Błędy, które często popełniamy podczas promocji własnej marki

Date
mar, 13, 2023

Błędy, które często popełniamy podczas promocji własnej marki

Masz świetny pomysł, niebanalne umiejętności lub wykształcenie? Chcesz działać, więc tworzysz wspaniale zapowiadający się biznesplan. Szybko jednak okazuje się, że twoim produktem (nieważne czy to rękodzieło, kurs on-line, czy może świetnie napisana i dopieszczona książka) jest bardzo nikłe zainteresowanie. Dlaczego tak się dzieje, a Ty nie możesz niczego sprzedać? Przecież wiesz, że masz naprawdę świetny produkt, choć powoli zaczynasz w to wątpić. W dzisiejszym wpisie opowiem wam o kilku popełnianych podczas promocji własnej marki błędach, na które trudno wpaść, choć gdy o nich już pomyślimy, wydają się nam oczywiste. 

Wizerunek marki

Ostatnimi czasy niezwykle modne stało się promowanie marki własną osobą i okazało się, że klienci naprawdę to lubią! Oczywiście taka strategia sprawdza się w przypadku małych i mikro przedsiębiorstw. Warto pokazać się podczas wykonywania pracy, nagrać krótki filmik, porozmawiać z osobami śledzącymi nas w Social Mediach, opowiedzieć im o swojej pasji. Trudno jest zaufać małej marce, która jest zupełnie bezosobowa i tak naprawdę nie wiadomo skąd się wzięła i kto ją prowadzi. Taki sposób promowania wzbudza sympatię i pozytywnie nastawia do nas potencjalnych klientów. Nie warto jednak udawać kogoś, kim się nie jest i bardzo ważne jest, by podkreślać istniejące już atuty swojej działalności.  

Brak pewności, czy coś wyróżnia cię na tle konkurencji

Załóżmy, że chcesz wykupić kurs językowy on-line. Znajdujesz pięć różnych szkół. Którą z nich wybierzesz i jak uzasadnisz swoją decyzję? Liczył się będzie stosunek ceny do jakości, a może dobre opinie, dyplomy nauczyciela lub ładnie wyglądająca strona? Tak naprawdę prezentując swoją ofertę w sieci masz zaledwie kilka sekund, aby pokazać unikalny styl twojej marki i zapaść w pamięć potencjalnemu klientowi. Trzeba mieć ten jeden naturalny element, który użyty w nietypowy sposób doskonale nas wyróżni. Jeżeli nie masz pojęcia, jak wygląda Twoja konkurencja, to warto zainwestować w profesjonalne badanie wizerunku marki. Odpowie ono na pytania jakie są mocne i słabe strony marki na tle konkurencji, czy wizerunek twojej marki jest unikalny i na wiele innych. Pomoże też ustalić grupę docelową. 

Po co ograniczać się do jednego kanału sprzedaży?

Zauważyłam, że wielu polskich rękodzielników popełnia jeden poważny błąd — ogranicza się do jednego kanału sprzedaży. Nie może zdecydować się czy sprzedawać na Facebooku, Instagramie, czy może założyć własną stronę internetową? Warto prowadzić profile w każdym z tych miejsc, szczególnie gdy nic nas to nie kosztuje. Jeżeli wierzymy w wartość naszego produktu lub usługi, to pozwólmy, by potencjalny klient mógł nas odnaleźć w czeluściach Internetu. 

Co jeszcze można zrobić?

Zdarzają się również osoby, które uważają, że promocja marki ogranicza się do uruchomienia reklamy w social mediach, a potem dziwią się, dlaczego ich kampania reklamowa jest nieskuteczna.  Do każdej kampanii trzeba się przygotować. Warto zawczasu uprzedzić swoich klientów o promocji, a później przypominać im o niej na przykład w postach i rolkach. Nie można też zbyt wcześnie się poddawać, bo często promocja bywa najskuteczniejsza podczas pierwszych i ostatnich dni jej trwania. 

Czy potrafisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co wyróżnia Twoją markę spośród innych? Nie ma znaczenia czy prowadzisz firmę, stronę, czy profil na Instagramie. Zawsze warto wiedzieć, dlaczego to akurat Tobie ktoś miałby zaufać. 

Wpis z linkiem sponsorowanym.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

24 komentarze

 1. Odpowiedz

  Angela

  16 marca 2023

  Cieszę się że poruszasz ten temat, przyznam szczerze że sama wpadłam w tą pułapkę. Jestem przekonana, że jest więcej takich osób jak ja. Dlatego tak ważny jest twój post, by uzmysłowić każdemu kto wchodzi w to, że reklama nie jest wcale łatwa i jednoznaczna.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 marca 2023

   Myślę, że wiele maleńkich firm w ogóle nie zna swojego targetu i próbują dobić się wszędzie, co tylko podnosi koszty.

 2. Odpowiedz

  Zuzanna

  15 marca 2023

  Jeśli ma się dobry pomysł, to można wszystko ogarnąć samemu, ale o błędy nietrudno, dlatego warto czasem skorzystać z pomocy czy rad specjalistów.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 marca 2023

   Uważam, że pomysł to jedna sprawa, a praca nad tym, żeby ktoś efekty tego pomysłu w ogóle zauważył – inna 🙂

 3. Odpowiedz

  Aleksandra N

  15 marca 2023

  Bardzo fajnie, że o tym piszesz, bo właśnie niedawno się zastanawiałam co robię, że mam tak mało odbiorców. Dzięki !!!!!

 4. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  15 marca 2023

  Ze względu na mnogość kanałów, w których można się promować, warto zawierzyć komuś i dać prowadzić promocję, a samemu zająć się działaniem.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 marca 2023

   To na pewno, chociaż z drugiej strony jest wysyp speców od SM, którzy nie mają żadnej wiedzy na ich temat.

 5. Odpowiedz

  Anszpi

  15 marca 2023

  Rynek jest zasypany, trudno jest się teraz wybić i wyróżnić wśród konkurencji

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 marca 2023

   Właśnie wbrew pozorom nie, bo wiele osób już na starcie popełnia błędy – jak chociażby stworzenie swojego miejsca sprzedaży jedynie przez pośredników.

 6. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  14 marca 2023

  Z pewnością warto stawiać na autentyczność i nie robienie niczego na siłę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 marca 2023

   Z pewnością.

 7. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  14 marca 2023

  Bardzo fajny i przydatny post z ciekawymi poradami. Z pewnośc ią wielu osobom pomoże

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 marca 2023

   Mam taką nadzieję 🙂

 8. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  14 marca 2023

  Dobrze jest korzystać z różnych kanałów i pokazywać, że wiemy, co robimy i jesteśmy w tym szczerzy.

 9. Odpowiedz

  Joanna

  14 marca 2023

  Świetny i bardzo pomocny post, który pomoże wielu osobom. Dobra promocja marki potrafi zdziałać cuda.

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 marca 2023

   Również tak uważam.

 10. Odpowiedz

  dyedblonde

  14 marca 2023

  dziękuję Ci za ten post, z przyjemnością skorzystam z Twoich wskazówek 🙂 dobrego dnia zycze

 11. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  14 marca 2023

  Reklama to zaledwie jedno z narzędzi promocji, niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że do dyspozycji wiele innych czeka, w dłuższym czasie to właśnie one najlepiej budują markę.

 12. Odpowiedz

  Martyna K.

  14 marca 2023

  Na pewno wyróżnikiem mojej książki jest to, że jej bohaterami są harcerze 🥰

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 marca 2023

   Myślę, że również ciekawe ilustracje 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły