OMG czyli racje i oracje – Amy Fellner Dominy

Date
maj, 26, 2012

Nietolerancja, utarte schematy, etykieta, którą przyczepia się danym nacjom, to rzeczy niezbyt miłe. Przecież wszyscy jesteśmy ludźmi i nie ma znaczenia jaki mamy kolor skóry czy jakiego jesteśmy wyznania. O tym, w bardzo przystępny i łatwy do wchłonięcia sposób, opowiada w swoje książce Amy Fellner Dominy.

Ellie planuje dla siebie wielką przyszłość. Chce swoimi przemowami zmieniać tok myślenia ludzi. Drogą do wspaniałej kariery jest jednak elitarne liceum Benedict, na które jej rodziny po prostu nie stać. Dostała się jednak na obóz oratorski i tutaj może się wykazać, a jeśli będzie najlepsza, dostanie stypendium. Problem pojawia się jednak już na samym początku. Zarówno szkoła, jak i kurs należą do chrześcijańskiego stowarzyszenia, a ona jest żydówką. Czy religia pogrzebie jej cudowne plany na przyszłość?

Muszę przyznać, że postacie w książce zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Ellie jest bystrą dziewczyną, która wie, czego w życiu chce i rezolutnie rozważa swoje priorytety. Devon, jej największy konkurent i wnuczek przyznającej stypendium kobiety, również został doskonale przedstawiony. Sama pani Yeats to intrygująca, konserwatywna dama. Natomiast najlepszy ze wszystkich jest dziadek Ellie, Zejde. Ja nie miałam tego szczęścia by poznać swojego, ale jestem pewna, że gdyby był taki jak ten z powieści, bardzo bym go kochała. To pełna humoru, barwna postać, z którą nie da się nudzić. Bohaterowie książki są niezaprzeczalnie rewelacyjni, a każda przedstawiona postać wnosi do fabuły coś niezbędnego.

Sama fabuła również jest interesująca. Oprócz rozrywki, którą niewątpliwie zapewnia, ma również coś do przekazania czytelnikom i to sprawę, która wcale nie jest błaha. Autorka w swojej historii przedstawia problemy mniejszości narodowych oraz wyznaniowych. Mówi o żydach, ale nie wysuwa samych argumentów na to, że są krzywdzeni. Przedstawia również w jak zamkniętej potrafią żyć społeczności, co zdecydowanie wpływa na ich relacje z innymi. Pokazuje również, że ludzie potrafią czuć antypatię tylko ze względu na stereotypy. Nie ważne, jak zdolna była Ellie, liczyło się to, że nie jest katoliczką. W historii nie zabraknie również przyjemniej, nieprzesadzonej, nutki romantyzmu.

„Omg czyli racje i oracje” to literacki debiut Amy Fellner Dominy i jest mi naprawdę trudno w to uwierzyć. Książka napisana jest w bardzo przemyślany sposób, lekkim w odbiorze językiem, a każdy kolejny rozdział zachęca do dalszego czytania. W stylu autorki bez trudu można się zakochać. Całość pisana jest z punktu widzenia głównej bohaterki, przy pomocy pierwszoosobowej narracji. W ten sposób udało się przedstawić pełną pasji i wewnętrznych rozważań, sylwetkę zdeterminowanej dziewczyny, która podejmuje decyzje o tym, co dla niej w życiu jest najważniejsze.

Wydawnictwo od swojej strony również się postarało. Tom ma miękką okładkę, ale ze skrzydełkami, dzięki czemu nie zaginają się rogi. W środku każdy rozdział został ciekawie ozdobiony. Błędów edytorskich nie zauważyłam, a tłumaczka, moim zdaniem, spisała się rewelacyjnie.

Jestem szczerze zdziwiona, że książka jeszcze nie doczekała się swojej ekranizacji. Mimo, że przeznaczona jest dla młodzieży, to ja nie mogłam się od niej oderwać. Interesująca fabuła, duża dawka humoru, ciekawie przedstawione problemy, które tak naprawdę dotyczą nas wszystkich. Uważam, że pozycja spodoba się zarówno nastolatkom, jak i nieco starszym czytelnikom, którzy chcą przypomnieć sobie, jak to jest być młodym.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi DuzeKa!

Vicky

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »