Plan – Patrycja Gryciuk

Date
cze, 29, 2014

planNajczęściej unikam powieści debiutujących autorów, czasami jednak zdarzy się książka tak gorąco przez wszystkich polecana, że po prostu trzeba ją przeczytać i przekonać się czy rzeczywiście jest taka dobra. Do takich książek należała między innymi “Poczekajka” Katarzyny Michalak, której lekturę w dalszym ciągu, po latach, bardzo miło wspominam. Nie miałam więc zbyt wielu oporów, by sięgnąć również po zbierający bardzo pozytywne recenzje “Plan” Patrycji Gryciuk.

Pochodząca z Polski Anna Smith rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Oxfordzkim. Wyjazd do Wielkiej Brytanii zawdzięcza wygranej w konkursie, zorganizowanym przez wrocławską uczelnię. Mieszkanie w Anglii jednak okazuje się być zupełnie inną bajką. Dziewczyna wyróżnia się wśród swoich rówieśników. Nie stać jej na markowy sprzęt i posiadane przez wszystkich gadżety. Jednak dzięki nowym przyjaciołom i przede wszystkim Lorcanowi rzeczywistość staje się znośna. Chłopak zostaje jej serdecznym przyjacielem i być może kimś znacznie więcej. Nic jednak w życiu nie może być zbyt proste, dlatego i na drodze Anny pojawia się tajemniczy Siergiej, przez którego cały jej świat staje na głowie.

“Plan” jest powieścią, którą czyta się szybko i z przyjemnością. Książka wywiera naprawdę dobre wrażenie, zwłaszcza jak na debiut. Została napisana w dobrym, lekkim i przede wszystkim wciągającym stylu. Całość podzielona została na trzy części, z czego pierwsza przypomina po prostu kolejny romans dla nastolatek. Później jednak powieść staje się wciągającą sensacją, w której zdecydowanie nie zabraknie wartkiej akcji i zaskakujących pomysłów. Trudno się od niej oderwać i książkę czyta się właściwie jednym tchem, mimo że liczy sobie niemal sześćset stron.

Muszę przyznać, że debiut Patrycja Gryciuk to jedna z tych książek, które naprawdę lubię czytać. Nie zmuszam się, nie sięgam po nie na siłę, nie odkładam by przekonać się czy jak trochę odpocznę od lektury, to dalej będzie mi się łatwiej czytało. Mimo że zachowanie głównej bohaterki niekiedy bywa dość naiwne, to jednak może być ono wytłumaczone jej młodym wiekiem. Choć cała historia jest baśniowa, to gdyby była inna, sądzę, że nie podobałaby mi się już tak bardzo.

Największą wadą “Planu” jest chyba zbyt dosłowny opis z tyłu okładki, który za dużo zdradza potencjalnemu czytelnikowi, psując nieco przyjemność czytania. Fabuła jest bez zarzutów, opisy są barwne i plastycznie stworzone, ale jednocześnie nie nudne. Bohaterowie różnią się od siebie, a ich kreacje są bardzo realistyczne. Książka mnie zauroczyła i mimo że nie zawsze tak bywa, to w tym wypadku zgadzam się z krążącymi na jej temat, pochlebnymi opiniami. Ani przez minutę nie poczułam się lekturą “Planu” rozczarowana.

Zapraszam do odwiedzania oficjalnej strony autorki: http://www.ksiazkaplan.pl/ 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poligraf

wydawnictwopoligraf

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Niko

  29 czerwca 2014

  Czytałam już kilka opinii na temat tej książki i w większości były pozytywne, więc nie wykluczam, że kiedyś sięgnę po nią 🙂

 2. Odpowiedz

  Karolina K.

  30 czerwca 2014

  Myślałam o tej książce, nawet o zakupie. Może kiedyś…

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »