Przez ciemność – Alexandra Bracken

Date
kwi, 13, 2016

przezciemnosc„Przez ciemność” to zbiór trzech opowiadań ze świata przedstawionego w trylogii „Mroczne umysły” Alexandry Bracken. W historiach pisarka przedstawiła losy pobocznych bohaterów i przypomniała czytelnikom jak okrutny stworzyła świat. 

W sidłach losu

W powieści Zu wspomina o tym, że ktoś pomagał jej podczas podróży, ale nie chce o tym więcej opowiadać. Pierwsza historia opisuje tą właśnie drogę, tyle, że z zupełnie nowego punktu widzenia. Dowiadujemy się również nieco więcej o tym jak trochę starsi ludzie przetrwali cały kryzys i do czego niekiedy zmuszał ich los.

Zapłoną iskry

W tej historii pisarka powraca do życia najlepszej przyjaciółki Ruby – Sam. Opowiada również o tym jak człowiek może obronić się przed kompletnym załamaniem. Przypomina jak przerażającym i pełnym okrucieństwa miejscem było Thurmond.

Pomimo mroku

Trzecie opowiadanie podobało mi się najbardziej, ale nie ze względu na fabułę, a dlatego, że możemy w nim spotkać wszystkich bohaterów powieści i dowiedzieć się co dzieje się z nimi niedługo po finale trylogii „Mroczne umysły”. Cudownie było móc ich ponownie spotkać!

Książka została napisana na naprawdę wysokim poziomie. Jakością i stylem ani odrobinę nie obiega od „Mrocznych umysłów”. Opowiadania są smutne i przerażające, ale dają nadzieję na lepsze jutro. Pozwalają też zachować wiarę w drugiego człowieka.

Okładki ukazywały się kolejne: pomarańczowa, niebieska i czerwona. Teraz pojawiła się także żółta. Czy to oznacza, że możemy mieć nadzieję na kolejną – zapewne zieloną? Mam nadzieję, że tak, gdyż twórczość Alexandry Bracken niezwykle szybko i przyjemnie się czyta. Pisarka nie szczędzi czytelnikom mocnych wrażeń, a jednocześnie nie sprawia, że widzimy świat w czarnych barwach. Wydaje mi się, że umiejętność zachowania takiej równowagi to prawdziwa, wcale nie łatwa, sztuka.

„Przez ciemność” nie jest i nie może być osobno istniejącą antologią. To dodatek do trylogii i opowiadania aż krzyczą, że tym właśnie są – bardzo dobrze przemyślanym, ale jednak tylko i wyłącznie, uzupełnieniem całej historii. Osoba, która chciałaby swoją przygodę z „Mrocznymi umysłami” zacząć od tej własnej książki czułaby się tak jak gdyby zaczynała czytać trylogię od końca. Kiedy jednak już poznasz „Mroczne umysły” to nie uda Ci się od nich uwolnić, a opowiadaniami z „Poprzez ciemność” będziesz zajadać się niczym najpyszniejszym deserem.

Dziękuję!

otwartelogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Biblioteczka na poddaszu

  13 kwietnia 2016

  Już dawno miałam tą serie przeczytać ale nie umiem się za nią zabrać. Bo co chwilę inna książka mnie przyciąga.
  Ach gdyby tylko doba byłą dłuższa 🙂
  Pozdrawiam

 2. Odpowiedz

  Miłka Kołakowska

  16 kwietnia 2016

  Z pewnością nie zacznę trylogii od tej części, dobrze, że o tym napisałaś. Potraktuję ją jak uzupełnieni 🙂 Pozdrawiam!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »