Pentos

Date
sty, 12, 2017

PentosCzy kiedykolwiek marzyłeś o tym by zostać wielkim czarodziejem? Cóż… przed tobą jeszcze długa droga, ale gra „Pentos” to całkiem niezłe początki.

wiek: 7+
liczba graczy: 2-5 osób
czas gry: około 20 minut

Cel i fabuła

Nadszedł czas wyczekiwanego przez wszystkich Festiwalu Czarów. Podczas corocznego pokazu magicznych talentów do walki stają uczniowie, w których role wcielają się gracze. Ich celem jest łączenie tajemniczych składników w taki sposób, by powstały jak najefektowniejsze czary. Magia jednak bywa zdradliwa i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Celem gry jest zwycięstwo w wielkim stylu, które osiągnąć można na dwa sposoby.

Wygrać można:

1. Rzucając czar ostateczny o nazwie Megalos, który kończy rozgrywkę i zapewnia rzucającemu zaklęcie graczowi absolutne zwycięstwo.
2. Kończąc grę z najmniejszą liczbą magicznych oparzeń (zwanych w grze koa), które podlicza się po zakończeniu trzeciej tury.

pentos1

Strona wizualna

Gra jest niewielkich rozmiarów – dosłownie kieszonkowa, wymaga jednak odrobiny miejsca, na którym można by rozłożyć karty, więc niekoniecznie nadaje się do grania na przykład w pociągu. Stworzone przez Harolda Fay ilustracje są zabawne i pomysłowe. Dzięki nim naprawdę przyjemnie się gra. Każda karta posiada swoją własną, unikatową grafikę. Również jednokartkowa, dwustronna instrukcja napisana została w prosty i przejrzysty sposób.

pentos3

Przygotowanie gry

Po potasowaniu kart należy ułożyć na środku stołu trzy kolumny, po dwie karty w każdej. Będą one reprezentowały magiczne kotły, w których mieszane są mikstury. Z dziesięciokartowej talii kart specjalnych odkrywamy dwie i układamy obok.

pentos5

Przebieg rozgrywki

W grze istnieją trzy dostępne akcje, w swojej turze można jednak wybrać tylko jedną z nich. Gracze mogą: dorzucić składniki do kotłów; skosztować miksturę zabierając z jednego kotła wszystkie składniki o tym samym kolorze lub wartości; rzucić zaklęcie z dostępnych na ręce składników. Do dyspozycji gracze mają trzy czary. Oprócz wygrywającego grę Megalosa są to Pentos i Mikros. Pentos kończy turę po której wszyscy gracze otrzymują obrażenia o wartości pozostałych w ręce kart. Mikros natomiast pozwala na dobranie karty specjalnej i wykorzystanie jej efektu.

pentos2

Wrażenia

Gra jest prosta i zabawna, ale trzeba przy niej odrobinę pomyśleć. Grafiki na kartach potrafią naprawdę oczarować. Śmiech wśród grających może wywołać również łączenie sylab z kart podczas rzucania czarów. Niewielki rozmiar pudełka pozwala na zabieranie jej wszędzie ze sobą.

pentos4

Podsumowanie

Mała gra, a cieszy. Dokładnie to powiedziałabym, gdybym miała opisać „Pentos” jednym zdaniem. Tytuł jest zabawny, wciągający i pełen uroku. Bruno Cathala stworzył naprawdę udany projekt.

Dziękuję!

TreflCombiLogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  vampireheart

  12 stycznia 2017

  Wygląda świetnie!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »