Lubisz Ciasteczkowego Potwora z Ulicy Sezamkowej? Może chciałbyś się wcielić w rolę jednego z jego uwielbiających smakołyki kolegów? Gra o wesołych potworkach stworzona została przez Roberto Fragę, a zilustrowana przez Iana Fortina.
Wiek: 5+
Liczba graczy: 2-5 osób
Czas rozgrywki: około 10 minut
Cel i fabuła gry
Gracze wcielają się w role wesołych potworków, które uwielbiają przeróżne smakołyki. Tych najlepszych jednak nie wystarczy dla wszystkich. W czasie każdego posiłku tylko jeden potworek może porwać właściwy smakołyk. Kto odkryje go pierwszy, ten naje się do syta. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie pięć, znajdujących się na końcu wskazanej przez kostkę drogi, smakołyków.
Strona wizualna
Gra składa się z solidnie wykonanych elementów. Są to drewniane klocki, kostka, sztywne karty i jednokartkowa instrukcja. Wszystko to zostało zamknięte w niewielkim, zgrabnym i bardzo kolorowym pudełku. Szata graficzna gry jest zabawna i przyjemna. Droga na kartach została dobrze wyznaczona i nie ma problemu z tym, żeby ją na koniec tury wspólnie odnaleźć rozstrzygając ewentualne spory.
Przygotowanie rozgrywki
Każdy z graczy wybiera kartę potwora i kładzie ją przed sobą. Następnie należy potasować karty dla poziomu na którym będziemy grać (trudniejsze zostały oznaczone gwiazdką), można je także pomieszać. Talię kładziemy na środku stołu, wykładamy z niej trzy karty, tak, żeby odkryte leżały obok siebie. Klocki smakołyków kładziemy w dostępnym dla wszystkich miejscu.
Przebieg gry
Wszyscy gracze grają jednocześnie, konkurując ze sobą. Jeden z potworków rzuca kostką. Rysunek który wypadnie wskazuje na smakołyk od którego rozpoczynamy naszą trasę. Następnie gracze podążają wzdłuż lukrowanej linii przeskakując z pierwszej na drugą, a potem trzecią kartę. Na końcu trasy czeka na nas rozwiązanie zagadki. Kto pierwszy chwyci właściwy smakołyk otrzymuje punkt w danej rundzie. Dla tych, którym opis niewiele mówi autorzy gry stworzyli instrukcję obrazkową, na której wszystko wskazane zostało za pomocą strzałek. Zwycięzca zabiera ostatnią z kart i kładzie ją przed sobą, pozostałe dwie są przesuwane w prawo, a z zakrytego stosu należy dołożyć trzecią. Gra kończy się gdy któryś z potworków zje swój piąty smakołyk. Dla trzech i więcej graczy zasady zostały nieco zmienione.
Wrażenia
Muszę przyznać, że gra jest niezwykle sympatyczna, ale też w ogóle nie skomplikowana – nawet w trudniejszym wariancie. Będzie idealna dla dzieci w wieku 5-7 lat, które szybko podchwycą zasady i będą z zapalem przemierzały słodki labirynt. Dla starszych graczy rozrywka może okazać się zbyt prosta.
Podsumowanie
„Ciasteczkowe potworki” to wesoła, nieskomplikowana gra rodzinna. Z pewnością dostarczy wiele radości najmłodszym graczom. Liczą się w niej szybkość i spostrzegawczość, także niestety gapy zostaną na szarym końcu. Polecam wszystkim sympatykom potworków!
Dziękuję!