The Resistance

Date
maj, 05, 2016

3125156_3d-resistance“Bojownicy ruchu oporu ruszają do akcji, jednak wśród nich kryją się szpiedzy. Czy uda się ich zdemaskować i wykonać zadanie, nim doprowadzą do porażki?”

Powyższy opis zachęca do kupna gry “The Resistance” wydanej w Polsce przez wydawnictwo Portal. Gra jest autorstwa Amerykanina Dona Eskridge. Zanim przejdę do meritum recenzji, czyli moich wrażeń i oceny – kilka słów o wydaniu. Pudełko z grą jest malutkie, mieści w sobie 58 kart, wypraski z żetonami, woreczki strunowe oraz krótką instrukcję. Samo pudełko zrobione jest z grubego i mocnego kartonu, który na pewno wiele zniesie. Jakość wydania, szata graficzna, są na pewno mocnymi punktami produktu.

O co w tym wszystkim chodzi ?

Gra jest przeznaczona dla 5 do 10 graczy, w wieku od 8 lat. Ja grałem w grupie pięcioosobowej -sami weterani gier, tych luźnych (np.: Wiochmen Rejser) jak i poważniejszych (np.: Battlestar Galactica, Spartacus, Arkham Horror). Towarzystwo w wieku 28 lat w z wyż, koedukacyjne. Rozegraliśmy dobrych kilka partii.

Sama gra w zasadzie jest wyprana z jakiejś głębszej fabuły, ot jedynie to co napisano na pudełku. Może to być plus jak i minus. My w naszych grach, zastąpiliśmy agentów i opozycjonistów, kolonistami oraz cylonami i świetnie się bawiliśmy. Ale to wszystko posiada jedynie kosmetyczne znaczenie.

resistance1

W grze jak można się domyślić są dwie frakcje, o przeciwstawnych celach. Rozgrywka rozpoczyna się od losowania frakcji, “źli” wiedzą kto jest kim, ci dobrzy już nie. Sercem gry jest wyznaczanie graczy do wypełnienia misji, przez osobę dowódcy. W każdym wariancie misji jest tyle samo, ale zmienia się liczba graczy uczestnicząca w ich wykonywaniu. Misja się powiedzie, jeśli wszyscy uczestnicy będą chcieli jej sukcesu, choć jeden głos na nie, oznacza jej fiasko. A trzy klęski dają zwycięstwo “złym”.  Gracze po za wykonywaniem misji, głosują nad nominowaniem do wykonania zadań. To ważny element, gdyż pozwala zablokować nietrafiony dobór “misjonarzy”, zmienić dowódcę misji, bądź pozwolić złym na zwycięstwo poprzez pięciokrotne niewyznaczenie zespołu. Dowódca po za wyznaczaniem “grupy szturmowej” ma do dyspozycji karty ze specjalnymi możliwościami, które rozdaje graczom. Zasady gry są proste i już po pierwszej rozgrywce nie ma żadnych niejasności.

resistance2

Gra w gronie moich przyjaciół została bardzo dobrze oceniona. Rozegranie ładnych kilku partii pod rząd pokazuje, że naprawdę, batem nie musiałem zaganiać do rozgrywki. Jest dokładnie tak, jak przewiduje instrukcja – od razu pojawia się szpiegomania. Nikt nikomu nie ufa, każdy patrzy każdemu na ręce. Fałszywe oskarżenia mieszają się z trafnymi domysłami. Gra jest lekka i szybka, ale zarazem daje dużo dobrej zabawy, oczywiście jeśli ktoś lubi knucie, szkodzenie i dedukcję. W kwestii skalowania się rozgrywki, moim i moich graczy zdaniem, jedynie wariant na pięć osób daje szanse na wykrycie kto jest kim, przy większej ilości graczy to już raczej loteria.

 

Dziękuję!

portal-logo

Łobuzio

Miłośnik historii wojen, RPG i batalistycznych (ale nie tylko) gier planszowych. Czytelnik i fotograf z zamiłowania, zaś krasnolud z głębi duszy.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »