Złodziejka marzeń – Anna Sakowicz

Date
maj, 29, 2015

11310973_888503667888093_963030615_nCzasami, by nasze życie wpadło na zupełnie nowe tory, wystarczy po prostu zmienić otoczenie. Być może, w jakimś cichym, nieznanym zakątku, spełnią się nasze marzenia, a my sami dowiemy się dlaczego warto żyć dalej.

Joanna uczy języka polskiego. Zawsze pragnęła być nauczycielką z powołania, okazało się jednak, że jej praca polega przede wszystkim na wypełnianiu stert zbędnych papierów. Po kilku nieprzyjemnych wydarzeniach postanawia udać się do psychiatry po skierowanie na urlop. Wreszcie mają zacząć się wymarzone, roczne wakacje. Okazuje się jednak, że matka Joanny ma w stosunku do niej zupełnie inne plany. Kobieta, wraz z nastoletnią córką, zostaje zmuszona do zamieszkania wraz z zupełnie sobie obcą ciotką na drugim końcu Polski, w Starogardzie Gdańskim. Jaki to będzie miało wpływ na ich życie?

Akcja powieści rozwija się bardzo powoli, stopniowo i z początku właściwie przede wszystkim czeka się na to czy coś się wydarzy. W książce pojawiają się nici wątku romantycznego, ale romansem „Złodziejka marzeń” zdecydowanie nie jest. To raczej opowieść o zwyczajnym życiu, niespełnianych przez lata marzeniach i rzeczach, które dają nam szczęście. Porusza również nieco poważniejsze tematy jak na przykład śmiertelne choroby u dzieci, ale nie zostały one dydaktycznie wepchnięte na siłę w treść historii (jak to się niestety często zdarza). Są w niej umieszczone naturalnie i właściwie jako jeden z wielu wątków pobocznych – po prostu kolejny zakręt na drodze głównej bohaterki.

Joanna ma w życiu pecha i wiele problemów, posiada jednak również kochającą rodzinę i wierne przyjaciółki. Przez to, że jest lekkomyślna niejednokrotnie sama stwarza sobie dziwne, niekoniecznie przyjemne sytuacje w jakich się znajduje. Bohaterka za to, jakich by wad nie miała, to właśnie dzięki nim wydaje się realna i żywa. Jej losy śledzi się co prawda z pobłażaniem, ale również z niekłamaną przyjemnością.

„Złodziejka marzeń” to świetnie napisana powieść. Jest przyjazna i pełna ciepła. Niewiele w niej akcji, a mimo to czytanie się nie dłuży. W wydaniu błędów edytorskich nie zauważyłam, a sam warsztat Autorki jest wyjątkowo dobry. To idealna lektura by położyć się z nią na pachnącej trawie i poczytać w promieniach wiosenno-letniego słońca. Jeżeli, drogi czytelniku, weźmiesz do ręki książkę Anny Sakowicz i, tak jak ja, uśmiechniesz się już na pierwszej stronie, wiedz, że warto ją dokończyć.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Szara Godzina

Szara Godzina

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Fenko

  29 maja 2015

  Hm, ja się raczej zastanowię, zanim sięgnę, nie ciągnie mnie 😉

 2. Odpowiedz

  annaa72

  22 czerwca 2015

  Serdecznie dziękuję za ciepłe słowa. 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »