Ciężko być najmłodszym – Ksenia Basztowa i Wiktoria Iwanowa

Date
lip, 29, 2018

Uwielbiam rosyjską fantastykę. Uważam, że nie ma lepszej literatury. Nic więc dziwnego, że niecierpliwie czekałam na możliwość przeczytania książki „Ciężko być najmłodszym” spod pióra dwóch utalentowanych, rosyjskich pisarek Kseni Basztowej i Wiktorii Iwanowej, od momentu gdy tylko ukazała się jej zapowiedź. 

Diran jest najmłodszym synem w rodzinie potężnego Mrocznego Władcy i okropnie się nudzi. W jego głowie rodzi się plan. Postanawia uczyć się w szkole magii, tyle że najbliższa znajduje się na Jasnych Ziemiach. Gdy pewnego dnia w zamku pojawia się drużyna jasnych bohaterów (złodziei), Dirian postanawia uwolnić ich z lochu, oddać im artefakt, po który przyszli, w zamian za to, że zaprowadzą go do upragnionej szkoły. Do spełnienia marzeń czeka go jednak długa, usłana całą masą przygód i uprzedzeń, droga. 

Powieść jest niezwykle barwna i pomysłowa. Stworzony przez pisarki świat w równej mierze bawi co i zadziwia. Trudno uwierzyć, że to dzięki znajomości internetowej napisały tak niesamowitą książkę. Jest to fantastyka drogi, ale bliżej jej do gier Role Playing niż do typowych historii fantasy. Drużyna bohaterów podróżuje, po drodze popełniając jedno głupstwo za drugim, a syn Mrocznego Władcy cierpliwie wyciąga nowych, uprzedzonych do niego towarzyszy, z każdej, kolejnej, coraz to głupszej opresji. 

Podczas lektury niesamowicie dobrze się bawiłam. Ostatnimi książkami, które dostarczyły mi tyle rozrywki były powieści Olgi Gromyko i „Wiedzma.com.pl” Ewy Białołęckiej, a czytałam je już dość dawno temu. Jestem więc naprawdę szczęśliwa, że tytuł „Ciężko być najmłodszym” trafił w moje ręce. 

Oczywiście nigdy nie może być za różowo i zakończenie nieco mnie zawiodło. Odniosłam wrażenie, że zostało napisane trochę na siłę. Mam jednak nadzieję, że szybko pojawi się w Polsce drugi tom i będę mogła zatrzeć ten lekki niesmak samymi pysznościami. Nie mogę się doczekać kolejnych części trylogii!

Komu polecam „Ciężko być najmłodszym”? Wszystkim tym, którzy lubią rozrywkową, lekką fantastykę. Jestem przekonana, że żaden czytelnik (nieważne czy młody, czy stary) nie poczuje się tą książką zawiedziony. Jeśli chodzi o mnie, to dałam się porwać bez reszty i zamarzyło mi się, by mieć takiego przyjaciela jak Dirian. Z pewnością moje życie stałoby się bardzo zaskakujące i pełne przygód. Drogie Wydawnictwo Papierowy Księżyc, bardzo Was proszę, jak najszybciej wydajcie kolejne tomy! Od lat pozostaję Waszą wierną czytelniczką i właśnie za tego typu książki Was uwielbiam!

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Mama pod prąd

  30 lipca 2018

  Lubię fantastykę, ale fantastyki rosyjskiej jeszcze nie czytałam. Najwyższy czas to zmienić.

 2. Odpowiedz

  Michał Kucharski

  30 lipca 2018

  Brzmi dosyć ciekawie!

 3. Odpowiedz

  Katrina

  30 lipca 2018

  Mnie ten tytuł niezwykle odstrasza. Sugeruje… w sumie nie wiem co, ale na pewno nie fantastykę, którą chciałabym przeczytać. 😛 Raczej nie planuje sięgać, zwłaszcza, że mam obecnie nadmiar lekkich rzeczy na półce.

 4. Odpowiedz

  Aldona Zakrzewska

  29 lipca 2018

  To nie jest mój typ literatury. Ale znam kogoś, komu warto podrzucić tę recenzję, a może nawet książkę 🙂 Będzie zachwycony!

 5. Odpowiedz

  Sylwia

  29 lipca 2018

  Oj, nie naleze do grona tych osob, ktore czytaja ten typ ksiazek… 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Po prostu wino – Aldo Sohm

Wsiąść do Pociągu: Europa

Kakegurui – Szał Hazardu

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły