Słodkie dbanie o zdrowie z Miodem Manuka
Kocham różnego rodzaju miody. Śmiało można nimi zastąpić biały, szkodliwy dla zdrowia cukier. Oprócz doskonałego smaku mają także wiele innych, pozytywnych właściwości. Pomaga w trawieniu, dodaje energii, ma właściwości antybakteryjne, wzmacnia naszą odporność. Jest bogaty w wiele ważnych dla naszego organizmu składników, takich jak witaminy: C, B1, B2, B6, H; kwas foliowy; kwas pantotenowy; aminokwasy i minerały. Warto więc włączyć go do swojej diety. W dzisiejszym wpisie jednak chciałam opowiedzieć wam o miodzie, który przywędrował do nas aż z Nowej Zelandii i jest zupełnie wyjątkowy.
Miód Manuka
Manuka to gatunek krzewów, będących symbolem Nowej Zelandii i nie bez powodu nazywanych drzewami życia. Roślina zakwita jedynie raz do roku, na okres około czterech tygodni. Nie jest łatwo go pozyskać, ponieważ miejsca, w których rosną krzewy są niezwykle żyzne i w tym samym czasie kwitnie wiele innych kwiatów. Mimo tego jednak rok rocznie na rynek trafia czysty Miód Manuka (klik), bez żadnych dodatkowych domieszek.
No dobrze, ale po co tak się wysilać? Pomijając naprawdę wyjątkowy smak tego konkretnego miodu, zawiera on sporą ilość methylglyoxal (MGO). To dwukarbonylowy, naturalny związek chemiczny, który wpływa hamująco na rozwój bakterii. Jest uznawany za naturalny antybiotyk. Można go znaleźć również w innych miodach, wartości te jednak są nieporównywalnie mniejsze. Duże stężenie MGO w składzie Miodu Manuka zadecydowało o jego niezwykłych właściwościach leczniczych. Obecnie produkt ten zalicza się do tak zwanego super jedzenia, a jego spożycie zalecają zarówno sportowcy, dietetycy, jak i lekarze.
Po więcej informacji można zajrzeć na stronę: https://miodymanuka.pl
Słodki prezent
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Ojca. Z tej okazji warto byłoby podarować naszemu własnemu tacie lub ojcu naszych dzieci jakiś przemyślany upominek. Panowie jednak często są minimalistami i tak naprawdę niewielu materialnych rzeczy w życiu potrzebują. Dlatego moim zdaniem świetnym pomysłem będzie słodki upominek w postaci pysznego i pozytywnie działającego na organizm miodu. Można go jeść zarówno na kanapkach, jak i po prostu łyżką (jest naprawdę smaczny) lub korzystać z Miodu Manuka jako z cudownego dodatku do herbaty (ta jednak nie powinna być gorąca, gdyż wówczas miód traci wiele ze swoich cudownych właściwości). Według producenta natomiast miód najlepiej spożywać rano na czczo w ilości 2-3 łyżeczek lub po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem.
A Wy, moje drogie Czytelniczki, do czego najczęściej używacie miodu i co przygotowałyście z okazji Dnia Taty?
foli
post bardzo mi się przydał 🙂 po genetycznych badaniach MTHFR lekarz zalecił mi poza suplementacją też zmianę diety na bogatą w kwas foliowy którego mój organizm nie przyswaja. niestety mało co go zawiera w odpowiedniej ilości, a nie ukrywajmy że smak też ma znaczenie 😀 miód manuka mi bardzo smakuje i faktycznie czuję się lepiej odkąd włączyłam go do diety 🙂
zaczytanamarzycielka8
Nie jestem zwolenniczką miodów. Nie przepadam i zawsze omijam szerokim łukiem wszystko co ma w składzie miód ;p
Justyna
W moim domu zawsze jest miód czy to taki wielokwiatowy czy z dodatkami. Ja bardzo lubię miód i jadam go cały rok.
Wiktoria
Bardzo lubię wypić sobie herbatkę z miodem. Jednak teraz odchudzam się i nie używam cukru w napojach.
Anszpi
Lubię miód ale sięgam po niego głównie zimą i dodaję do herbaty
Zuzanna Dudko
Ten miód mnie prześladuje od dawna 🙂 Wszędzie go widzę i tak sobie obiecałam, że w lipcu go zamówię i zacznę stosować 🙂
Koralina
niestety po prawdziwym miodzie jest mi strasznie nie dobrze, nie wiem dlaczego, ale nie wyobrażam sobie nie mieć go w kuchni 🙂
Vicky
Myślę, że powinnam popróbować różnych rodzajów, bo może masz alergię pokarmowa na przykład na lipę, albo na jakieś kwiaty, które wpadną do wielokwiatowego (i tak dalej).
Karolina G.
Okej… A ja myślałam, że ten miód manuka wykorzystuje się jedynie w przemyśle kosmetycznym, a w spożywczym już nie. Dlaczego? Nie wiem.
Margaret
Od jakiegoś czasu słyszałam o bardzo zdrowych właściwościach tego miodu. W domu używamy różnych rodzajów m.in. lipowy, gryczany, spadziowy, rzepakowy, wielokwiatowy. Tego nie miałam jeszcze przyjemności z chęcią się nim zainteresuję😊 .
Ciekawie i ze szczegółami opisałaś i mnie skusiłaś na zakup.
Anna z Bilingual kid
Moj syn lubuje sie w miodach, dzieki czemu próbujemy ciągle nowe odmiany 🙂 Pozdrawiam!
Bookendorfina Izabela Pycio
Takim prezentom dla zdrowia jestem bardzo przychylna. Uwielbiam dostawać książki, ale różne gatunki miodów również. 🙂
Irena Bujak
U nas zazwyczaj miodu używa się do herbaty lub piernika, ale mama też robi ogórki z miodem i każdy je chwali. 😉
Katarzyna Krasoń | Pasieka Kulturalna
Ja chcę koniecznie spróbować tych ogórków z miodem! Jeszcze nigdy nie jadłam, ale mogą być przepyszne. Bardzo poproszę przepis 🙂
Wędrówki po kuchni
Uwielbiam ten miód. Szkoda tylko, że jego cena jest tak wysoka
Aleksandra Załęska
Herbatka z miodem to przysmak 🙂 Miodu często dodaję do ciast, a także do dressingów 🙂
Pojedztam.pl
Miód do kanapek sprawdzi się na pewno idealnie. Mniam, mniam.
Paulina Kwiatkowska
Miód czasami używam do ciast, to też ciekawy pomysł na prezent.
Katarzyna Krasoń Pasieka Kulturalna
Kocham miody i używam ich do herbaty zazwyczaj, a także na kanapce :D. Zwlaszcza w upały. O miodzie manuka wiele słyszałam i przyznać muszę, że kusi mnie spróbowanie :D.
Pojedztam.pl
U nas w domu też najczęściej używa się właśnie jako dodatek do kanapki.