Roland – Stephen King

Date
lip, 07, 2015

11715932_912070758864717_1351050913_n„Mroczna Wieża” to cykl fantasy spod pióra mistrza grozy Stephena Kinga. Mimo że po raz pierwszy „Roland” wydany został w 1982 roku, seria popularna stała się dopiero w ostatnich latach. Posiada nawet swoją oficjalną stronę internetową, którą znaleźć można pod adresem: http://stephenking.com/DarkTower/. W Polsce pierwszym wydawcą „Mrocznej Wieży” było wydawnictwo Albatros, które obecnie oferuje tomy wzbogacone o dodatkowe opowiadania i fragmenty.

„Roland” to pierwszy tom cyklu, dla którego inspiracją był poemat Robertsa Browninga „Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął”. Tematem przewodnim powieści są przygody rewolwerowca, który poszukuje tytułowej „Mrocznej Wieży”.

Akcję pierwszego tomu można by w skrócie opisać „rewolwerowiec śledzi przez pustynię mężczyznę w czerni” i o tym właśnie jest ta książka. Przyznam, że z powodu dłużyzn i braku akcji ciężko było dobrnąć do końca. Jednak nawet taki pisarz jak Stephen King musiał jakoś zaczynać. W 2003 roku Autor zdecydował się wydać poprawioną wersję „Rolanda”, przyznając się do wielu niedociągnięć pierwotnej historii. Styl, jakim charakteryzowała się starsza wersja „Rolanda” znacznie odbiegał również od kolejnych tomów cyklu. Jeżeli kogoś zniechęcił pierwszy tom, powinien tego naprawdę gorzko żałować.

Cykl „Mroczna Wieża” jest rewelacyjny! Abstrakcyjny, absurdalny, groteskowy i niezwykle barwny. Najlepsze porównanie jakie przychodzi mi do głowy to film animowany „Yellow Submarine” z 1968 roku, oparty na muzyce grupy The Beatles. Nie wyobrażam sobie by ktoś mógł przejść obojętnie obok tej historii. Wywiera zbyt wielkie wrażenie.

Nowe wydanie „Rolanda” posiada nie tylko sztywną okładkę, dobrą edycję tekstu i ciekawą grafikę okładki. Przede wszystkim jest to wersja przepisana (czyli ta ciekawsza). Po drugie zawiera zupełnie nowe, niepublikowane dotąd w Europie opowiadanie „Siostrzyczki z Elurii”. Warto więc w książkę zainwestować – czy jest się miłośnikiem „Mrocznej Wieży” czy też dopiero przygodę z serią się rozpoczyna.

W tym wypadku nie potrafię być obiektywna – chociaż miłośniczką prozy Stephena Kinga na co dzień nie jestem, to uważam, że „Mroczna Wieża” jest dziełem prawdziwego geniusza. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla wielbicieli Mistrza Grozy, ale również każdego, kto twierdzi, że lubi czytać fantastykę. Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak tylko „Rolanda” (i oczywiście pozostałe tomy serii) wszystkim serdecznie polecić – zwłaszcza w tym nowym, pięknym wydaniu, które możemy przeczytać dzięki wydawnictwu Albatros.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Albatros

albators

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Katarzyna Chojecka

  20 sierpnia 2015

  Gwoli ścisłości, “Siostrzyczki z Elurii” ukazały się już w 1999 w antologii “Legendy” 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 sierpnia 2015

   Przyznam, że z serią po raz pierwszy miałam do czynienia, kiedy mieszkałam w Londynie i czytałam ją w oryginale 🙂 “Roland” był malutki, biały i bardzo cienki. Także wiedzę na ten temat czerpałam z informacji udostępnionych przez wydawnictwo.

   • Odpowiedz

    Katarzyna Chojecka

    24 sierpnia 2015

    O! I jeszcze w zbiorze znacznie bardziej aktualnym – “Wszystko jest względne” 🙂

 2. Odpowiedz

  Edyta

  9 lipca 2015

  Jedna z moich ulubionych sag. Genialna i wciągająca, choć pamiętam, że akurat cz. 1 niezbyt mi się podobała. Ale potem było już tylko lepiej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 lipca 2015

   Cóż, sam King stwierdził, że ten tom jest do dupy i go przepisał 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »