Yangtze

Date
maj, 08, 2017

Dr Reiner Knizia to jeden z najbardziej znanych autorów gier planszowych. Ukończył studia matematyczne na uniwersytecie w Ulm, gdzie również otrzymał doktorat. Do tej pory stworzył blisko 600 tytułów, które zostały przetłumaczone na ponad 50 języków, a wiele z nich zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia. Jak na tym tle prezentuje się gra handlowa „Yangtze”?

 [stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”452C01″ ccolor=”154A30″ bcolor=”5CBED6″ bgcolor=”FFFFAD” cbgcolor=”48FFA5″ bgcolorto=”FFD88A” cbgcolorto=”B3FFCF” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

wiek: 8+

liczba graczy: 2-4 osób

czas gry: około 60 minut

[/stextbox]

Cel i fabuła 

Rzeka Yangtze jest najdłuższą rzeką w Azji. Od niepamiętnych czasów stanowi niezwykle ważny szlak handlowy. Gracze wcielają się w role rodów zamożnych kupców, żyjących w czasach Dynastii Quing. Ich zadaniem jest handel towarami, które przepływają rzeką Yangtze. Wygrywa osoba, która na koniec rozgrywki zgromadzi największy majątek.

Strona wizualna

Gra wykonana została starannie, z dbałością o szczegóły. Graficznie nawiązuje do chińskich tradycji. Ciekawym pomysłem jest plansza z rzeką, na której układa się „płynące” statkami towary. Do gry dołączona została wielojęzyczna instrukcja, która w przystępny sposób tłumaczy zasady rozgrywki.

Przygotowanie rozgrywki

Na środku stołu kładziemy planszę z rzeką. Każdy z graczy otrzymuje karty w wybranym kolorze, tablicę skarbca, dwa losowe produkty oraz zasłonę. Pozostałe kartoniki produktów, władców oraz filii wrzucamy do worka, z którego będą losowane w trakcie rozgrywki. Na rzece ustawiamy osiem losowych łódek z towarami.

Przebieg gry

Każda tura składa się z dwóch kroków: pierwszy to sprzedawanie (wartości zestawów opisane są na wewnętrznej stronie zasłonki), a drugi kupowanie towarów. Kart specjalnych można użyć w dowolnym momencie gry. Po zakupie towaru losujemy z worka kartonik, który uzupełni wolne miejsce. Oprócz na towar możemy jednak trafić jeszcze na dekret władcy lub filię. Rozkaz musi być niezwłocznie wykonany przez graczy, których dotyczy, a jego kafelek kładziemy na wyznaczonym miejscu planszy (gdy wszystkie miejsca zostaną zapełnione kończy się gra). W wypadku trafienia na filię rozpoczyna się licytacja. Otrzymuje ją gracz, który zapłaci za nią najwięcej. Gra może się również zakończyć w momencie gdy żaden z graczy nie zdecyduje się na wykonanie ruchu.

Wrażenia

Gra oparta jest na prostych zasadach, dzięki czemu można skupić się na planowaniu własnych posunięć zamiast myśleć czy dobrze zrozumiało się instrukcję. Dr Knizia słynie z matematycznego podejścia do gier i rzeczywiście, również w Yangtze pojawia się dość sporo liczenia. Wydaje mi się jednak, że w przypadku tytułu opartego na handlu jest to nie tylko mile widziany, ale wręcz pożądany aspekt. Azjatycki klimat gry sprawia, że rozrywka staje się wyjątkowa.

Podsumowanie

„Yangtze” to ciekawie pomyślana, prosta, ale nie łatwa gra. By zwyciężyć trzeba dobrze liczyć i dokładnie planować swoje posunięcia. Idealnie nadawała się będzie dla starszych dzieci, młodzieży, ale również i osób dorosłych, które lubią przy okazji spotkań towarzyskich pograć w różnego rodzaju gry „bez prądu”.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Joanna//coolpaki.pl

  8 maja 2017

  Z utęsknieniem czekam na ten moment kiedy będziemy mogli grać w takie gry razem z dziećmi. Póki co kończy na przewalaniu wszystkiego i wprowadzaniu własnych reguł gry.

  • Odpowiedz

   Vicky

   8 maja 2017

   Również nie mogę się doczekać, kiedy młodsza córka będzie na tyle duża by do nas dołączyć 🙂

 2. Odpowiedz

  Agnieszka Partyka

  8 maja 2017

  Po Twoim opisie gra zapowiada się bardzo fajnie. Do niedawna nie cierpiałam planszówek, aż zaczęłam grać w Dixit. Mój syn uwielbia gry i dla niego się poświęcam, ale frustruje mnie, kiedy wygrana zależy tylko od ilości wyrzuconych na kostce oczek.

  • Odpowiedz

   Vicky

   8 maja 2017

   Ja także wolę gry, przy których trzeba odrobinę pomyśleć. Chociaż ostatnio fajnie nam się gra też w takie na refleks lub/i spostrzegawczość. 🙂

 3. Odpowiedz

  Iwona

  8 maja 2017

  Uwielbiamy gry planszowe, a ta wydaje się być bardzo fajna 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »