Anioł – Cliff McNish

Date
lis, 28, 2011

Czy anioły naprawdę istnieją? Miejmy nadzieję, że tak, bo inaczej nasz świat byłby smutny. Freya Harrison spotyka jednego w wieku ośmiu lat i od tej pory popada w obsesję na ich punkcie. Jej miłość i pragnienia zmieniają się w chorobę psychiczną, a dziecko trafia do licznych szpitali psychiatrycznych. Później, za wszelką cenę stara się o aniołach zapomnieć, ale być może jest to poważny błąd… Paradoksalnie – Anioł to powieść fantasy o prawdziwym życiu.

Przyznam, że po książce spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Jakiejś lekkiej, banalnej historii. Jak bardzo się pomyliłam! Powieść jest niezwykle smutna, ale zarazem też ciepła i wzruszająca. Wywołuje całą burzę uczuć. Porusza poważne tematy. W fabule niewiele rzeczy da się przewidzieć, a wizja aniołów Cliff McNish’a jest lekko mówiąc – niecodzienna.

Historia przedstawia losy zagubionej w świecie Freyi Harrison, jej brata Lucka, który z całych sił stara się być odważny i dobry dla ludzi, oraz wychowywanej przez rodziców pod kloszem, nie przystosowanej do normalnego życia, Stephanie. Opowieść jest o ludziach smutnych i cierpiących, oraz o tym, jak w codziennym życiu możemy im pomóc. Przez całą fabułę przewija się wątek aniołów, nie są to jednak istoty jakie znamy z legend. Ich wizja jest ciekawa i dosyć nowatorska. Ich życie i poglądy przerażają, zasmucają, ale jednocześnie napełniają nadzieją.

Jak w prawdziwym życiu, tak i powieści każdy ma swoje problemy i kłopoty z którymi musi się zmierzyć. Czy jednak konieczne jest by robił to sam? Może to dzieci, może rodzice, może dobry przyjaciel, ale w tym okrutnym, zimnym świecie, zawsze znajdzie się jakieś wsparcie, a światło przegoni otaczający nas mrok. Na swojej drodze spotykamy ludzi nieprzychylnych, niemiłych, wrednych i egoistycznych, jednak za wszelką cenę trzeba walczyć o to, by samemu nie stać się taką właśnie osobą.

Uparcie, tak jak zwykle, szukam minusów powieści i nie jestem w stanie się do niczego przyczepić. Bardzo nie podobały mi się niektóre zwroty fabuły, chciało mi się płakać i rzucać książką o ścianę, ale czy jest to cecha negatywna? Chyba nie. Raczej dowód na to, że powieść wywołuje silne uczucia, a pomysły autora zaskakują.

Muszę szczerze przyznać, że zdziwił mnie fakt, iż Cliff McNish jest mężczyzną. Przede wszystkim książka opowiada o nastoletniej dziewczynce, a autor opisuje ją, jej świat, jej uczucia naprawdę doskonale. Dodatkowo cała historia jest wzruszająca i taka – delikatna. Spodziewałam się tutaj raczej ręki kobiety i z góry założyłam, że twórca nie jest mężczyzną. Cliff McNish to autor kilku powieści fantastycznych dla młodzieży. Jego książki są pełne empatii i niezwykłych rzeczy, świadczących o dziwacznej, niecodziennej, a jednocześnie fascynującej wyobraźni tego człowieka. Cliff McNish często odwiedza różne szkoły by opowiedzieć młodzieży o tym, jak został pisarzem.

Okładka jest śliczna (niestety broszurowa), a wydanie bardzo porządne. Błędów korektorskich nie zauważyłam, tłumaczenie również uważam za dobre. Powieść ma niecałe 300 stron, ale tak naprawdę nie wiem czy zniosłabym więcej, bo czytanie tej książki momentami aż boli. Napisana jest łatwym w odbiorze, przystępnym językiem. Czyta się ją naprawdę szybko. Wciąga tak bardzo, że zarwałam dla niej całą noc.

Piękna, ciepła i wzruszająca powieść o prawdziwym życiu. Książkę już postawiłam na półce w kanonie moich ulubionych dzieł i jestem pewna, że jeszcze kiedyś do niej wrócę, być może nawet nie jeden raz. Czuję się naprawdę bardzo szczęśliwa z powodu, że ją przeczytałam i mam pewność, że w sercu i umyśle każdego będzie w stanie coś poruszyć.

Książka otrzymana od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Dziękuję bardzo!

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »