Chiński Nowy Rok – krótkie kompendium wiedzy

Date
lut, 12, 2021

Chiński Nowy Rok

– wszystko co musisz wiedzieć

Woły, latarnie i największa na świecie coroczna migracja ludzi? Najważniejsze święto chińskiego kalendarza powraca 12 lutego. Chiński Nowy Rok trwa zwyczajowo około 15 dni, a w corocznych paradach i tradycjach uczestniczy ponad 20% całej populacji świata. 

Księżycowy festiwal, znany również jako Chiński Nowy Rok lub Święto Wiosny rozpoczyna się w piątek, wprowadzając drugie zwierzę z listy znaków Zodiaku wraz z drugim nowiem po przesileniu zimowym. 

Jak wyglądają obchody?

Chociaż zazwyczaj jest to okazja do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, pandemia koronawirusa oznacza, że ​​obchody na całym świecie – od Stanów Zjednoczonych po Wielką Brytanię i Chiny – będą w tym roku wyglądać inaczej dla 1,5 miliarda ludzi, którzy rok rocznie świętują z tej okazji. 

Ponieważ jest to oficjalne święto państwowe, mieszkańcy Chin mogą otrzymać siedem dni wolnych od pracy, a szkoły i firmy w Chinach są zamknięte podczas kilku pierwszych dni nowego roku. Dzięki temu każdy może spędzić czas z rodziną, delektując się pysznym jedzeniem, zwłaszcza zupą z makaronem, która podobno przyniesie szczęście w nadchodzącym roku.

Przed rozpoczęciem uroczystości ludzie dokładnie sprzątają swoje domy. Gdy nadejdzie Nowy Rok, tradycyjnie nie należy zajmować się pracami domowymi, ponieważ szczęście można „zmieść”. Również mycie włosów jest zabronione podczas obchodów Nowego Roku, ponieważ jest postrzegane jako „zmywanie” szczęścia.

Gdy zegary wybijają godzinę 12, niebo rozświetli ponad 1 miliard fajerwerków, najwięcej niż o jakiejkolwiek innej porze roku. Wielu uważa, że ​​odpalanie fajerwerków i petard odstrasza złe duchy minionego roku i świętuje nadejście nowego roku.

Podobnie jak podczas Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach, ludzie wymieniają się prezentami w okresie noworocznym, przy czym najczęstszym prezentem są czerwone koperty z pieniędzmi, których kolor uważany jest za przynoszący szczęście. Pieniądze mają pomóc w przekazywaniu majątku starszym dzieciom, ale mogą też być przekazywane między szefami i pracownikami, współpracownikami i przyjaciółmi.

Rok bawołu – co oznacza?

Pierwszy dzień Nowego Roku, czyli aktualnie 12 lutego, wyznacza również pierwszy dzień roku xin chou, czyli Roku Wołu Metalu w sześcioleciu księżycowej tradycji. Mistrzyni feng shui z Hongkongu, Thierry Chow, w swojej relacji dla CNN powiedział, że wół to pracowity znak zodiaku, który oznacza ruch i sukcesy, dla ciężko pracujących osób. „Miejmy więc nadzieję, że świat będzie mniej statyczny niż w zeszłym roku i znów zacznie się poruszać” – powiedziała. To również rok, w którym powodziś się ma przemysłowi metalowemu, od biżuterii aż po przedmioty użytkowe i budowlane. 

Księżycowy Nowy Rok nie tylko w Chinach

Największe uroczystości z okazji chińskiego Nowego Roku poza Azją, odbywają się w UK. Ulice Londynu są zapełnione kolorowymi paradami, przedstawieniami i oczywiście smokami. W obchodach bierze udział ponad 300 000 osób. Parada przechodzi przez Chinatown i kończy się na Trafalgar Square, gdzie widzowie mogą być świadkami oficjalnej ceremonii otwarcia. Na Trafalgar Square odbywa się również pokaz pirotechniczny z okazji wielkiego finału. 

Przeczytaj również:

Boże Narodzenie w Japonii

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

17 komentarzy

  1. Odpowiedz

    turystka

    18 marca 2021

    oby przepowiednie się sprawdziły, szczególnie te dotyczące poruszania się – że można rezerwować tanie noclegi, bilety samolotowe, lecieć na zwiedzanie dalekich krain, a nie statecznie siedzieć w domu 🙁

  2. Odpowiedz

    Kamila Pierzchała

    20 lutego 2021

    Moim marzeniem od dawna jest być na Chińskim Nowym Roku i mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

  3. Odpowiedz

    Zuzanna Dudko

    15 lutego 2021

    O Chinach co nieco wiem, bo moja siostra bardzo interesuje się ich kulturą itp. Bardzo fajny wpis stworzyłaś, dużo ciekawostek.

  4. Odpowiedz

    Adrianna

    15 lutego 2021

    Słyszałam o tym i według mnie warto poszerzać wiedzę i dowiadywać się na temat różnych zwyczajów. Myślę, ze w Chinach nowy rok wygląda spektakularnie, więc zainteresowanie ich tradycjami nie jest przypadkowe 😀

  5. Odpowiedz

    Karolina Kosek

    14 lutego 2021

    kiedyś miałam baaardzo dużego bzika na punkcie kultury japońskiej i chińskiej, nadal jednym z moich marzeń jest zobaczenie obchodów nowego roku

  6. Odpowiedz

    Ala

    14 lutego 2021

    Bardzo ciekawy wpis. Mówiąc szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie zagłębiałam się w informacje na temat Nowego Roku w Chinach, więc fajnie jest dowiedzieć się czegoś nowego. 🙂

  7. Odpowiedz

    Lilianna

    13 lutego 2021

    Bardzo fajny i ciekawy post. Muszę to podesłać mojej córce, A to dlatego że ona interesuje się Chinami.

  8. Odpowiedz

    zaczytanamarzycielka8

    13 lutego 2021

    Muszę powiedzieć, że jakoś nigdy ten temat mnie nie interesował. Ale super, że trafiłam na ten post bo dowiedziałam się czegoś nowego 😉

  9. Odpowiedz

    Margaret

    13 lutego 2021

    Pięknie to wszystko opisując przekazałaś, tyle informacji niby podstawowych ale dla wielu z nas nieznanych. Kraj ogromny, zupełnie inne zwyczaje, tradycje , zasady itd. Ciągle dość tajemniczy i jakże inny od naszych rodzinnych stron😊 Trzymaj się cieplutko.

  10. Odpowiedz

    Wiola

    13 lutego 2021

    Kultura odmienna, ale dużo wspólnego i nowy rok tez świętują.

  11. Odpowiedz

    TosiMama

    12 lutego 2021

    Co roku oglądam materiały w telewizji poświęcone tym obchodom, ale dopiero teraz, dzięki Tobie, wczytałam się w ich zasady nieco dokładniej:)

  12. Odpowiedz

    Monika Kilijańska

    12 lutego 2021

    Wczoraj oglądałam na YT program o wietnamskim nowym roku. I dowiedziałam się, ze moim znakiem chińskiego zodiaku jest Świnia. Nie wiem, czy się cieszyć 😀

    • Odpowiedz

      Bookendorfina Izabela Pycio

      13 lutego 2021

      U mnie wypada odniesienie do małpy. 😉 Ale oba zwierzątka są niezwykle bystre. 😉

  13. Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    12 lutego 2021

    Przyznam, że zawsze podziwiałam jak intensywne i długie są to obchody, tak inaczej niż u nas, z wielką tradycją. 🙂

  14. Odpowiedz

    Paulina Kwiatkowska

    12 lutego 2021

    Bardzo ciekawy wpis, dobrze jest się dowiedzieć czegoś nowego w tym temacie.

  15. Odpowiedz

    Widzepodwojnie.com

    12 lutego 2021

    Wszystko fajnie, tylko ten miliard fajerwerków. Ani to ekologiczne, ani miłe zwierzętom. Choć z drugiej strony rozumiem, że komuś się to może podobać.

  16. Odpowiedz

    Aleksandra NS

    12 lutego 2021

    Chińczycy to naród bardzo różniący się od nas, więc nie jest dziwne, że mają nawet swój chiński Nowy Rok. Lubię czytać książki o innych kulturach.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Skowronka Hopka. Na ratunek zimie

Jednorożce Pojedynek w Chmurach

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły