Podmesze: Ilustrowany bestiariusz fantastycznych stworzeń

Date
kwi, 26, 2024

Podmesze: Ilustrowany bestiariusz fantastycznych stworzeń

podmeszeObecnie, w dobie sztucznej inteligencji, zastanawiamy się praktycznie nad każdym rysunkiem, czy stworzył go człowiek, czy jednak AI? Jednak Piotr Orleański zapobiegawczo w swojej ślicznej książeczce napisał, że jest Autorem wszystkich umieszczonych w niej ilustracji, a zapewniam, są one godne podziwu. 

O czym jest książka?

„Podmesze” autorstwa Piotra Orleańskiego to literacki debiut, który zaprasza czytelników do zanurzenia się w tajemniczym i barwnym świecie podziemnym. Jest to miejsce, gdzie magia przenika codzienność, a faunę i florę charakteryzuje niezwykłość, przenosząc nas w rejony ograniczone jedynie przez granice wyobraźni autora. To ilustrowany bestiariusz fantastycznych stworzeń, mieszkańców enigmatycznego świata położonego pod powierzchnią ziemi. W tej magicznej krainie, gdzie grzyby podróżują na swoich korzonkach, a rośliny pożerają króliki, czytelnik ma okazję odkryć ekosystem, w którym sarny komunikują się świecąc na różne kolory. Przewodnikiem po tym niezwykłym miejscu jest Réka Somogyi, młoda Węgierka, która przypadkowo trafia do Podmesza i odkrywa jego tajemnice. Przygody Réki i jej spotkania z mieszkańcami tego świata, jak letibowie czy Wielki Chrabąszcz, stanowią oś fabularną opowieści.

Moja opinia i przemyślenia

Książka Piotra Orleańskiego jest dziełem unikatowym, które łączy w sobie elementy bestiariusza, opowiadania przygodowego i podręcznika do nieistniejącej gry. Ilustracje są tu nie tylko dodatkiem, ale integralną częścią opowieści, która wraz z tekstami tworzy spójną całość. Kreska artysty, pełna detali i barw, ożywia stworzenia Podmesza, nadając im charakter i osobowość. Niebanalna koncepcja Podmesza jako świata, gdzie natura rządzi się swoimi prawami, intryguje i zmusza do refleksji nad granicami naszej wyobraźni. Szkoda tylko, że książeczka wydana została dosłownie niczym broszurka, bo moim zdaniem zasługuje na duży format i twardą oprawę. 

Historia Réki Somogyi dodaje ludzkiego wymiaru do tej fantastycznej podróży, czyniąc ją bliższą i bardziej osobistą. Jako czytelnicy, czujemy się częścią jej przygody, eksplorując nieznane zakamarki Podmesza i odkrywając jego sekrety razem z nią. Elementy ludowej kultury węgierskiej dodatkowo wzbogacają narrację, tworząc piękny most między realnym światem a fantastyczną krainą.

Podsumowanie

„Podmesze” to książka, która z pewnością znajdzie swoje miejsce w sercach miłośników fantastyki. Jest to dzieło, które zaskakuje, uczy i bawi, będąc zarazem przewodnikiem po świecie, który być może istnieje tuż pod naszymi stopami. Piotr Orleański stworzył coś niezwykłego – „Podmesze” to portal do innego wymiaru, w którym każdy może stać się odkrywcą. To doskonała lektura dla tych, którzy lubią podróżować przy użyciu swojej wyobraźni. Polecam, bo po książkę zdecydowanie warto sięgnąć! 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autora.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anna

  10 maja 2024

  Sam tytuł : Podmesze – bardzo mi się podoba. Chętnie poszukam tej książki 📗

  • Odpowiedz

   Vicky

   12 maja 2024

   Mnie również przyciągnął 🙂

 2. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  29 kwietnia 2024

  Dziękuję za polecenie tego tytułu. Muszę przyznać, że czuję się zainteresowana właśnie tym wydaniem.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  28 kwietnia 2024

  To wydanie jest naprawdę bardzo ciekawe. Przyjemnie można spędzić z nim czas.

 4. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  28 kwietnia 2024

  Pięknie wygląda i ten środek. No jestem zaciekawiona nawet bardzo 😉

 5. Odpowiedz

  Irena

  28 kwietnia 2024

  To całkiwicie coś dla mnie, uwielbiam takie bestariusze, a ten prezentuje się cudownie.

 6. Odpowiedz

  Drusilla

  27 kwietnia 2024

  Jaka urocza książeczka! ❤️

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły