Sierociniec
Lubicie czytać dobrze napisane thrillery i kryminały? Jeżeli tak, to koniecznie musicie poznać twórczość Przemysława Kowalewskiego, który do ich kreacji ma nie lada dryg. Książka „Sierociniec” to trzeci tom serii kryminalnej, która prowadzi czytelników w mroczne zakamarki komunistycznej Polski. To historia, która skłania do refleksji nad ludzką naturą i systemem, w którym dobro i zło zacierają swoje granice.
Zarys fabuły
Głównym bohaterem powieści jest kapitan Barbara Romanowska — postać złożona, pełna wewnętrznych sprzeczności, która swoim życiowym doświadczeniem (wychowanie w sierocińcu) wprowadza czytelnika w sam środek rozgrywających się wydarzeń. Książka porusza bolesny i często pomijany w literaturze temat dzieciństwa spędzonego w sierocińcach, miejscach, które miały być schronieniem, a często okazywały się więzieniem bez krat. Fabuła rozgrywająca się w latach 70. ubiegłego wieku przynosi nam historię zbrodni, która łączy w sobie elementy kryminału, dramatu i powieści psychologicznej. Wnikliwa analiza postaci i motywów ich działań uwydatnia problem moralności i etyki w pracy śledczej. Pytanie o granice, które są gotowi przekroczyć bohaterowie w poszukiwaniu sprawiedliwości, jest wiodącym motywem powieści.
Moja opinia i przemyślenia
Tytuł „Sierociniec” to ciekawe spojrzenie na skomplikowane relacje międzyludzkie, zwłaszcza na więzi rodzinne i przyjaźnie, które są wystawiane na próbę w ekstremalnych warunkach śledztwa dotyczącego najciemniejszych aspektów ludzkiej psychiki. Powieść ukazuje, jak łatwo jest przekroczyć granicę między dobrem a złem, kiedy stawką jest życie niewinnych.
Narracja, przeplatająca się między przeszłością a teraźniejszością, pozwala czytelnikowi na pełniejsze zrozumienie motywacji postaci, a także na odkrycie, jak wydarzenia z przeszłości wpływają na ich obecne działania. Przemysław Kowalewski z niebywałą precyzją odmalowuje realia epoki, czyniąc z miasta, jego ulic i zaułków, niejako dodatkowego bohatera powieści.
W „Sierocińcu” autor nie stroni od trudnych tematów. Opowiada o zdradzie, śmierci, miłość i nienawiści, a jego zdolność do budowania napięcia sprawia, że książki nie sposób odłożyć. Jest to również opowieść o przetrwaniu, poszukiwaniu prawdy i walce o lepszy świat, nawet jeśli cena, jaką trzeba za to zapłacić, wydaje się być zbyt wysoka.
Podsumowanie
Uważam, że „Sierociniec” to głęboko poruszająca, wielowarstwowa powieść, która zmusza do zastanowienia się nad wieloma aspektami ludzkiej egzystencji. Przemysław Kowalewski udowadnia, że jest mistrzem słowa, a jego dzieło zasługuje na miano literatury wysokich lotów. Dla miłośników kryminałów z głębią, dla tych, którzy szukają w literaturze nie tylko rozrywki, ale i przemyśleń, „Sierociniec” będzie strzałem w dziesiątkę.
Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.
Przeczytaj również:
zaczytanamarzycielka8
O nie słyszałam o tej serii, ale zaciekawił mnie ten tom. Poszukam sobie pierwszego i zobaczymy czy mi również się spodoba 😉
Sisters92
Najpewniej jest już dostępna jako e-book lub w bibliotece. Chętnie się skuszę się na tę lekturę.
Martyna K
Bardzo lubię sięgać po tego typu wydania, więc obok tego też nie przejdę obojętnie.
Bookendorfina Izabela Pycio
Nie poznałam jeszcze twórczości tego autora, jakoś tak umknęły mi jego książki, a przecież klimatycznie to coś zdecydowanie dla mnie.
Vicky
Przyznam, że jestem zdziwiona 🙂 Totalnie są to Twoje klimaty!
Joanna
Mam ten tytuł na swojej liście czytelniczej. Będę musiała jak najszybciej zaopatrzyć się w tę książkę.
Vicky
Myślę, że warto!
MonimePL
Niestety to nie za ciekawych historiach z sierocińców słyszałam od pracujących w podobnych miejscach ludzi. Myślę, że warto sięgnąć po lekturę.
Vicky
U mnie za płotem przez wiele lat było pogotowie opiekuńcze i dzieciaki nie miały tam wesoło.