Zagadka – Alison Croggon

Date
lip, 23, 2012

„Zagadka” to druga księga sagi „Pellinoru”. Tak jak jej pierwsza część, nosząca tytuł „Dar”, jest to dzieło literackie na wysokim poziomie i z pewnością nie poleciłabym powieści ludziom, którzy niespecjalnie lubią czytać. To zdecydowanie lektura dla miłośników książek, barwnych opisów i fantastycznych światów, które istnieją nie tylko na papierze, ale również w naszej wyobraźni.

Swoją recenzję zacznę nietypowo, ponieważ od oceny jakości wydania, ale w tym przypadku jest to rzecz jak najbardziej godna uwagi. Nie chodzi mi jednak wyłącznie o fizis książki, któremu zresztą również nic nie brakuje – ładnie zaprojektowana grafika okładki, solidnie oprawiony tom, który nie ma szans zawieść nas podczas czytania, dobra edycja tekstu oraz bezbłędny przekład Pauliny Braiter. Mam przede wszystkim na myśli dodatki. Mapy, uwagi do tekstu, wprowadzenie – czyli to, co powinna zawierać każda dobra fantastyka z własnym, porządnie dopracowanym światem. To właśnie dzięki takim rzeczom czytelnik się nie gubi, łatwiej może sobie wszystko wyobrazić, a przedstawiona rzeczywistość staje się znacznie bardziej autentyczna. W tym wypadku Galeria Książki spisała się wręcz na medal.

„Zagadka” stanowi ciąg dalszy tłumaczenia „Naraudh Lar-Chane” (Zagadki Drzewnej Pieśni), o czym we wstępie wspomina autorka. Jest to dzieło literatury annaryjskiej, które Alison Croggon uznała za wybitne i godne wydania, uznając, że przemówi do współczesnego człowieka równie mocno co do zaginionych w mrokach czasu Annaryjczyków. Przyznam, że jest to wstęp do książki, który sam w sobie mnie naprawdę zaintrygował. Gdybym miała okazję porozmawiać z autorką z pewnością pierwsze pytanie, które bym jej zadała, byłoby o to, czy taki lud naprawdę istniał, czy może jest to po prostu „zabawa literacka” stworzona po to, by uatrakcyjnić lekturę.

Maerad żyje jako niewolnica. Jak na warunki panujące w siole, traktowana jest nad wyraz dobrze, ponieważ przesądni strażnicy i współmieszkańcy wyczuwają w niej coś niezwykłego, co jest w stanie ich zaniepokoić. Dziewczyna niemalże się poddaje. Jest nieszczęśliwa i nawet nie śmie marzyć o innym życiu. Pewnego jednak dnia do miejsca jej niedoli trafia Cadavan. Okazuje się, że mężczyzna jest bardem (tak w powieści nazwani zostali swojego rodzaju magowie) i od razu wyczuwa w szesnastolatce niezwykły dar. Zabiera ją ze sobą w podróż, chcąc zostawić ją w jednej z kilku znajdujących się w świecie szkół magii. W trakcie podróży dziewczyna dowiaduje się o swoim pochodzeniu i niezwykłych rzeczach, które są jej przeznaczone. I w tym miejscu opis historii podejmuje „Zagadka”. Nadciąga wojna. Rozpoczyna się drugi etap podróży Maerad z Pellinoru. Tym razem fabuła nie obejmuje już jedynie granic Annaru. Poznajemy znacznie większy kawałek świata i niezwykłej kultury Edil-Amaranthu. Natomiast sama główna bohaterka powoli uczy się miłości, zaufania i po raz kolejny poznaje ból utraty. To właśnie ona rozwiązując zagadkę Drzewnej Pieśni, stara się przywrócić pokój w królestwie.

Największym minusem powieści było to, że sięgając po nią w ogóle nie pamiętałam pierwszej części, którą musiałam sobie nieco odświeżyć i teraz obie zlały mi się w jedno. Drugą zasadniczą wadą są dłużyzny. Barwny, poetycki język i ciągnące się w nieskończoność opisy zdecydowanie wyróżniają książkę spośród współczesnych dzieł literackich, przypominających bardziej scenariusze filmowe niż powieści. To jednak właśnie sprawia, że cykl przetłumaczony i dopisany (nie przychodzi mi namyśl, jak określić to inaczej) przez Alison Croggon ma szansę zaistnieć jako dzieło klasyczne, a inne, wydawane w obecnych czasach książki, pojawiają się po prostu jako jedne z wielu. Podkreślam jednak, że tego rodzaju literatura nie nadaje się dla osób, które nie lubią czytać. Mole książkowe lekturą mogą być zachwycone, natomiast ci, którzy czytają coś niecoś sporadycznie, cyklem „Pelinoru” zwyczajnie się znudzą.

„Zagadkę” polecam miłośnikom literatury, fantastyki i piękna. To książka, która ma szansę wiele wnieść do naszego życia, trzeba się na nią jednak otworzyć. Jest pisana bardzo ładnym językiem, jednak nie tak lekkim i prostym, do jakiego przyzwyczaiły nas ostatnio wydawnictwa. Każdy, kto nie szuka w czytaniu jedynie czystej rozrywki, powinien dać jej szansę.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Nastek.pl

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »