Pierwsza a druga ciąża – jakich różnic się spodziewać?
Jestem mamą czwórki dzieci. Moja najstarsza córka skończyła dwanaście lat, a najmłodszy synek zaledwie drugi miesiąc. Opieka nad nimi to równocześnie najcudowniejszy element mojej codzienności, jak i prawdziwe wyzwanie. Największymi niespodziankami były dla mnie jednak różnice pojawiające się pomiędzy pierwszą a kolejnymi ciążami. Za każdym razem coś potrafiło mnie zaskoczyć. Jesteście ciekawe, czego możecie się spodziewać?
Problemy z oddychaniem i inne ciążowe dolegliwości
Przewagą kobiety, która nosi pod sercem kolejne dziecko, jest z pewnością nabyte wcześniej doświadczenie. Znacznie łatwiej może rozpoznać i zminimalizować pewne dolegliwości. Często również przebieg drugiej ciąży jest łagodniejszy niż pierwszej. Niestety nie dotyczy to porannych nudności, one mogą nam dokuczać (lub nie) za każdym razem. Przebyta już ciąża ma za to duży wpływ na trudności z oddychaniem. W drugiej ciąży są one zdecydowanie lżejsze. Ma to związek z rozciągniętymi i trochę osłabionymi mięśniami brzucha, przez co dziecko leży niżej. Niestety takie położenie dziecka wiąże się również z niedogodnościami większego ucisku na pęcherz.
Pierwsze ruchy dziecka
Mimo że na USG nie widać żadnych różnic pomiędzy pierwszą a drugą ciążą, to są one wyraźnie wyczuwalne dla przyszłej mamy. Ruchy maluszka w drugiej ciąży może odczuwać nawet o cztery tygodnie wcześniej niż w pierwszej. Doskonale zdaje też sobie sprawę, jak je odróżnić od na przykład bulgotania w żołądku. Doświadczonej mamie znacznie łatwiej jest również odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa, od tych które świadczą już o rozpoczęciu się akcji porodowej.
Termin i czas trwania porodu
Na to ile tygodni dziecko spędzi w naszym brzuchu, nie mamy praktycznie żadnego wpływu, nie ma tu nic do rzeczy również ilość przebytych ciąż. Wiąże się to głównie z czynnikami genetycznymi. Mitem natomiast nie jest fakt, że drugi poród zazwyczaj trwa krócej od pierwszego i jest łatwiejszy. Jest to związane nie tylko z nabytym przez przyszłą mamę doświadczeniem, ale również z szybciej rozszerzającą się szyjką macicy. Według dostępnych statystyk pierwszy poród trwa od 12 do 14 godzin, a drugi nie więcej niż osiem.
Czy druga ciąża może być trudniejsza od pierwszej?
Niestety każda kobieta jest inna i naprawdę różnie to bywa. Warto się nie przemęczać i pozwolić sobie na chwilę relaksu, domowe SPA, czy drzemkę w ciągu dnia. U mnie druga ciąża, tak jak pierwsza, przebiegała bez wyraźnych problemów. Większość trzeciej jednak spędziłam, leżąc w łóżku lub w skrajnych przypadkach na oddziale szpitalnym. Młodsza córka bardzo się na mnie wtedy gniewała, że nie mogę poświęcić jej zbyt wiele uwagi. Po (na szczęście pozytywnym) rozwiązaniu, sporo pracy musiałam włożyć w ponowne odbudowanie łączącej nas więzi.
Czy to już czas na drugie dziecko?
Z punktu widzenia medycznego, ciało kobiety po porodzie regeneruje się przez około dwanaście miesięcy, w pełni zregenerowane będzie natomiast po osiemnastu miesiącach. Dlatego dla własnego zdrowia i komfortu najlepiej jest wstrzymać się z planowaniem drugiej ciąży przez około dwa lata. W przypadku porodu poprzez cięcie cesarskie dwa lata, to ten minimalny zalecany okres. Jeżeli natomiast chodzi o rozwiązania praktyczne, to między moimi córkami różnica wieku to aż sześć lat, ale mimo wszystko potrafią się porozumieć i nie nudzić się swoim towarzystwie. Między młodszą córką a synkiem z kolei różnica wynosi dwa i pół roku. Synek stara się naśladować siostrę we wszystkim, w czym tylko potrafi. Obecnie obydwie córki są dla niego bardziej nauczycielkami i opiekunkami niż towarzyszkami zabaw, ale mam nadzieję, że wraz z upływem czasu odrobinę się to zmieni i będą mogli spędzać czas również na wspólnych, udanych zabawach.
Na zakończenie
Jesteście już Kochane mamusiami? Jakie są Wasze ciążowe doświadczenia? Jeżeli macie ochotę, podzielcie się nimi w komentarzach, z przyjemnością o nich poczytam.
Wpis powstał na podstawie artykułu „Pierwsza a druga ciąża – jakich różnic się spodziewać?” ze strony nivea.pl oraz moich własnych doświadczeń.
Przeczytaj również:
Jak w przeciągu ostatnich dwunastu lat zmieniły się warunki na polskiej porodówce
mama
u mnie na szczęście obie ciąże przebiegały prawidłowo. przy drugiej było zdecydowanie lepiej bo już wiedziałam co i jak 😉 przy 1 się denerwowałam, każdy ruch dziecka był dla mnie podejrzany, czytałam masę książek o macierzyństwie. przy drugiej już wyluzowałam, uspokoiłam, zrobiłam sobie nawet sesję brzuszkową na pamiątkę. zdecydowanie najtrudniejsze są początki 🙂
Karolina/Nasze Bąbelkowo
Osobiście nie mam wiedzy w tym temacie, ale z relacji moich znajomych wynika, że poszczególne ciąże mogą przebiegać skrajnie inaczej – więc trzeba być gotowym na wszystko 😉
Emilia
te buciki na starcie wyglądają cudownie 🙂 Co do ciąży to moim zdaniem kobieta do 30 jednak powinna juz chociaż raz urodzić ale to moje zdanie.
Aleksandra Załęska
Tak samo, jak każde dziecko jest inne, tak i ciążą jest inna, inaczej się rozwija i inaczej przebiega 🙂
Marysia K
Między moimi córkami jest 18 miesięcy. Pierwsza ciąża przebiegała bezproblemowo (uwielbiałam ten stan) + czas na rozpieszczanie siebie. Z drugą ciąża dwa razy byłam w szpitalu + 3 poród, może faktycznie ciało nie do końca się zregenerowało a dodatkowo roczniak w domu nie ułatwiał sprawy. Ale mimo wszystko bardzo dobrze wspominam ten czas.
czerwonafilizanka
A nam w szkole Pan powiedział że ciało kobiety nigdy nie wraca do stanu z przed ciąży, jasne nei są to ogromne zmiany ale takie które na przykład lekarz ginekolog podczas badania jest w stanie zauważyć.
Karolina Kosek
u mnie różnice były spore, przy córce czułam się dobrze, syn mnie wymęczył, ale i tak miło to wszystko wspominam 😉
Pojedztam.pl
Na pewno każda ciąża się różni i nie zaszkodzi o tym pcozytać.
Anna
Z moich doświadczeń i opowiadań innych kobiet wynika, że ciąża u każdego przebiega inaczej. Nawet ta pierwsza różni sie od drugiej.
Aneta
Każda z nas jest inna, tak jak i każda ciąża, ale wiele nas łączy. Ja swoją ciąże poza krótkimi momentami wspominam bardzo dobrze.
Pojedztam.pl
Nigdy nie byłam w ciąży, jednak dobrze wiedzieć na przyszłość o doświadczeniach innych osób.
Zuzanna Dudko
Co prawda w ciązy byłam tylko dwa razy, ale różnice były kolosalne. Nie dośc, że samopoczucie było zupełnie inne, zachcianki też, to i pierwsza ciąża była książkowa a druga od początku problemowa. Syn urodził się po terminie (I ciąża) a córka w 30 tygodniu.
Marlena Hr.
U mnie wiele objawów było podobnych. Nawet wody odeszły mi praktycznie o tej samej porze, co przy pierwszej ciąży. 🙂 jednak wymioty przy drugim dziecku utrzymywały się dłużej, bo aż do 6 miesiąca.
Katarzyna R
U mnie każda ciąża była zupełnie inna, aż nie da się tutaj zupełnie nic porównać. Trzymam kciuki za wszystkie mamusie w ciąży i ich pociechy 🙂 Zdrówka!
Patrycja Sobolewska
Akurat jestem po pierwszej ciazy, przeszłam ją świetnie, nie skarżyłam się na zadne dolegliwości, jedynie mdłości do 3 miesiaca. Jestem ciekawa jak kiedyś przejdę drugą 🙂
Anszpi
Mam jedno dziecko, chciałabym drugie. Może kiedyś poznam te różnice u siebie.
klaudia
Bardzo ciekawy wpis, już podesłałam koleżance, która jest w ciąży.
Dominika MIKOS
Ja nie mogę się wypowiedzieć w tym temacie bo jeszcze nie byłam wciazy i póki co nie planuje
Ale fajny temat
Kasia
Na pewno każda matka przeżywa każdą ciążę inaczej, ja nie mam takich doświadczeń.
Skucinskaart
Nie będę się wypowiadać bo jeszcze nie byłam w ciąży ale artykuł przydatny