Przezwykłe przygody nieboszczki Marysi – Kamila Ciołko-Borkowska

Date
lis, 02, 2020

Przezwykłe przygody nieboszczki Marysi

Bibliotekarium to portal, księgarnia, a zarazem niewielka oficyna wydawnicza wspierająca początkujących, ale dobrze rokujących pisarzy. To właśnie ich nakładem ukazała się debiutancka powieść Kamili Ciołko-Borkowskiej, która wcześniej na swoim koncie miała jedynie wiersze i opowiadania. Czy „Przezwykłe przygody nieboszczki Marysi” to lektura warta uwagi?

Zarys fabuły

Maria umiera i trafia do nieba. Miejsce to jednak wydaje się zupełnie zwyczajne. Rządzi w nim biurokracja. By załatwić jakąkolwiek sprawę, trzeba złożyć odpowiednie podanie. Każdemu mieszkańcowi natomiast przez całą wieczność towarzyszy przewodnik, którym jest jego własny, bezimienny anioł stróż. Po śmierci Marysia, zamiast odpoczywać załatwia różne istotne sprawy, również te, z którymi nie potrafiła sobie poradzić jeszcze za życia. 

Moja opinia i przemyślenia

Po powieść „Przezwykłe przygody nieboszczki Marysi” sięgnęłam zupełnie w ciemno. Jedynie tytuł mógł mi zasugerować, o czym będzie książka. Przyznam, że treść powieści bardzo mnie zaskoczyła. Jest dokładnie o tym, co sugeruje tytuł. Gdyby nie wątek fantastyczny, pokusiłabym się wręcz o stwierdzenie, że Kamila Ciołko-Borkowska napisała powieść obyczajową. Jestem świeżo po lekturze tetralogii „Ja, diablica” spod pióra Katarzyny Bereniki Miszczuk, idąc więc jej tropem, spodziewałam się książki komediowej. Nic bardziej mylnego. W powieści pojawiają się elementy humorystyczne, powiedziałabym nawet, że są one bardzo pozytywne, ale samej treści do komedii bardzo daleko. 

Książka jest świetnie napisana, chociaż niestety bardzo krótka. Ma dopracowaną fabułę i interesujące tło. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Historia Marysi jest ciekawa tak jak i stworzona przez Autorkę wizja zaświatów. Z pewnością nie jest to kolejny oklepany i schematyczny tytuł. Autorce udało się również uniknąć banałów. Podczas lektury jest się nad czym zastanawiać. Może książka nie zmusza, ale z pewnością zachęca do refleksji.

Podsumowanie

Mimo że „Przezwykłe przygody nieboszczki Marysi” okazały się zupełnie czym innym, niż się spodziewałam, to myślę, że zasługują na uwagę czytelników. Powieść jest nietypowa i dobrze napisana. Stawia przed nami wiele istotnych pytań, na które, jak sądzę, każdy powinien sobie sam odpowiedzieć. Lektura była niezwykle przyjemna. Chętnie przeczytam kolejną książkę spod pióra Autorki. 

Za egzemplarz książki ślicznie dziękuję Autorce

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

21 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  12 listopada 2020

  Na pierwszy rzut oka pomyślałam, że to komedia. Fantastyczna komedia. Ale widzę, że nie. Jestem ciekawa, jak autorka wykreowała ten świat po śmierci, jak poprowadziła akcję.

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 listopada 2020

   Moje pierwsze wrażenie było bardzo podobne 🙂

 2. Odpowiedz

  DeVi

  10 listopada 2020

  Krótkie jak widać też jest dobre – bo bez lania wody! Lubię takie rzeczy 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   11 listopada 2020

   To fakt, sama lubię treściwe wpisy.

 3. Odpowiedz

  Demetria Books

  6 listopada 2020

  Powiem szczerze, że bardzo lubię taką tematykę i zdecydowanie sięgnęłabym po tę książkę. Szkoda tylko, że jak mówisz, jest krótka.
  Pozdrawiam,
  Podróże Międzyksiążkowe

 4. Odpowiedz

  Joanna Baranowska

  4 listopada 2020

  Lubię takie nietypowe pomysły na fabułę. Tytuł też mi się podoba!

 5. Odpowiedz

  Aleksandra Załęska

  4 listopada 2020

  Intrygujący tytuł to prawda, jednak nie jest to książka z tych, które lubię. Ale może na jesienny wieczór to dobra lektura?

 6. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  4 listopada 2020

  Dziękuję za przybliżenie ksiązki, wcześniej nie zetknęłam się z informacjami o niej, a zapowiada się nader ciekawie, chętnie uwzględnię tytuł w planach czytelniczych. 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 listopada 2020

   Jestem przekonana, że kto jak kto, ale Ty wyciągnęłabyś z niej jeszcze więcej rozważań niż ja 🙂

 7. Odpowiedz

  Agnieszka

  4 listopada 2020

  Jestem zaintrygowana, lubię lektury, które wymagają ode mnie pomyślenia nad jakimś tematem.

 8. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  4 listopada 2020

  Przyznam szczerze, że zarówno tytuł, jak i sam opis, stworzyły w mojej głowie zupełnie inny obraz, niż ten, o którym później opowiedziałaś. Jak widać nasze umysły popędziły w zupełnie innych kierunkach niż ten od autorki, tym samym chwilowo Ty jesteś zaskoczona, a ja jedynie mogę snuć domysły, jak właściwie wygląda treść. I wiesz co? Mam nadzieję, że kiedyś sama się z nią zapoznam. Jestem ciekawa pióra autorki oraz tego, jak przedstawiła całą historię.

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 listopada 2020

   Tytuł jest bardzo mylący, bo jakby go nie czytać sugeruje komedię. Całokształt książki jednak wypada bardzo pozytywnie.

 9. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  4 listopada 2020

  Nie słyszałam o tej książce do tej pory. Po twojej recenzji chyba po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

 10. Odpowiedz

  Natalia Róża Świat Tomskiego

  3 listopada 2020

  O, ja również jestem świeżo po serii anielsko-diabelskiej i chętnie poznałabym inne spojrzenie na świat “po życiu”. Czuję się zachęcona do przeczytania.

 11. Odpowiedz

  Kasia ChicByKate

  3 listopada 2020

  Hm…tak zacznę moją refleksję. Właśnie wróciłam z kina, gdzie obejrzałam film pt. “Czyściec”, i tam jest opowiedziane, że dusze zmarłych nie wracają na ziemię, żeby załatwiać niedokończone sprawy, tylko wracają po to, by znaleźć nas żywych, którzy będą się za nich modlić i pozwolić im szybko opuścić czyściec. Także, ja chyba po taką książkę się nie pokuszę, ale fajnie, że ktoś w Polsce zadaje sobie trud i pokazuje, że po śmierci coś się z nami dzieje i że nie jest to definitywny koniec. Miła recenzja i super post, pozdrawiam serdecznie a w wolnej chwili zapraszam do siebie na http://www.chicbykate.com

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 listopada 2020

   Kiedyś powstawało znacznie więcej publikacji na ten temat. Teraz jest ich stosunkowo niewiele. Chyba mało kto lubi się zagłębiać w taką tematykę.

 12. Odpowiedz

  Karolina G.

  3 listopada 2020

  Ahaaaa, czyli niebo jest tu, w Polsce…
  No cóż, zaciekawiłaś mnie. A tytuł mocno rozbawił 😉

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 listopada 2020

   Nie, Niebo jest w powieści przenośne, główna bohaterka ląduje w Toskanii 🙂

 13. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  2 listopada 2020

  tak jak już pisałam, byłam bardzo ciekawa, o czym jest ta książka, zaskoczyła mnie, myślałam, że będzie bardziej humorystyczna niż obyczajowa

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 listopada 2020

   Miałam dokładnie takie same odczucia!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »