Przebudzona – P.C. Cast + Kristin Cast

Date
mar, 29, 2012

Przebudzona” to już ósmy tom cyklu „Dom Nocy”. Pierwsza część nosi tytuł „Naznaczona”. Powieść opowiada o amerykańskich nastolatkach, w życiu których wampiry są częścią naturalnego porządku świata. Ludzie nie rodzą się jednak istotami nocy. Młode osoby zostają naznaczone i by przeżyć oraz rozwinąć swoje nowe, wampirze umiejętności, zostają skazane na naukę w specjalnej, przystosowanej do tego szkole. Co ma w sobie takiego ta seria, że i tak, jak bardzo by niektóre fragmenty nie irytowały, zawsze sięga się po następną część? Nie są to jakieś pisarskie wyżyny, a jednak – cykl wciąga niczym ulubiony serial, a każdy tom kończy się zbyt szybko.

Heatha (pierwszego chłopaka Zoey – jeszcze tego z normalnego życia, przed Domem Nocy) uśmiercił Kalona. Kiedy jej samej udaje się powrócić z zaświatów, dziewczyna źle znosi jego śmierć. Na dodatek teraz, jako najwyższa kapłanka, wraz z wojownikiem Starkiem, który czuwa u jej boku, musi zmierzyć się z wrogami, a droga do zwycięstwa wcale nie jest przyjemna. Fabuła jest zawikłana, a akcja toczy się bardzo szybko. Zdarzenia obracają się jak w kalejdoskopie, a mimo to, cała przygoda ściśle łączy się z treścią pozostałych tomów. Poznajemy zarówno smutek jak i szczęście głównych bohaterów. Towarzyszą im kontrastujące ze sobą śmierć oraz miłość. W życiu, które poznajemy, w historii Domu Nocy, nie zabraknie całej tęczy przeróżnych barw – zarówno tych ciepłych jak i lodowato zimnych. Kontynuowany i tutaj, związek Stevie z Repheimem jest pomysłem dość nowatorskim i ciekawym – rzeczą, która przekazuje czytelnikom głębszą treść i wartości. Tym naprawdę autorki mnie zaskoczyły, bo przywykłam do raczej płytszych opisów miłosnych przygód Zoey, ciekawych aczkolwiek nie dających do myślenia.

Wiele rzeczy się wyjaśnia, a jeszcze więcej komplikuje. Zoey w dalszym ciągu nie jest bohaterką, którą można by darzyć sympatią. Kiedy zostaje kapłanką Domu Nocy, właściwie głównie wykorzystuje swoich przyjaciół, dbając jedynie o ukochanego Starka. Nie wiadomo więc właściwie komu w książce kibicować.

Powieść czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Jest ciekawa i wciągająca – może nie rewelacyjna, a raczej bardziej serialowa, ale spełnia swoją rolę beletrystyki – to znaczy dostarcza rozrywki. Książka podobała mi się o wiele bardziej od swojej poprzedniczki. W tej części znacznie mniej szczegółów mnie irytuje. Wydaje się być przemyślana i dopracowana przez autorki. Fabuła jest nieprzewidywalna, a to zdecydowany plus. W „Przebudzonej” pojawia się również nieco erotyki, za to używanych jest znacznie mniej wulgaryzmów – moim zdaniem to zdecydowany plus. Rozdziały stworzone zostały z punktu widzenia wielu bohaterów, co zdecydowanie dodało powieści smaku. I choć narrator jest trzecioosobowy, to i tak dokładnie przedstawia nam myśli i uczucia postaci (jedynie Zoey, jak zawsze, mówi o sobie w pierwszej osobie).

Podejrzewam, że końca serii autorki w planach jeszcze nie widzą. Właściwie, to w przypadku tego cyklu, cieszę się, że to jeszcze nie ostatni tom, ponieważ wyraźnie widać postępy i rozwój we wspólnej twórczości obu pań. Teraz piszą znacznie dojrzalej. Mimo, że nie jest to światowej klasy literatura, to sądzę, że jeżeli ktoś zdecyduje się sięgnąć po pierwszy tom, ma pełne szanse się wciągnąć – niczym w pełen akcji, telewizyjny serial, w którym z łatwością przywiązać się można do różnych, grających w nim aktorów.

O autorkach słów kilka

Matka pisząca książki z córką. Rzecz niecodzienna i bardzo ciekawa. Pani Cast na swoim kącie ma już wiele romantycznych powieści fantasy. Zdobyła też trochę nagród, między innymi: Prism, Dafne du Maurier czy Affair du Coeur. Mieszka i pracuje w Oklahomie. Natomiast Kristin jest studentką na Uniwersytecie w Tulsie. Zdobyła nagrody za swoje wiersze i osiągnięcia dziennikarskie. Nad cyklem Dom Nocy zaczęły pracować już w 2005 roku, a powieść z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna i rozchwytywana, zwłaszcza wśród młodych czytelniczek.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Publicat.

Vicky

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »