Czas Żniw – Samantha Shannon

Date
sie, 21, 2015

Czas_niwSamantha Shannon urodziła się w zachodnim Londynie (dzielnica Hammersmith), a następnie dorastała w Ruislip zachodniej części Londynu. W wieku piętnastu lat napisała swoją pierwszą powieść zatytułowaną “Aurora”, która do tej pory nie została opublikowana. Uczęszczała do Bishop Ramsey School, a następnie studiowała literaturę angielską w kolegium św. Anny w Oksfordzie. W 2012 roku podpisała kontrakt z wydawnictwem Bloomsbury Publishing na wydanie 3 pierwszych książek z 7 tomowego cyklu, który otwiera powieść “Czas Żniw”. Książka została przetłumaczona na 28 języków między innymi na polski i niemiecki.

Jest rok 2059. Zwyczajny świat współistnieje z zaświatami – ze światem duchów. Społeczeństwo podzielone jest na ślepców – tych, którzy go nie dostrzegają i jasnowidzów – tych, którzy nie tylko go widzą, ale również potrafią kontrolować, każdy na swój własny sposób. Ci drudzy są jednak wyjęci spod prawa i gdy zostaną odkryci grozi im więzienie lub śmierć. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney jest ściśle związana z jedną z przestępczych grup. Takie życie całkiem odpowiada dziewczynie – czuje się częścią grupy, jest ulubienicą szefa, powoli rozwija swoje zdolności śniącego wędrowca. Pewnego jednak dnia decyduje się na ryzykowną podróż metrem i wtedy wszystko się kończy – a może raczej dopiero zaczyna. Paige zostaje schwytana i przewieziona do specjalnego ośrodka karnego. Okazuje się jednak, że jego strażnikami wcale nie są ludzie…

„Czas Żniw” to powieść napisana z dużą dozą wyobraźni. Smantha Shannon stworzyła swój własny świat, którego każdy centymetr praktycznie jest więzieniem. Z początku książka nieco mi się dłużyła – nie było w niej nic wyjątkowego. W momencie jednak gdy Paige trafia do kolonii karnej wszystko się zmienia, akcja nabiera tempa, dość zawiły system w którym żyją jasnowidze nabiera kształtów i barw – przestaje być tak zawiły i jasny jak wydawał się na samym początku. Wykreowany przez Autorkę świat, staje się rzeczywistością czytelników.

Obok dobrego pomysłu pojawia się także świetne wykonanie. Przygoda trzyma w napięciu, przeraża, intryguje. Jest rewelacyjnie napisana. Z niecierpliwością przewraca się kartki, czytając kolejne słowa i zdania. Również samo wydanie nie pozostawia wiele do życzenia. W książce znajduje się wszystko co powinno w niej być. Szczegółowa mapa, klasyfikacja jasnowidzenia oraz praktyczny słowniczek pojęć.

Akcja toczy się do przodu, a między teraźniejszymi wątkami pojawiają się retrospekcje – wspomnienia głównej bohaterki, które co ciekawe, posiadają mocne, fabularne uzasadnienie. Postacie zostały wykreowane szczegółowo i wiarygodnie. Mają złożone charaktery, ciekawe osobowości i niepodważalne motywy. Z przyjemnością chłonie się ich historie.

„Czas Żniw” to świetna powieść fantasy – aż trudno uwierzyć, że jest to debiut. Studio filmowe The Imaginarium Studios zakupiło prawa filmowe jeszcze przed wydaniem książki. Myślę, że wiedziało co robi. Smantha Shannon bez trudu wciąga swoich czytelników w wir wydarzeń, pozostawiając ich na pastwę zupełnie nowego, obcego, pełnego niebezpieczeństwa świata. Polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu SQN

sqn

19 sierpnia 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Edyta

  21 sierpnia 2015

  Aż 7 tomów. Trochę dużo. 🙁

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 sierpnia 2015

   Zwłaszcza jak tak wolno wydawane 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »