Pentos

Date
sty, 12, 2017

PentosCzy kiedykolwiek marzyłeś o tym by zostać wielkim czarodziejem? Cóż… przed tobą jeszcze długa droga, ale gra „Pentos” to całkiem niezłe początki.

wiek: 7+
liczba graczy: 2-5 osób
czas gry: około 20 minut

Cel i fabuła

Nadszedł czas wyczekiwanego przez wszystkich Festiwalu Czarów. Podczas corocznego pokazu magicznych talentów do walki stają uczniowie, w których role wcielają się gracze. Ich celem jest łączenie tajemniczych składników w taki sposób, by powstały jak najefektowniejsze czary. Magia jednak bywa zdradliwa i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Celem gry jest zwycięstwo w wielkim stylu, które osiągnąć można na dwa sposoby.

Wygrać można:

1. Rzucając czar ostateczny o nazwie Megalos, który kończy rozgrywkę i zapewnia rzucającemu zaklęcie graczowi absolutne zwycięstwo.
2. Kończąc grę z najmniejszą liczbą magicznych oparzeń (zwanych w grze koa), które podlicza się po zakończeniu trzeciej tury.

pentos1

Strona wizualna

Gra jest niewielkich rozmiarów – dosłownie kieszonkowa, wymaga jednak odrobiny miejsca, na którym można by rozłożyć karty, więc niekoniecznie nadaje się do grania na przykład w pociągu. Stworzone przez Harolda Fay ilustracje są zabawne i pomysłowe. Dzięki nim naprawdę przyjemnie się gra. Każda karta posiada swoją własną, unikatową grafikę. Również jednokartkowa, dwustronna instrukcja napisana została w prosty i przejrzysty sposób.

pentos3

Przygotowanie gry

Po potasowaniu kart należy ułożyć na środku stołu trzy kolumny, po dwie karty w każdej. Będą one reprezentowały magiczne kotły, w których mieszane są mikstury. Z dziesięciokartowej talii kart specjalnych odkrywamy dwie i układamy obok.

pentos5

Przebieg rozgrywki

W grze istnieją trzy dostępne akcje, w swojej turze można jednak wybrać tylko jedną z nich. Gracze mogą: dorzucić składniki do kotłów; skosztować miksturę zabierając z jednego kotła wszystkie składniki o tym samym kolorze lub wartości; rzucić zaklęcie z dostępnych na ręce składników. Do dyspozycji gracze mają trzy czary. Oprócz wygrywającego grę Megalosa są to Pentos i Mikros. Pentos kończy turę po której wszyscy gracze otrzymują obrażenia o wartości pozostałych w ręce kart. Mikros natomiast pozwala na dobranie karty specjalnej i wykorzystanie jej efektu.

pentos2

Wrażenia

Gra jest prosta i zabawna, ale trzeba przy niej odrobinę pomyśleć. Grafiki na kartach potrafią naprawdę oczarować. Śmiech wśród grających może wywołać również łączenie sylab z kart podczas rzucania czarów. Niewielki rozmiar pudełka pozwala na zabieranie jej wszędzie ze sobą.

pentos4

Podsumowanie

Mała gra, a cieszy. Dokładnie to powiedziałabym, gdybym miała opisać „Pentos” jednym zdaniem. Tytuł jest zabawny, wciągający i pełen uroku. Bruno Cathala stworzył naprawdę udany projekt.

Dziękuję!

TreflCombiLogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    vampireheart

    12 stycznia 2017

    Wygląda świetnie!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły