Cuda Wianki – Marianna Oklejak

Date
lis, 08, 2015

75921322_cuda-wianki-polski-folklor-dla-mlodszych-i-starszych_442x500_FFFFFF_sclWielu Polaków zazdrośnie patrzy na inne państwa, zapominając już, że Polska również posiada swój bogaty folklor oraz przeróżne tradycje. O tym właśnie przypomina w pięknym stylu Marianna Oklejak w ciekawie pomyślanej książeczce „Cuda Wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych.”

Na początku książeczki znajduje się mapa z wyszczególnionymi regionami kraju. Dalej znaleźć można tradycyjne dla danych miejsc wzory, dawne ubiory, ozdoby na pisankach i hafty (nie tylko te najbardziej popularne kaszubskie, ale również wiele innych jak na przykład bytomski, rzeszowski czy cieszyński. Pomiędzy obrazkami poutykane zostały ludowe wiersze i rymowanki. Wiele regionów szczyci się także swoim własnym, tradycyjnym nakryciem głowy, strojem i instrumentami. Dzieci mogą zainteresować regionalne zabawki: koniki na biegunach, kurki dziobiące ziarno, karuzele, powozy, lalki. Na końcu książeczki znajdują się natomiast zawierające różne ciekawostki przypisy.

Polska kultura ludowa jest barwna i niezwykle różnorodna. Książeczka „Cuda Wianki” zawiera jedynie jej niewielki wycinek, jak twierdzi sama Autorka. Prezentacja tych fragmentów została ciekawie pomyślana. To rozrzucone elementy: kilka wersów wierszy, ilustracje, wzory. Taka wizualizacja bez problemu zwróci uwagę młodego czytelnika i przemówi do niego znacznie lepiej niż jakiekolwiek słowa. Każdemu uświadomi istnienie naszej rodzimej kultury – nie tylko tej najlepiej znanej jak bardzo już w obecnym czasie komercyjna kaszubska czy zakopiańska.

Książeczka jest nie tylko pomysłowa, ale i bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa, kwadratowy kształt, duży format. Projekt graficzny został stworzony w komiksowy, nieco chaotyczny, ale jednocześnie racjonalnie poukładany sposób. Ciekawostki zawarte w przypisach zostały starannie wyselekcjonowane. Całość przyciąga wzrok i zachęca do zapoznania się z polskimi zwyczajami oraz kulturą.

„Cuda Wianki” to tytuł, który z przyjemnością mogę polecić każdemu, kto potrafi docenić tradycję. Zawsze bardzo lubiłam kaszubskie wzory, nigdy jednak nie podejrzewałam, że tak wiele innych regionów również posiada swoje własne. Myślę, że po lekturze tej żółtej książeczki wiele osób może być naprawdę zaskoczonych, a młody czytelnik zostanie zaopatrzony w nowo zdobytą wiedzę na temat kraju, w którym mieszka.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Do trzech razy śmierć – Jenny Blackhurst

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły