Adria – Martin Coll

Date
cze, 19, 2016

AdriaO Autorze nie wiemy właściwie niczego – tylko tyle, że książka jest debiutem. Zarys fabularny, mimo krótkiego opisu z tyłu okładki, wciąż pozostaje nieznany. Iluzoryczna szata graficzna przyciąga wzrok, jednak zawartość tomu wciąż okryta jest tajemnicą – nawet po przeczytaniu pierwszych stron.

Grupka dzieci zostaje zabrana z sierocińca, nie wiadomo dokąd, po co i dlaczego. Gdy docierają na miejsce, okazuje się, że mają zostać poddane szkoleniu i działać dla Organizacji. Śledzić, chronić i zabijać na ich polecenie wyznaczone cele. W przyszłości, po wielu latach forsownych treningów, mają stać się narzędziami pozbawionymi wolnej woli. Jednym z tych dzieci jest tytułowa Adria, główna bohaterka tej opowieści.

Wykreowany w „Adrii” świat jest przerażającym miejscem, opartym jednak na zupełnie logicznych zasadach i prawach. Fabuła powieści została dobrze przemyślana, jest też ciekawa i spójna, chociaż właściwie „ciekawa” to mało powiedziane, gdyż tak naprawdę ciężko oderwać się od stron książki. Trudno tu mówić o wartkiej akcji, gdyż opisane zostały całe lata szkoleń, są one jednak ujęte w krótkie, zgrabne fragmenty, co osobiście bardzo mi odpowiadało.

Portrety bohaterów są malownicze i kompletne. Nie tylko Adria jest intrygującą postacią. Mimo że w wypadku tej książki chyba nie powinno się mówić o dobrym humorze i był on raczej nieco czarny, to jednak niejednokrotnie podczas czytania było mi naprawdę wesoło, a jest to zasługą umiejętnie wykreowanych, dziecięcych bohaterów i toczących się między nimi słownych przepychanek.

Gdybym miała się koniecznie do czegoś przyczepić, to szczerze przyznam, że niewiele niedociągnięć da się znaleźć. W samym wydaniu niekiedy niestety raziły literówki, które momentami zmieniały znaczenie słów. Czy książka podlegała redakcji? Nie wiem, nie pojawia się na ten temat żadna informacja. Wygląda jednak na to, że jeżeli nie, to w całkiem zgrabny sposób Autor sam uporał się z tym problemem. W fabule nie pojawiają się dziury, błędy czy niejasności, ale patrząc po własnym doświadczeniu podniosłabym początkowy wiek dzieci o rok czy dwa. Ich dialogi i zachowania są świetnie opisane, przypominają mi jednak pewną dziewczynkę, która niedługo kończy siedem lat. Są to jednak w zasadzie mało istotne drobiazgi, które tak naprawdę nie ujmują powieści ani odrobiny uroku. Fabuła wciąga tak bardzo, że nawet literówki da się przeboleć.

Muszę przyznać, że czuję się zaskoczona i to niezwykle pozytywnie. Mimo że „Adria” zaintrygowała mnie od samego początku to jednak nie spodziewałam się aż tak dobrej książki. Wciągająca, przemyślana, rozbudowana i spójna fabuła, dobrze poprowadzona akcja, język i styl pozwalające na szybkie i przyjemne czytanie. Tajemnica pozostaje tajemnicą aż do ostatnich kartek, ale sama książka sprawia wrażenie prologu – wstępu do tego co dopiero ma się wydarzyć. Dlatego z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Mam nadzieję, że nie będzie to zbyt długie oczekiwanie.

Dziękuję!

Selkar logo tagline slogan

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  cyrysia

  19 czerwca 2016

  Okładka jest przepiękna – wręcz przyciąga.
  Sama fabuła również intryguje, a Twoja pochlebna recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto sięgnąć po tę pozycję, toteż tak zamierzam zrobić.

 2. Odpowiedz

  Miłka Kołakowska

  19 czerwca 2016

  Słabsze strony rzeczywiście zdają się być mało istotne i może kiedyś sama po tę książkę sięgnę. Pozdrawiam! 🙂

 3. Odpowiedz

  Ladyf123

  20 czerwca 2016

  Okładka jest najcudowniejsza na świecie <3

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »