Obuwie dla najmłodszych. Na co warto zwrócić uwagę?

Date
cze, 15, 2019

Małe dzieci bardzo szybko rosną. Właściwie co sezon trzeba wymieniać niemalże całą ich szafę. Dlatego uważam, że nie ma sensu inwestować w bardzo drogie, markowe ubrania. Inaczej sprawa wygląda z butami. Ich jakość często decyduje o tym, czy dziecko nie będzie musiało korzystać w późniejszych latach z różnego rodzaju rehabilitacji i wsparcia lekarza ortopedy. Niestety wielu producentów w ogóle nie bierze pod uwagę potrzeb naszych maluchów i wypuszcza na rynek cokolwiek, byleby ładnie wyglądało. 

Buty do nauki chodzenia

Dziecku, które jeszcze nie chodzi, tak naprawdę na nóżki możemy włożyć cokolwiek wygodnego. Buty w tym wypadku będą odgrywały rolę dodatkowych skarpetek. Nie muszą spełniać żadnych wymagań (poza oczywiście tymi podstawowymi, które definiują każdy rodzaj odzieży dla maluszków). Kiedy jednak nasza pociecha zaczyna stawiać pierwsze kroki, musimy się nad wyborem obuwia poważnie zastanowić. Według lekarzy ortopedów dzieci najlepiej uczą się chodzić boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. To jednak możliwe jest tylko w warunkach domowych. Dlatego na spacery najlepiej dobrać buciki z elastyczną podeszwą, w których chodzenie będzie przypominało to na bosaka. Dobrze by było również, gdyby buciki były jak najlżejsze i nie utrudniały maluszkowi poruszania się. To, że dziecko potrzebuje wysokiej cholewki, jest mitem z czasów, gdy na rynku w ogóle nie mieliśmy żadnego wyboru i tylko takie obuwie było dostępne. Pierwsze buty jednak zdecydowanie powinny mieć usztywnioną piętkę. Pomaga to dziecku w stabilizacji i zabezpiecza przed krzywym stawianiem nóg. Zaletą także będzie profilowanie obuwia. 

Co wybrać dla przedszkolaka?

Zacznijmy od rozmiaru 

Nigdy nie powinniśmy kupować butów „na styk”, gdyż stopa dziecka ciągle rośnie i szybko zrobi się niewygodnie. Nie można jednak też oczywiście wkładać dziecku obuwia zbyt dużego. Wówczas zabraknie mu jakiejkolwiek stabilizacji, dziecko będzie się potykało, a bucik może się zsunąć podczas biegania. Jaki jest więc rozmiar idealny? Około centymetra większy niż stopa dziecka.

Obuwie musi być nowe

Niestety nie jest to wymysł wielkich koncernów. Maluch nie powinien chodzić w butach po starszym rodzeństwie czy ogólnie z rynku wtórnego, nawet jeżeli są ciągle w bardzo dobrym stanie. Każdy but dostosowuje się do nogi właściciela i noszenie obuwia po kimś może odkształcić wciąż rosnącą nóżkę naszego własnego dziecka. 

Lekkość i przepuszczalność powietrza

Buciki naszych pociech powinny „oddychać”. Materiał, z którego zostały zrobione, musi być naturalny lub wyposażony w odprowadzające wilgoć membrany, które jednocześnie nie pozwalają, by do stópek dostała się wilgoć z zewnątrz. Dobrze też by były lekkie i nie utrudniały dziecku chodzenia. 

Buty dziecięce to bardzo istotna sprawa. Myślę, że każdy rodzic potrafi zauważyć czy jego maluszkowi jest w nowych butach wygodnie. Jeżeli dziecko może w nich ukucnąć, nie stara się ich zdejmować, w żaden sposób nie krępują mu ruchów, zakup był perfekcyjny. My osobiście stawiamy na dwie pary butów w sezonie letnim: adidasy i sandały. Mam nadzieję, że spokojnie posłużą nam aż do września, kiedy zaczniemy się zastanawiać nad sezonem jesień-zima. Ważne jest również, byśmy nie ubierali dzieci na siłę w rzeczy, których sami nigdy byśmy na siebie nie włożyli. 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

30 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Stacja Książka

  28 czerwca 2019

  Na razie mnie to nie dotyczy, ale zapisuję post na przyszłość. Na razie prześlę koleżance, która niedawno urodziła 🙂

 2. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  23 czerwca 2019

  Ach, a ja pamiętam jeszcze czasy, kiedy to donosiło się ubrania i buty po starszym rodzeństwie, gdzie nikt jeszcze „nie płakał” nad tym, że używane obuwie może szkodzić dziecku i tym podobne. Po prostu kupowało się odpowiednią wkładkę i tyle. A trzeba zauważyć, że odkąd tyle się o tym trąbi, ceny nowych, porządnych butów poszły w górę. No i do zabawy dołączyła państwowa inicjatywa wspierania rodzin wielodzietnych, ale to już inna bajka.

 3. Odpowiedz

  Toukie

  22 czerwca 2019

  Kolejny post, który podrzucam mojej koleżance. Ja dzieci nie mam póki co 🙂

 4. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  21 czerwca 2019

  To dobre rady dla każdego rodzica.

 5. Odpowiedz

  Dorota

  20 czerwca 2019

  Śliczne buciki 🙂

 6. Odpowiedz

  Milena Galuba

  20 czerwca 2019

  Zanim moje dzieci zaczęły chodzić miałam zdanie bardziej ekonomiczne. Do czasu aż zaczęły robić pierwsze kroki moja wiedza nt.obuwia znacznie się poszerzyła i bardzo się cieszę z tego powodu. Nowy, lekki, i odprowadzający wodę but to podstawowe kryteria przy wyborze obuwia. Nie ustępują one wygodzie dziecka, które zawsze przed zakupem je przymierza. Obuwie to ważny temat nie dziś, a na zdrową przyszłość naszych dzieci.

 7. Odpowiedz

  Joanna Bogielczyk

  19 czerwca 2019

  Usztywniona pięta, dobrze wyprofilowana wkładka i oddychający but, to też dla mnie najważniejsze kryteria butów dla moich dzieci.

 8. Odpowiedz

  SYLWIA EWA DZIAMA

  19 czerwca 2019

  Używanemu obuwiu mówię stanowcze nie można mniej lub bardziej nieświadomie narobić szkód dziecku.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 czerwca 2019

   Niestety na grupach widać go bardzo wiele. :/

 9. Odpowiedz

  Hania

  19 czerwca 2019

  Większość zasad właściwie pokrywa się z butami dla dorosłego człowieka 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 czerwca 2019

   Tylko, że dorośli ludzie często godzą się dla wyglądu cierpieć niewygodę. Dziecko zdecydowanie nie powinno 🙂

 10. Odpowiedz

  Kinga

  19 czerwca 2019

  Prawda 🙂 mam chłopców w wieku lat 7 i 2 :)cena butów nieraz powala na kolana, ale też już wiem, że nie muszą być buty z super najwyższej półki, ale musi to być dobry but.

  • Odpowiedz

   Vicky

   20 czerwca 2019

   Dokładnie! My często kupowaliśmy buty w CCC i dobrze służyły maluchom.

 11. Odpowiedz

  Małgorzata

  18 czerwca 2019

  U nas królują buty Keen, bardzo polecam

 12. Odpowiedz

  MamAsia

  17 czerwca 2019

  Nie jest łatwo kupić dobrych i nie za drogich butów… na szczęście dla nas, pierwsze wybrane, nie za bardzo mu się przydają, bo lato to lata boso😉 Kilka razy musieliśmy mu założyć i jak się okazało- już prawie wyrósł!

 13. Odpowiedz

  Zakładki made by A.

  17 czerwca 2019

  U nas ważne by były lekkie, wygodne dla synka i przede wszystkim aby wchodziło wysokie podbicie. Ostatnio miałam okropny problem z kupieniem synowi sandałków bo w większości rzep się nie dopinał.

 14. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  16 czerwca 2019

  Mój syn co do butów jest naprawdę bardzo wybredny i bardzo mało butów mu się podoba.

 15. Odpowiedz

  Marta Flak

  16 czerwca 2019

  Nie mam o tym zielonego pojęcia, bo tematyka mnie nie dotyczy, ale tak czy siak, dobrze wiedzieć! 🙂

 16. Odpowiedz

  Kasia

  16 czerwca 2019

  Wygodne buty to podstawa. Nie tylko dla dzieci 😉

 17. Odpowiedz

  Wiewiórka w okularach

  16 czerwca 2019

  Przy czytaniu takich artykułów za każdym razem dochodzę do wniosku, że cieszę się, że póki co nie mam własnych dzieci i nie mam takich zmartwień. 🙂

 18. Odpowiedz

  Magia_ksiazek

  16 czerwca 2019

  Gdy jeszcze byłam mała, buty były po prostu butami. Chodziło o to, aby można było w nich chodzić i żeby szybko się nie zniszczyły i tak naprawdę to tyle. Jak się patrzę teraz na te wszystkie rodzaje adidasów i nie tylko, to aż mnie mdli 😀

 19. Odpowiedz

  guwernantka

  16 czerwca 2019

  Uważam, że ceny obuwia dziecięcego są wysokie, ale nigdy nie wybrałbym lepszej ceny za gorszą jakość. Można narobić tyle nieodwracalnych szkód zdrowotnych na całe życie. I nic tej winy rodziców już nie odkupi.

 20. Odpowiedz

  Asia

  16 czerwca 2019

  Fajnie jakby butki były ze skóry, ale nie takie “plastikowe” 😉

 21. Odpowiedz

  Bookendorfina

  16 czerwca 2019

  Bardzo ważnym jest, aby wybrać odpowiedni but dostosowany do stopy dziecka, u mnie córka wymagała innego profilu butów niż syn, zawsze sporo czasu zajmowało odnalezienie tych właściwych.

 22. Odpowiedz

  Kasia

  16 czerwca 2019

  Mnie wciaz dobija cena za obuwie dla dzieci. W cenie butow dla doroslych a po 3 mies wyrasta…

  • Odpowiedz

   Vicky

   16 czerwca 2019

   Niestety 500+ robi swoje i ceny rzeczy dla dzieci idą w górę w zastraszającym tempie :/

   • Odpowiedz

    Roksana www.kopanina.pl

    18 czerwca 2019

    Moim zdaniem można kupić dobre i wcale nie bardzo drogie buty dla dziecka. My pytaliśmy fizjoterapeuty. Najpierw kupowaliśmy drogie znanych firm (specjalistycznych produkujących obuwie dziecięce), ale potem poznaliśmy te, których używamy od dłuższego czasu. Spełniają wszystkie nasze założenia. A to, że muszą być nowe jest oczywiste.

    • Odpowiedz

     Vicky

     20 czerwca 2019

     Myślę, że wszystko zależy od definicji “nie drogie”. Dla niektórych będzie to 100 złotych, dla innych 50, a jeszcze innym wydanie co 3 miesiące 30 złotych będzie sprawiało duże obciążenie.

  • Odpowiedz

   Mayka.ok

   20 czerwca 2019

   Ceny właśnie często są nawet wyższe niż w przypadku butów dla dorosłych… ;d

 23. Odpowiedz

  Oliwia

  16 czerwca 2019

  Niestety mi się post nie przyda (a jeżeli tak to w dalekiej przyszłości) , ale wiem komu tak, więc podeślę go dalej 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday? Odkryj w sobie czarny charakter! W świecie pełnym przeciętności i konformizmu, “Co zrobiłaby Wednesday?” to krzyk — nie, wrzask — odmienności. Książka …Czytaj dalej »
 • BOX SERUMIXUJ od Pure Beauty

  BOX SERUMIXUJ od Pure Beauty

  BOX Serumixuj Znajdź idealne połączenie dla swojej skóry Czy wiesz czego potrzebuje twoja skóra? Czy jest to rozświetlenie i nawilżenie, redukcja zmarszczek i odżywienie, a …Czytaj dalej »
 • Akcja jajo!

  Akcja jajo!

  Akcja jajo! Twórcy gier prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zachęcających i zaskakujących kombinacji. Czasami jest to szata graficzna, innym razem drobne żarty, a …Czytaj dalej »
 • Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04 W Japonii mangi obejmują tak samo szeroką gamę gatunków, jak i powieści. W Polsce jednak najczęściej ukazują się humorystyczne lekkie …Czytaj dalej »
 • Pełen niespodzianek BOX Birthday od Pure Beauty

  Pełen niespodzianek BOX Birthday od Pure Beauty

  Pełen niespodzianek BOX Birthday od Pure Beauty Hej, Kochane! Niedawno przywędrował do mnie najnowszy, urodzinowy box od Pure Beauty i muszę przyznać, że jego zawartość …Czytaj dalej »
 • Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
 • Aromaterapia z olejkami Oh!Drop!

  Aromaterapia z olejkami Oh!Drop!

  Aromaterapia z olejkami Oh!Drop! Lubicie piękne zapachy? Ja nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu miało ich zabraknąć. Mam zapas naturalnych świec sojowych i kominek …Czytaj dalej »