Aż po horyzont – Morgan Matson

Date
wrz, 24, 2014

azpohoryzontW głowie słyszę piosenkę “Road Trippin'” zespołu Red Hot Chili Peppers i marzę o podróżach. O jeżdżeniu sobie bez celu i robieniu tego, na co mam ochotę. Moje pragnienia i wyobraźnię jeszcze bardziej rozbudzili bohaterowie książki Morgan Matson, noszącej tytuł “Aż po horyzont”.

Ojciec Amy ginie w wypadku samochodowym, a jej świat diametralnie się zmienia. Mama dziewczyny decyduje się na przeprowadzkę by zacząć wszystko od nowa. Ona sama ma do niej dołączyć dopiero po zakończeniu roku szkolnego. W podróży towarzyszyć ma dziewczynie Roger – przyjaciel z dzieciństwa, który jednak teraz jest dla niej zupełnie obcym człowiekiem. Obawy Amy okazują się jednak bezpodstawne i wraz z chłopakiem nudną, długą podróż zmieniają w trasę swojego życia.

Ciekawym dodatkiem do książki są wycinki z “notesu podróżnego”, menu, playlisty, rysunki oraz mapy. Pisarka sama również wyruszyła w taką podróż, a dopiero potem udało się jej wyprawę opisać – z dbałością o szczegóły. Jest to rzecz, która zdecydowanie zwraca uwagę i dzięki niej “Aż po horyzont” znacząco wyróżnia się spośród innych powieści. Morgan Matson ma talent do tworzenia książek zwyczajnych, które w jakiś sposób udowadniają jednak swoją niezwykłość.

Po śmierci ojca Amy oddala się od rodziny i przyjaciół, stwarza wokół siebie barierę, która daje jej złudne poczucie bezpieczeństwa. Przemiana jaka zaszła w bohaterce została bardzo ciekawie przedstawiona, a pisarce temat odchodzenia najbliższych najwyraźniej nie jest obcy. Również jej bohaterowie są żywi, barwni i pełni przeróżnych uczuć. Uczą się jak sobie radzić z własnymi, nierzadko przerastającymi ich, problemami.

Kolejna książka Morgan Matson i znów wydaje mi się, że czytam o prawdziwym, realnym życiu, a nie o czymś niemożliwym, zupełnie wymyślonym. Pisarka stawia w swoich książkach na realizm i one właśnie takie są – rzeczywiste. Niekiedy można odnieść wrażenie, że bohaterów spotka się na własnej drodze, niejednokrotnie również można postawić się na ich miejscu, ponieważ to co przydarza się im, mogłoby i nam się przydarzyć.

Powieść jest napisana w bardzo dobrym stylu, zawiera w sobie wiele ciepła i choć nie ma tu niebezpiecznej, wartkiej akcji, a opisy są dokładne i szczegółowe, to jednak nie ma dłużyzn, którymi czytelnik mógłby się znudzić. “Aż po horyzont” do dobra, przyjemna książka, taka idealna rzecz na poprawę humoru lub by w miły sposób spędzić kilka, wolnych chwil.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »