Agatha Christie – adaptacje komiksowe
Scenariusz do tytułu „Noc w bibliotece” napisał szwajcarski pisarz, dramaturg i reżyser Dominique Ziegler, a rysunki wykonał Olivier Dauger, uznawany za najlepszego komiksowego rysownika lotnictwa („Ciel en ruine”).
Autorem scenariusza „Morderstwa w Orient Expressie” jest Benjamin von Eckartsberg, znany przede wszystkim jako scenarzysta serii „Gung Ho”. Rysunki wykonał Tsai Chaiko („Chronique des immortels”).
Natomiast za scenariusz i rysunki tomu „Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik” odpowiada Emilio Van der Zuiden, autor wielu popularnych francuskich komiksów, m.in. „Mc Queen”, „Les Enquêtes auto de Margot”.
Tajemniczy przeciwnik
Tommy i Tuppence Beresfor to znane z powieści Agathy Christie, poszukujące przygód małżeństwo. Ona bystra, z bujną wyobraźnią i talentem do pakowania się w kłopoty. On spokojny, twardo stąpający po ziemi, ktoś na kogo można liczyć w każdej sytuacji. Z humorem i odwagą rozwiązują zarówno banalne zagadki kryminalne, jak i uczestniczą w ważnych dla losów świata rozgrywkach politycznych. „Tajemniczy przeciwnik” to pierwsza powieść z udziałem Tommy’iego Beresford i jego przyszłej żony.
Zarys fabuły
Młodzi Tommy i Tuppence nie mogą znaleźć pracy w Londynie. Gdy przez przypadek na siebie wpadają, jako przyjaciele jeszcze z dzieciństwa, pół żartem, pół serio, postanawiają założyć drużynę poszukiwaczy przygód, która miałaby zajmować się wszelkimi zadaniami, którymi zleceniodawca nie chciałby pobrudzić sobie rąk. Okazuje się jednak, że ich pierwsza sprawa będzie znacznie bardziej poważna, niż kiedykolwiek mogliby się spodziewać.
Moja opinia i przemyślenia
Tommy i Tuppence to ulubieni bohaterowie Agathy Christie. W swojej autobiografii pisała o nich wiele ciepłych słów. Ostatnia książka o Beresfordach, “Tajemnica Wawrzynów” jest również w ogóle ostatnią powieścią pisarki. Niedawno, z okazji 100-lecia twórczości Agathy Christie wydany został komiks, przedstawiający ich pierwszą przygodę.
Powieść graficzna narysowana jest w kolorze. Ma ciekawą kreskę i wiernie oddaje postacie. Zachowuje doskonały klimat, który towarzyszy bohaterom historii w powieściowym pierwowzorze. Przyznam, że tak jak do „Nocy w bibliotece” miałam całkiem sporo zastrzeżeń, tak do „Tajemniczego przeciwnika” praktycznie w ogóle ich nie mam. Jedynym minusem pozostaje dla mnie brak całkowitego przekładu na język polski i pozostawienie w dialogach anglojęzycznych wstawek. Nie widzę w nich sensu.
Podsumowanie
Myślę, że świetny klimat komiksów na podstawie powieści Agathy Christie przekona do siebie wszystkich fanów twórczości pisarki. Mimo że było bardzo wiele różnych adaptacji filmowych, to jednak historie graficzne mają w sobie coś niepowtarzalnego. „Tajemniczy przeciwnik” to krótka, doskonale narysowana historia, która będzie potrafiła umilić kilka chwil. Myślę, że warto po nią sięgnąć.
Noc w bibliotece
„Noc w bibliotece” to nie pierwsza książka spod pióra Agathy Christie, w której pojawiła się kultowa już postać Miss Marple. Nie mam więc pojęcia, dlaczego to akurat na jej podstawie Dominique Ziegler i Olivier Dauger zdecydowali się stworzyć komiks. Być może było to ich prywatne upodobanie do właśnie tego konkretnego tytułu, ale ja mogę wyłącznie zgadywać. Ponieważ jednak na mojej półce stoją wszystkie powieści spod pióra wszystkie powieści Agaty Christie, z przyjemnością sięgnęłam również po komiksową adaptację.
Zarys fabuły
Rankiem przerażona służąca budzi państwo Bantrych, by oznajmić im okropną wiadomość. W ich bibliotece leży trup. Denatką okazuje się młoda kobieta. Szacowne małżeństwo jak najszybciej wzywa policję. Podejrzanych brak. Dorothy Bantry postanawia zadzwonić po swoją przyjaciółkę i sąsiadkę, Jane Marple, która jest seniorką o niespotykanym, niezwykle lotnym umyśle i uwielbia rozwiązywać wszelakie zagadki kryminalne. Czy i tym razem uda jej się odnaleźć winnego?
Moja opinia i przemyślenia
Muszę przyznać, że twórcom komiksu udało się zachować fantastyczny klimat powieści Agathy Christie. Czarny humor, pojawiająca się znikąd Jane Marple i sceptyczne podejście Scotland Yardu doskonale nawiązują do swojego pierwowzoru. Również kreska wywołuje bardzo pozytywne wrażenie. Cały komiks jest w kolorze, przez co jeszcze przyjemniej się go czyta.
Wydanie jednak ma również swoje minusy. Największym z nich jest moim zdaniem bardzo sztywne, toporne tłumaczenie. Dodatkowo komiks przełożony został z języka francuskiego, a tłumacz zdecydował się w nim na anglojęzyczne wstawki. Nie mam pojęcia dlaczego. Podejrzewam jednak, że nie tylko przeze mnie są one tak bardzo negatywnie postrzegane.
To niestety już nie ta sama historia. Rozumiem, że adaptacje nie muszą być wierne, a komiks jest cienki i nie ma w nim tyle miejsca, co w książce, ale jednak mimo wszystko zabrakło mi paru kluczowych elementów. Dlatego myślę, że komiks można traktować jako dodatek, a nie zamiennik. Z pewnością jest to gratka dla fanów twórczości pisarki.
Podsumowanie
Spotkanie z komiksem na podstawie powieści Agathy Christie „Noc w bibliotece” w ogólnym rozrachunku uważam za udane. Gdybym miała na to jakikolwiek wpływ, na pewno zmieniłabym w nim kilka, szczególnie w polskim wydaniu. Ponieważ jednak wpływu nie mam żadnego, to po prostu cieszę się, że miałam okazję przeczytać taką przyjemną i doskonale narysowaną graficzną adaptację. To niesamowite, że dzieła Agathy Christie obchodzą już setne urodziny, a wciąż ani trochę nie tracą na popularności.
Morderstwo w Orient Expressie
Chyba każdy czytelnik słyszał o słynnym belgijskim detektywie Herkulesie Poirot. Mimo że skrajnie różni się od postaci Sherlocka Holmesa, to jednak zyskał tak samą wielką sławę. „Morderstwo w Orient Expressie” to już ósma książka z jego przygodami, ale zdecydowanie najbardziej wszystkim znana przez wzgląd na bardzo nietypowy przebieg fabuły. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten tytuł ukazał się w graficznej adaptacji.
Zarys fabuły
Prywatny detektyw Herkules Poirot w czasie podróży otrzymuje pilny telegram, mówiący, by jak najszybciej wracał do Londynu. Dzięki pomocy przyjaciela, który jest dyrektorem linii kolejowej, udaje mu się zarezerwować kuszetkę w tytułowym Orient Expressie. W pociągu przedstawiający się nazwiskiem Ratchett Amerykanin oferuje Poirotowi sporą sumę za odnalezienie autora listów z pogróżkami, które przychodzą pod jego adresem. Detektyw jednak odmawia. Śledztwa podejmuje się dopiero na prośbę przyjaciela, gdy okazuje się, że Ratchett został zamordowany.
Moja opinia i przemyślenia
Uwielbiam książki z udziałem Herkulesa Poirota. To zdecydowanie moje ulubione tytuły spod pióra Agathy Christie. Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po powieść graficzną, która jest adaptacją powieści „Morderstwo w Orient Expressie”, a zarazem trzecim komiksem z serii wydanej z okazji stulecia powieści pisarki. Mimo że „Tajemniczego przeciwnika” i „Noc w bibliotece” rysowali różni artyści, to jednak komiksy mają ze sobą wiele wspólnego. W przypadku „Morderstwa w Orient Expressie” jest jednak inaczej i kreska artysty Tsai Chaiko znacząco się wyróżnia z grona pozostałych. Jest bardziej surowa, ale rysownik dba o detale. Ilustracjom nie zabrakło również pełnego niepokoju klimatu. Choć przyznam, że mnie stworzeni przez Tsai Chaiko bohaterowie, szczególnie kobiety, wyjątkowo się nie podobają (ale jak to się mówi, o gustach się nie dyskutuje).
Myślę, że „Morderstwo w Orient Expressie” to jeden z tych tytułów, które powinien poznać każdy czytelnik – chociażby w wersji komiksowej. W różnych książkach, filmach i serialach pojawia się cała masa nawiązań do tego właśnie tytułu. To prawdziwa klasyka kryminału.
Podsumowanie
Agatha Christie to pisarka o niezwykłym umyśle i wyobraźni. Potrafiła inspirować się faktycznymi wydarzeniami, jak i tworzyć własne zagadki kryminalne. Obok jej twórczości nie sposób przejść obojętnie i ani trochę nie dziwi mnie, że doczekała się tak wielu adaptacji, również komiksowych. Komiks „Morderstwo w Orient Expressie” to nie lada gratka dla wszystkich miłośników twórczości pisarki. Przyjemnie jest zobaczyć czyimiś oczami dobrze znaną nam wszystkim historię.
Lubicie twórczość Agathy Christie? Ja ogromnie żałuję, że spod jej pióra nie poznam już żadnej, nowej książki. Póki co nikomu nie udało się jej godnie zastąpić.
Dziękuję!
Przeczytaj również:
Zołza z kitką
Agatha Christie dopiero przede mną – mam nadzieję, że w tym roku chociaż zacznę swoją przygodę z jej książkami 🙂 Jak na razie czytałam chyba tylko “I nie było już nikogo” – chociaż czytałam ją dobre kilka lat temu, wciąż pamiętam jej treść, takie wrażenie na mnie zrobiła 🙂
Vademecum Mamy
Nie będę chyba oryginalna jeśli powiem, że to jedna z moich ulubionych autorek, a ulubionym dziełem jest oczywiście kultowe Morderstwo w Orient Expressie!
Honorata
Agata Christie jest tak bardzo popularną autorką… Chyba każdy ją zna. A ja mimo, iż czytam sporo nie przeczytałam je ce nigdy żadnej jej książki.
Vicky
Koniecznie musisz nadrobić! Naprawdę warto ją poznać.
Monika Kilijańska
Ja bardzo chciałabym skonfrontować te komiksy z książkami Agaty Christie. Choć znam tytuły, to jednak nie czytałam żadnego z nich i nad tym ubolewam.
Vicky
Przyznam, że jestem bardzo zdziwiona.
Julka
Czytałam kilka książek tej autorki i myślę że spokojnie można powiedzieć że dla miłośników kryminału jest to taka klasyka, którą warto poznać i polubić lub też nie.
TosiMama
Nie czytałam żadnej książki tej autorki. Dziwne, prawda? Choć patrząc na to, że nie jestem fanką kryminałów, to już tak dziwne się nie wydaje;)
Vicky
Kryminał kryminałowi nie równy. Te powieści mają dusze, głównie dzięki genialnie wykreowanym bohaterom. Fabuła jest drugoplanowa.
Karolina
Do mojej listy do przeczytania właśnie dopisałam ostatnią pozycję. 😀
Wiola
Podoba mi się takie nowoczesne podejście do klasycznej literatury.
Ola z Muzycznej Listy
Podoba mi się pomysł uhonorowania pisarki w ten sposób. Komiksów raczej nie czytam, chociaż Agatha Christie w tej wersji wydaje się intrygująca…
Moja lepsza wersja
Kocham Agathę Christie! Te książki nigdy mi się nie znudzą. Można czytać i zaczynać od nowa. Teraz już nie ma takich powieści.
DeVi
Uwielbiam serial wykorzystujący niektóre jej historie, więc taki komiks tym bardziej pochłonęłabym w całości 🙂
Katarzyna Stypuła
Znam autorkę, ale niestety nie miałam okazji zapoznać się z jej artystycznym dorobkiem. Może czas nadrobić zaległości..? 🙂
Vicky
Koniecznie! Naprawdę warto zajrzeć do jej książek.
Marta Sobczyk-Ziębińska
Ciekawe propozycje, teraz staram się częściej sięgać po książki, choć czasu paradoksalnie mniej niż miesiąc wcześniej.
Vicky
U mnie niestety podobnie, dzieci w domu, więc nie mam ani chwili spokoju.
Patrycja Dąbrowska
Ciekawe, znam nazwisko autorki, ale zupełnie nie jestem w stanie skojarzyć sobie czegokolwiek co napisała. Komiksy to ciekawa forma i myślę, że warto sięgnąć po taką wersję:)
Vicky
W takim razie koniecznie musisz nadrobić! Wszystkiej jej książki zostały również zekranizowane, niektóre wielokrotnie.
Radosna - Książki jak narkotyk
Czytałam pare książek autorki, więc może i po komiks sięgnę.
Książki jak narkotyk
Irena Bujak
Twórczość tej autorki jest nie do podrobienia. 😉
Marysia K
Bardzo fajny komiks, taka forma trafi pewnie do większej ilości odbiorców nie tylko tych zaczytujących się w powieściach
Justyna Leśniewicz
Czytałam tylko „Morderstwo w Orient Expressie” i to była moja pierwsza książka królowej kryminału – z pewnością nie ostatnia 🙂
Vicky
Polecam serię z Miss Marple, jest zabawniejsza.
Bookendorfina Izabela Pycio
Do książek tej autorki wracam bardzo często, czasem odkurzam półki, zerkam na tytuł i już daję się wciągnąć w wir powtórek. 🙂
Vicky
Oj tak, to historie, które czyta się z przyjemnością, nawet już znając zakończenie.
Katarzyna Krasoń
Kocham książki Christie, a te są moim takim must have <3
Bookendorfina Izabela Pycio
Na taką przygodę pewnie, że się skuszę, w komiksowym wydaniu również może być ciekawie. 🙂
Wiewiórka w okularach
Mam cały czas w planach nadrobienie powieści od tej autorki, tylko ciągle mi nie po drodze…
Vicky
Teraz pojawiają się wznowienia, więc myślę, że to dobry moment. 🙂
Angela
Miałam okazję przeczytać pierwszą pozycję, którą tutaj przedstawiono. Bardzo lubię takie historie i poluje na nie już dość długi czas, bo nie zawsze trafi się coś fajnego. Co do reszty pozycji, z chęcią zapoznam się z nimi.
Vicky
Egmont wydaje komiksy, ale z tego co mi wiadomo, Publicat wznawia również książki.
Ania
Czytałam co prawda tyko ostatnią pozycję, ale wiem, jak świetna to autorka i jeszcze nie raz chętnie sięgnę po jej książki 🙂
Akacja
Autorka o niesamowitym talencie! Uwielbiam tę prozę.
Vicky
Zdecydowanie! I to nie tylko same zagadki kryminalne, ale ci bohaterowie! Coś wspaniałego 🙂
Artur Hert
Kilka książek tej autorki czytałam i zdecydowanie każdemu polecam