Czasami warto odpuścić — o nieudanych związkach słów kilka

Date
lis, 20, 2022
o nieudanych związkach

Czasami warto odpuścić

— o nieudanych związkach słów kilka

Nie każde małżeństwo jest udane. Wiele kobiet opowiada przerażające historie. O zdradach, przemocy fizycznej i psychicznej, o zupełnym braku porozumienia. Przez lata tkwią w toksycznych związkach, bojąc się samotności, ich samoocena spada z każdym dniem, aż w końcu zaczynają wierzyć, że mąż jest jedyną osobą, która kiedykolwiek będzie je chciała i będąc z nimi w związku wyświadcza im niesamowitą przysługę. Bardzo trudno jest uwolnić się z toksycznej relacji. Nie pomogą żadne namowy przyjaciół ani rodziny. Trzeba być gotowym na nowe życie i zdecydować się na nie świadomie, pokonując po drodze całą masę przeciwności. Często jednak to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. 

Co robić, gdy zbierzesz się na odwagę?

Rozwód to niestety nie taka prosta sprawa, szczególnie gdy chcemy uzyskać wyrok sądu z orzeczeniem o winie partnera. Warto się do niego solidnie przygotować. Przede wszystkim z toksycznego związku, gdy istnieje taka możliwość, a nasze zdrowie lub życie nie jest zagrożone, trzeba uciekać powoli. Organizujemy zaplecze finansowe, zbieramy dowody znęcania się zarówno fizycznego, jak i werbalnego (mogą to być nagrania, zrzuty ekranów, potwierdzenie z wizyty lekarskiej lub wezwania policji), dowody ewentualnych zdrad. Gdy już odpowiednio się przygotujemy, a w związku są dzieci, wraz z wnioskiem rozwodowym składamy pozew o alimenty i wniosek o zabezpieczenie pobytu dzieci w miejscu zamieszkania matki. Rozwodzić się oczywiście najlepiej jest w towarzystwie dobrego adwokata, nie każdą z nas jednak na to stać. Dlatego urzędy miejskie organizują darmową pomoc prawną, z której warto skorzystać.  

Dlaczego wolność przeraża? 

Wiele kobiet boi się samotności. Wynika to z niskiej samooceny, braku samoakceptacji i niekochania samej siebie. To cechy, nad którymi trzeba popracować, zanim wejdzie się w związek. Niestety po wyjściu z toksycznej relacji niewiele osób radzi sobie bez pomocy profesjonalnego terapeuty. Powiedzmy sobie szczerze, druga połówka powinna być naszym równorzędnym partnerem, nie kimś, kto miesza nas z błotem i tłamsi. To osoba, z którą dzielimy życie i szczęście. Jeżeli takiej nie spotkamy, to zdecydowanie lepszym wyborem od byle jakiego lub — co gorsza  —toksycznego związku jest samotność. 

Na zakończenie

Nie od dzisiaj wiadomo, że samo pojęcie rozwodu przeraża. Boimy się ostracyzmu, krzywych spojrzeń, nie zrozumienia ze strony rodziny. Pamiętajcie jednak, Kochane, że życie mamy tylko jedno i trzeba je przeżyć szczęśliwie, czego nie uda się zrobić tkwiąc w toksycznym związku. Rozwód jest pierwszym krokiem ku wolności, a wyrok sądu wielu kobietom przyniósł upragnione uczucie satysfakcji i stał się doskonałym początkiem nowej, wspaniałej drogi w życiu. 

Wpis z linkiem sponsorowanym

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

25 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  24 listopada 2022

  Rozwód to nie zawsze jest prosta sprawa. Niestety, w wielu przypadkach partner chce zrobić na złość, odreagować czy czuje się upokorzony.

  • Odpowiedz

   Vicky

   25 listopada 2022

   Dlatego warto wynająć prawnika, jeżeli oczywiście nas na to stać.

 2. Odpowiedz

  dyedblonde

  23 listopada 2022

  faktycznie czasem lepiej jest odpuścić niż żyć w jakiejś dziwnej pułapce
  dobrego dnia

 3. Odpowiedz

  Patrycja

  23 listopada 2022

  Oj niestety czesto trzeba odpuszczac, bo ludzie niestety sie nie zmieniaja. Najwazniejszy jest nasz spokój przede wszystkim.

  • Odpowiedz

   Vicky

   24 listopada 2022

   Co ciekawe, niektóre z nas muszą się nauczyć również odrobiny egoizmu.

 4. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  22 listopada 2022

  Zdecydowanie zawsze doradzam, że lepsza kobieta sama niż w toksycznym związku. I zawsze może na mnie liczyć jeśli będzie chciała mojej pomoc – potraktuję po siostrzeńsku.

  • Odpowiedz

   Vicky

   23 listopada 2022

   Taka jest właśnie rzeczywistość, ale każdy musi sam dojrzeć do takiej decyzji.

 5. Odpowiedz

  Agaman

  22 listopada 2022

  Każda historia związku jest inna,wiec nie ma co szukać rozwiązania u kogoś. Niekoniecznie rozwod, kazde zakończenie relacji w jakimś stopniu boli. Czasem trzeba jednak zastanowic się co sprawia wieksY bol – rozstanie czy tkwienie w relacji.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   Wpis powstał w oparciu o doświadczenia kobiet w relacjach toksycznych, także uważam, że tu po prostu nie ma sensu w tym tkwić, ale do rozstania trzeba dojrzeć. Jasne, że nie rozwodzimy się z powodu kilku nieporozumień albo gorszych dni.

   • Odpowiedz

    BOGUSIA

    22 listopada 2022

    Masz rację, każda relacja jest inna, każdy człowiek jest inny, inaczej podchodzi do sprawy i inaczej przeżywa cała sytuację. A temat jest bardzo trudny

 6. Odpowiedz

  Anna

  22 listopada 2022

  Tak, bez watpienia. Kiedy cos nam nie odpowiada, zmienmy to. W tym takze, jesli chodzi o nasze zycie rodzinne czy uczuciowe.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   Niestety niektórym bardzo trudno się do tego zabrać i boją się zmian, nawet jeśli wiedzą, że będą to zmiany na lepsze (bo gorzej już być nie może).

 7. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  21 listopada 2022

  Pewnie, że czasami lepiej jest odpuścić niż dalej się męczyć.

 8. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  21 listopada 2022

  Niedawno właśnie miałam za sobą rozwód. Ciężki temat, trudno podjąć dobre i złe decyzje 🙁 ale teraz czuje się silniejsza, pewna siebie i w końcu jestem szczęśliwa 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   Życzę, żeby to szczęście z tobą zostało na stałe!

 9. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  21 listopada 2022

  Rozwód to trudny temat jak i etap w życiu. Ale z drugiej strony to początek czegoś nowego…

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   Szczególnie po toksycznym związku, jest to na pewno nowy, lepszy start.

 10. Odpowiedz

  Pojedztam

  21 listopada 2022

  Na pewno nie są to łatwe sytuacje dla całej rodziny, każda z nich jest inna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   To fakt, chociaż wpis starałam się oprzeć na podsumowaniu wypowiedzi wielu różnych kobiet.

 11. Odpowiedz

  MangoMania

  21 listopada 2022

  Temat poważny, ale będzie zawsze na czasie. Uważam, że rozwód to jednak jakiś pozytyw bo coś zamykamy w naszym życiu by móc spojrzeć na lepszą przyszłość.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   Z pewnością jest to nowy start. Szczególnie ważny w przypadku toksycznych związków.

 12. Odpowiedz

  Retromoderna

  21 listopada 2022

  Trudny temat. Tu nie ma jednej drogi, a każda historia jest inna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 listopada 2022

   Post oparłam na wypowiedziach kobiet z grupy o toksycznych relacjach. Starałam się podsumować ich wyznania.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Do trzech razy śmierć – Jenny Blackhurst

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły