Anatomia obcości – Andrea Portes

Date
sie, 27, 2016

anatomia-obcosci1Ludzie z założenia nie lubią tych, którzy wyróżniają się z tłumu. Zjawisko to pojawia się zwłaszcza wśród młodzieży. Najczęściej staramy się dostosować, nie zawsze jednak jest to możliwe. Zwłaszcza gdy ktoś naszą odmienność postanawia wykorzystać przeciwko nam.

Anika Dragomir, mimo że jest numerem trzecim w szkolnej hierarchii, a wszyscy ją raczej lubią, to i tak czuje się wyobcowana wśród rówieśników, a to ze względu na swoje pół-rumuńskie pochodzenie. Kiedy w życiu dziewczyny pojawia się zainteresowany nią chłopak, umawia się z nim potajemnie, żeby nie spaść w szkolnym łańcuchu pokarmowym. Czy jednak naprawdę tak ważne jest to, co powie jej, szkolna królowa Becky Vilhauer?

Kreacja głównej bohaterki jest cudowna! Anika popełnia wiele błędów, które najczęściej stara się później naprawić, chociaż nie zawsze jej się to udaje. Na ogół jednak próbuje postępować właściwie – to osoba, której nie obce jest pojęcie empatii. Problemy pojawiają się wówczas gdy prawidłowe postępowanie kłóci się z wspinaniem po stopniach szkolnej drabiny społecznej. Czasami jednak również nasi rówieśnicy potrafią nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Przyznam szczerze – nie spodziewałam się, że ta powieść aż tak bardzo mi się spodoba. Jest rewelacyjna! Dodatkowo, oprócz tego, że czytanie “Anatomii obcości” dostarcza wiele przyjemności, jest to naprawdę wartościowa lektura, taka, nad którą w pewnych momentach trzeba nieco pomyśleć. Nie spodobała mi się tylko szata graficzna okładki, która sugeruje zdecydowanie młodszy wiek czytelników niż samo przesłanie książki.

Styl pisania Andrei Porter jest genialny. Historia opowiedziana została w narracji pierwszoosobowej, z punktu widzenia Aniki, która ma dość oryginalne spojrzenie na świat, a każdą sytuację potrafi przedstawić w uroczej otoczce skonstruowanej z czarnego humoru. Dodatkowo problemy, które dziewczyna spotyka na swojej drodze, wcale nie ograniczają się do wyboru między jednym chłopakiem a drugim. Są znacznie poważniejsze i bardziej złożone.

Chociaż nie wszystko dobrze się kończy, to jednak w przesłaniu powieści zawarta została niezwykle pozytywna energia, a sama lektura zdecydowanie jest w stanie poprawić czytelnikowi humor. “Anatomia obcości” to powieść oryginalna, która porusza wiele trudnych, ale niezwykle aktualnych problemów, a dodatkowo historia została stworzona w taki sposób, że czyta się ją jednym tchem. To jeden z tych nielicznych tytułów, które są naprawdę wartościowe, a jednocześnie ciekawe, co niestety niezbyt często się zdarza. Książkę serdecznie wszystkim polecam – naprawdę warto po nią sięgnąć, a osoby uczęszczające do gimnazjum czy liceum wręcz powinny ją przeczytać.

8 września 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Natalia

  29 sierpnia 2016

  🙂

 2. Odpowiedz

  Jagoda

  1 września 2016

  ludzie nie lubią tych, którzy się wyróżniają tylko u nas, bo nie potrafimy się otworzyć, ale szczerze mówiąc w takich dużych miastach nie jest tak źle

 3. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  4 września 2016

  Muszę ją jak najszybciej przeczytać. 😉

 4. Odpowiedz

  Marta

  7 września 2016

  spoko książka

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »