Sherlock Holmes jest fikcyjną postacią z opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle’a. Po raz pierwszy pojawił się w powieści zatytułowanej “Studium w szkarłacie”, wydanej w 1887 roku. Łącznie Conan Doyle napisał 4 powieści (“Studium w szkarłacie”, “Pies Baskerville’ów”, “Znak czterech”, “Dolina trwogi”) i 56 opowiadań o Sherlocku Holmesie. Detektyw stał się tak znaną i cenioną postacią, że niekiedy aż trudno uwierzyć, że nie był prawdziwy, a literacka fikcja przybrała tak wyraźny kształt.
W drugim tomie przygód Sherlocka Holmesa przeczytać możemy tytuły “Dolina trwogi”, “Przygody Sherlocka Holmesa”, “Szpargały Sherlocka Holmesa”.
Dolina trwogi
Sherlock Holmes i doktor Watson otrzymują zaszyfrowany list od podwładnego geniusza zła, profesora Moriarty’ego. List zapowiada rychłe zabójstwo niejakiego Johna Douglasa, który faktycznie niebawem ginie. Podejrzenia o dokonanie tej zagadkowej zbrodni bogacza o tajemniczej, nieznanej nikomu przeszłości początkowo padają na osoby z otoczenia ofiary, z czasem prowadzą jednak detektywów do Stanów Zjednoczonych, areny działania morderczego stowarzyszenia działającego pod przykrywką masonerii…
Przygody Sherlocka Holmesa
Detektywi z Baker Street rozwiązują szereg kolejnych skomplikowanych łamigłówek kryminalnych, których motywem przewodnim są zło, chciwość, zemsta i zdrada.
W jednej z nich dziedziczny król Czech, Wilhelm Gottsreich Sigismond von Ormstein, poszukuje szantażującej go byłej kochanki, Irene Adler, primadonny Opery Warszawskiej. Pomiędzy Holmesem a kobietą nawiązuje się dziwna więź…
W innej zostaje zamordowany właściciel małego folwarku, Australijczyk McCarthy. Kiedy podejrzenie pada na jego syna, ten zdradza w trakcie procesu, że jego ojciec przed śmiercią wypowiedział tajemnicze słowo “szczur”…
Pewnego dnia Sherlocka Holmesa odwiedza panna Helena Stoner w sprawie niewyjaśnionej śmierci swojej siostry, Julii, która przed śmiercią wypowiedziała tajemnicze słowa: “To była przepaska! Nakrapiana przepaska!”. Detektywi będą musieli stawić czoła społecznym stereotypom i sprawdzić, czy z tą śmiercią mają coś wspólnego obozujący nieopodal domu Cyganie…
Szpargały Sherlocka Holmesa
Sherlock Holmes i doktor Watson na tropie wszechobecnego zła w serii błyskotliwych opowieści kryminalnych. W finałowym opowiadaniu “Ostatnia zagadka” Holmes wreszcie ściera się w bezpośrednim starciu ze swym odwiecznym wrogiem, profesorem Jamesem Moriartym, obdarzonym niezwykłymi zdolnościami matematycznymi “Napoleonem zbrodni”, który swą ponadprzeciętną mądrość i inteligencję wykorzystał do stworzenia ogólnoświatowej organizacji przestępczej. Po serii mordów dokonanych przez ludzi Moriarty’ego w Londynie Holmes jest już bardzo bliski dopadnięcia złoczyńcy, co uważa za swój moralny obowiązek wobec społeczeństwa. Obydwaj adwersarze spotykają się wreszcie w szwajcarskim kurorcie nieopodal wodospadu Reichenbach…
Sherlock Holme’s jest postacią niezwykle intrygującą i wszechstronnie uzdolnioną. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji i znajomości psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii, choć sam autor mówi, że jego genialny detektyw rozwiązuje zagadki kryminalne po prostu drogą dedukcji. Holme’s był również utalentowanym skrzypkiem i bokserem, uzależnionym jednak od tytoniu, kokainy i morfiny, co czyni go bardziej ludzkim, realistycznym i prawdziwym.
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się w 2014 roku piękne, nowe, trzytomowe wydanie. Twarda oprawa z obwolutą, świetna edycja tekstu, oryginalne ilustracje Sidneya Pageta to zdecydowanie wyróżniające je cechy. Publikacja posiada również sporej wielkości czcionkę oraz ładne zdobienia. Dla wielbicieli Sherlocka Holmes’a (a ma ich z pewnością liczne grono) to prawdziwy rarytas. Trzy tomy, które trzeba mieć na swojej półce.
Przygody Sherlock’a Holmes’a jak najbardziej wszystkim polecam. To historie ponadczasowe, które stały się już nieodłączną częścią historii Londynu. Genialny detektyw posiada nawet swoje własne muzeum i oczywiście wierne rzesze fanów, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Dzieło sir Arthura Conana Doyle to literatura, którą obowiązkowo każdy, szanujący się czytelnik powinien znać, nawet jeśli nie uważa się za miłośnika kryminałów.
* Skrócone opisy fabuły opowiadań pochodzą ze strony wydawnictwa Zysk i S-ka
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka
Robert
Hej, szczerze muszę Ci przyznac, ze posiadasz naprawdę duzy talent pisarski, mam nadzieje więc, ze jeszcze dlugo dane mi będzie czytac Twoje teksty, ponieważ gdyby Twoj blog przestal istniec, to bylaby naprawdę spora strata dla polskiego swiatka blogowego, mimo, iz nie jest on mocno znany, jednak przekazuje wazne tresci 🙂