszły dom zbudowany jest z dobrych materiałów, nie ma w nim pleśni, a stan konstrukcji nośnej budynku nie został naruszony, możemy zwrócić uwagę na inne zalety, jakie się z nim wiążą. Nowe domy najczęściej kojarzą nam się z prostokątnymi bryłami ozdobionymi najwyżej spadzistym dachem i ogródkiem, podczas gdy zabytkowe budynki bywają niebanalnymi, architektonicznymi perełkami, o które dbamy z prawdziwą przyjemnością. Ich otoczenie natomiast bywa iście baśniowe.

Czym zająć się w pierwszej kolejności

Oczywiście, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane, trzeba stworzyć ich kosztorys.  Dopiero później zaczyna się remont. W przypadku starych domów najczęściej konieczna będzie wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji wodnej i elektrycznej. Niezwykle ważna (zarówno z powodów estetycznych, jak i bezpieczeństwa) jest też wymiana pieca kaflowego, które wcale nie są rzadkością w starych domach, ale bez dwóch zdań nadają im niepowtarzalnego klimatu. Bogatą ofertę pieców i kominków kaflowych znajdziesz na stronie https://sklep.drabiny.info. Dopiero w późniejszej kolejności można zająć się wymianą podłóg i ścian. To dużo pracy, ale jej efekty widoczne są bardzo szybko i dają właścicielowi ogromną satysfakcję.

Na zakończenie

Budować nowy dom czy kupić do remontu stary? Obydwa rozwiązania mają zarówno całą masę wad, jak i zalet. Wśród starej zabudowy jednak można znaleźć prawdziwe perełki, których wyremontowanie może przynieść przyszłym mieszkańcom uczucie prawdziwego szczęścia. Ważne jednak, by nie przeszacować swoich możliwości finansowych i nie zakopać się w niekończącej się pętli kredytów.

Wpis z linkiem sponsorowanym. 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

19 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

  18 stycznia 2023

  Sama mam tary dom. Kupiliśmy, bo wtedy nie stać nas było na budowę nowego, a chcieliśmy pójść na swoje. Na szczeście, albo i szczęście, powoli remontujemy i planujemy rozbudowe 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 stycznia 2023

   Również uważam, że najważniejsze to znaleźć się na swoim 🙂

 2. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  24 grudnia 2022

  Ja jestem fanką starych domów, choć wiem, ile to zachodu. Dla mnie to miejsca z duszą. No i często tańsze w momencie zakupu. Za to nie każdy lubi non stop coś dłubać.

 3. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  22 grudnia 2022

  Ja bym się idealnie odnalazła w takim siedlisku i gdyby tylko fundusze pozwoliła sprawiłabym sobie takie miejsce na ziemi. Nawet za cenę tych wszystkich remontów.

 4. Odpowiedz

  Pojedztam

  21 grudnia 2022

  Myślę, że jest to złożona kwestia, ale stare domy mi się podobają.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  21 grudnia 2022

  Gdybym miała chociaż cząstkę smykałki do remontów zdecydowałabym się na wariant starego domu, przyciągałyby mnie tajemniczość jego przeszłości.

  • Odpowiedz

   Paulina

   27 grudnia 2022

   Na pewno sporo osób korzysta z takiej możliwości.

 6. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  21 grudnia 2022

  Z pewnością trzeba się dobrze nad tym zastanowić, ale wiem, że dla chcącego nic trudnego o ile ma się pieniądze 🙂

 7. Odpowiedz

  Martyna K

  21 grudnia 2022

  Uważam, że są to piękne domy, ale warto sprawdzić np. właśnie to, czy nie są zabytkami.

 8. Odpowiedz

  Agnieszka+D.

  21 grudnia 2022

  To kwestia nad którą warto się zastanowić Podczas szukania dla siebie nowego miejsca do mieszkania. Myślę że obie opcje mają zarówno wady i zalety tak jak piszesz.

 9. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  21 grudnia 2022

  Czasami się nie opłaca i wiem to z doświadczenia moich znajomych, bo włożyli kupę kasy w remont starej chałupy po babci.

 10. Odpowiedz

  Joanna

  17 grudnia 2022

  Mnie zawsze zastanawiało to, czy się opłaci. W sumie jak dom kupi się w okazyjnej cenie, jest piękny, ma potencjał, a remont nie wyniesie kolosalnej kwoty, to czemu nie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   Własnie dlatego trzeba niestety przyjść na oględziny z fachowcem, a nie kupować w ciemno. Za to zakupu dokonać można bardzo tanio.

 11. Odpowiedz

  Żyć nie umierać

  16 grudnia 2022

  Cenne rady i oczywiście dla osób chcących mieszkać w głuszy, to istny rarytas. Z mężem kiedyś też myśleliśmy nad budową domu, ale wyszło jak wyszło i kupiliśmy już postawiony i można powiedzieć, że dół był zrobiony, a góra całkowicie do remontu. Więc górę zrobiliśmy już tak jak chcieliśmy, po swojemu. Za to na dole czaka nas remont. Kuchnię i łazienkę już ogarnęliśmy. Zostają dwa pokoje i korytarz. Ale to kiedyś. Z czasem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   Powoli, ale po swojemu, to moim zdaniem najważniejsze 🙂

 12. Odpowiedz

  Agaman

  16 grudnia 2022

  Jak dla mnie wszystko zależy od miejsca i czlowieka. Obie opcje są kosztowne i mają wady jak i zalety.
  Jeżeli mamy działkę to latwiej wybudować niż kupować do remontu. Jeśli dostaliśmy dom rodzinny to lepiej odremontować. Zawsze jednak można sprzedać i wybrać opcję odwrotna 🙂 warto zrobić listę plusów i minusów, podebatowac i wybrać decyzję dobra dla nas 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   Oj tak, takie listy są świetne (i to nie tylko w tym przypadku).

 13. Odpowiedz

  Drusilla

  16 grudnia 2022

  Takie domy bywają niezwykle piękne! Warto je remontować ❤️

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 grudnia 2022

   To prawda, mają swoją duszę.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły