W niebie na agrafce – Iwona Grodzka – Górnik

Date
paź, 06, 2012

Istnieje wiele gatunków powieści. Niektóre opisują głęboką i namiętną miłość, inne przedstawiają wartką, kryminalną akcję, kolejne opowiadają o smutku, tragediach i śmierci. Niektóre są wesołe, sprawiają, że na ustach mimowolnie pojawia się uśmiech. Inne wprawiają czytelnika w pełen melancholii i głębokich przemyśleń nastrój. Co by się jednak stało, gdyby połączyć kilka różnych gatunków, nadać książce barw całej tęczy i w takiej postaci przedstawić gotowe dzieło czytelnikowi?

Zuzanna Kostecka ma 28 lat, pracuje w banku i samotnie wychowuje 4letniego synka oraz jego wiernego towarzysza, psa Scoobiego. Jej mąż zmarł tragicznie jeszcze przed narodzinami Łukasza i teraz kobieta czuje się winna, gdy choćby pomyśli o tym, że mogłaby jeszcze kiedykolwiek pokochać innego mężczyznę. Ponieważ jest ładna i inteligentna, amantów jej nie brakuje. Zuzę stać na naprawdę szalone rzeczy. Poza tym jest artystką i niezmiernie żałuje, że dała się namówić rodzicom i nie wybrała Akademii Sztuk Pięknych. Gdy dowiaduje się, że jej ukochany tata nie jest jej biologicznym ojcem, jej cały, dotąd poukładany świat, staje na głowie. Na dodatek, los jest kapryśny i okazuje się, że poszukiwania prawdziwego ojca, prowadzą tą samą drogą, którą podążają fałszerze obrazów.

„W niebie na agrafce” to debiutancka powieść Iwony Grodzkiej – Górnik. Zawsze lubiłam obserwować, jak wiele skrawków własnego życia wrzucają do fabuły pisarze. Tutaj Zuzanna ma morze wspólnych cech ze swoją twórczynią. Jest to jednak raczej ciekawostka niż wada czy zaleta książki. Mam jednak nadzieję, że pisarska kariera autorki nie skończy się na tym jednym dziele, ponieważ z chęcią przeczytałabym coś jeszcze.

Według opisu wydawnictwa, recenzuję właśnie powieść obyczajową. No cóż, tak naprawdę ciężko mi się z tym zgodzić. Fabuła książki jest tak rozbudowana, zagmatwana i wielowątkowa, że można by ją podciągnąć pod kryminał, romans, dramat, erotykę i jeszcze wiele innych gatunków. To pełna akcji, barwna powieść przygodowa, w której wiele się dzieje, a czytając nie sposób się znudzić. Jest w niej mnóstwo zagadek, a obok życia codziennego toczą się intrygujące sprawy, natomiast los odmienić się może naprawdę dla każdego.

Bardzo polubiłam bohaterów powieści. Zwłaszcza te ich takie małe, poboczne historyjki. Postacie mają swoją przeszłość, oraz ambicje i plany na przyszłość. Miłość przychodzi i odchodzi, a życie z każdym dniem się zmienia. Nie tylko Zuzę da się lubić. Przywiązałam się również do Olgi (sąsiadki), Kacpra (nowo poznanego brata bohaterki), Maksa (podrywacza z pociągu, którego imieniem Zuzia nie nazwała psa tylko dlatego, że nie spodobało się jej synkowi), Aleksa (klienta banku, który cierpliwie zabiegał o względy Zuzanny), jego rodziców, państwa Kosteckich i właściwie wszystkich innych. Nawet do Basi, która odwiedzała bohaterkę jedynie w snach. Uważam, że autorce należą się wielkie brawa za to, że udało jej się przedstawić takie pełne obrazy, nawet tych najmniej ważnych w życiu Zuzanny osób.

Książka jest cudna i z tym nie sposób polemizować. Ma ciekawą, napisaną z gracją treść, wciągającą fabułę i pomysłową akcję. W powieści przecinają się i łączą ścieżki różnych ludzi. Ich życie wpływa na siebie wzajemnie by pozostać w sercach na zawsze lub uciec na pierwszym, lepszym zakręcie. Historie autorki są pomysłowe, ale nie wydumane – wszystkie wydają się możliwe i nie brakuje im realizmu. „W niebie na agrafce” to jedna z tych zachwycających, pełnych ciepła powieści i jestem bardzo szczęśliwa z powodu tego, że ją przeczytałam. Innych również zachęcam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Świat Książki

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  6 października 2012

  Urocza okładka z pięknym widokiem w tle…
  Coś w sam raz dla mnie 🙂

 2. Odpowiedz

  Jasmine

  9 października 2012

  I jak tu po takiej recenzji nie sięgnąć po książkę? To byłby grzech;)

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »