Gdy jedziesz samochodem i zatrzyma Cię policja, spodziewasz się, że dostaniesz mandat, bo udało Ci się przekroczyć prędkość. Rozmowa z przedstawicielami władzy często przebiega sympatycznie, niekiedy nawet funkcjonariusz daruje mandat, pozostawiając jedynie upomnienie. Wyobraź sobie jednak, że mieszkasz w getcie, w zamkniętej społeczności, w której przy każdym spotkaniu z policją musisz drżeć o swoje życie.
Zarys fabuły
Starr to nastoletnia, czarnoskóra dziewczyna urodzona i wychowana w czarnym getcie o nazwie Garden Heights. Strzelaniny, porachunki gangów i strach przed policją to dla niej codzienność. Pewnego dnia, gdy jedzie z przyjacielem samochodem, zostają zatrzymani przez policjanta. Mimo wielu lekcji zachowań w takich sytuacjach chłopak nie słucha policjanta, a ten, źle oceniając sytuację, strzela, by zabić. Od tej pory życie Starr zmienia się w prawdziwy koszmar, a dziewczyna będzie musiała zdecydować czy lepiej milczeć, czy wykrzyczeć światu całą prawdę. Tylko czy jej słowa mogą cokolwiek zmienić?
Ja nigdy nie zapomnę.
Nigdy nie dam za wygraną.
Nigdy nie będę siedziała cicho.
Przyrzekam.
Moja opinia i przemyślenia
„Nienawiść, którą dajesz” to książka, która rzuca nieco więcej światła na problemy społeczne w Ameryce, ale nie tylko. Niestety w dzisiejszych czasach nawet Polska może „pochwalić się” z dnia na dzień rozwijającym się rasizmem. Angie Thomas jest czarnoskórą pisarką, ale wbrew pozorom jej powieść nie jest subiektywna. Autorka rozumie pewne zachowania i nawet szczegółowo wyjaśnia, skąd się biorą. To krąg wzajemnej nienawiści, który wreszcie ktoś powinien przerwać. Sądzę też, że akurat w tym konkretnym przypadku każdy policjant postąpiłby niestety podobnie, bojąc się o własne życie i to nie tylko w konfrontacji z osobą czarnoskórą, ale z każdym, kogo zatrzymałby w dzielnicy uznawanej za niebezpieczną. Amerykański system z problemem poradził sobie w dobry sposób. Każdy policjant przed akcją musi włączyć kamerę, a jeżeli swoich racji nie będzie mógł udowodnić nagraniem, spada na niego cała wina.
Mimo tego, że „Nienawiść, którą dajesz” to zdecydowanie dramat, powieść ma słodko-gorzki smak. Zycie Starr to nie tylko pasmo nieszczęść i grozy. Główna bohaterka to sympatyczna, dorastająca dziewczyna, przed którą świat stoi otworem. Martwi się o swoją rodzinę, ma oddanych przyjaciół, chciałaby żyć pełnią życia. Spoczywa na niej jednak ważny obowiązek, który nałożył na nią los i jej własne sumienie – walka z powszechną nienawiścią. Zarówno ona, jak i pozostali mieszkańcy Garden Heights, nie chcą zostać zaszufladkowani. Ile razy słyszeliśmy, że Polacy kradną? Albo, że Rosjanie tylko piją? Stereotypy przylegają do każdego, nieważne czy w jakikolwiek sposób im zawinił.
Podsumowanie
Zarówno lekturę powieści, jak i obejrzenie ekranizacji serdecznie wszystkim polecam. To niezwykle wartościowa twórczość, w której Angie Thomas ma naprawdę wiele do powiedzenia. Dzięki książce „Nienawiść, którą dajesz” być może znacznie lepiej zrozumiemy niektóre przerażające problemy, które w ogóle nie powinny mieć miejsca w dzisiejszych czasach. Gorąco polecam! Ten tytuł po prostu trzeba przeczytać.
Dziękuję!
Przeczytaj również:
Oliwia
Ten tytuł leży u mnie na półce od wieków już i chyba nigdy w końcu po niego nie sięgnę!
Pozdrawiam gorąco!
Stacja Książka
Bardzo chętnie przeczytam tę książkę. Ciekawi mnie temat. Wcześniej nie słyszałam o tej pozycji, więc dziękuję za polecenie.
PS. Bardzo podoba mi się strona wizualna Twojego bloga, wygląda bardzo profesjonalnie.
Karolina
W końcu książka, po która zdecydowanie sięgnę! Oby treść porwała mnie tak jak Twoja recenzja 😸😺
Viki
Chętnie sięgnęła bym po tą książkę ekranizacje oglądnę przy najbliższej okazji
Kinga
Zdecydowanie przeczytam. Bardzo jestem zaciekawiona tą książką.
Drusilla
Tematyka bardzo ciekawa i budzi wiele kontrowersji, koniecznie muszę przeczytać.
Toukie
Jestem ciekawa trudnej problematyki, jaką porusza ta książka. Niemniej jednak słyszałam o tej pozycji niezbyt pochlebne opinie 🙂
Wiewiórka w okularach
Kiedy patrzę na to, co dzieje się w Ameryce i w Polsce, to włos mi się jeży na głowie. Niestety, cały świat skręca coraz bardziej na prawo i obawiam się, że rasizm będzie niedługo tak powszechnym zjawiskiem, że nie będzie na nas w ogóle wywierał wrażenia.
Vicky
Wydaje mi się, że właśnie jest trochę na odwrót. Jest już tak powszechny i to robi na nas tak ogromne i negatywne wrażenie. My tego tak do końca nie widzimy, bo jednak mieszkamy w kraju w którym osoby o innym kolorze skóry są rzadkością.
Meg Sheti
Chociaż dużo dobrego o niej słyszałam i wiem, że to nie jest kolejna banalna opowiastka, to jakoś nie mam na nią ochoty.
Dominika D.
Wygląda na interesującą książkę. Może się na nią skuszę w wolnej chwili 😉
Martyna
Nie słyszałam nigdy o tej książce, ale wydaje się być warta uwagi 🙂
Zaczytanamarzycielka8
Nie mam w planach tej książki. Dużo o niej się nasluchalam i jakoś to chyba nie moje klimaty.
Bookendorfina
Książka wciąż czeka na półce na spotkanie, może w wakacje uda mi się nadrobić zaległości. 🙂
Places and Plants
Bardzo trudny temat, mnóstwo uprzedzeń z obu stron. Podobno rasizm w USA jest potworny. Znajomych cała biała dzielnica zaczęła ignorować jak zaprzyjaźnili się z osobami o innym kolorze skóry.
Vicky
W Polsce niestety też już zaczęła się taka fala, tylko, że na naszych sąsiadów z Ukrainy.
Monika Monime.pl
Wakacje to czas przestoju u mnie i właśnie ochoty na coś mocniejszego. Trafiłaś.
Magia_ksiazek
Egzemplarz tej książki niestety do mnie nie dotarł, więc najwyraźniej sama będę musiała kupić tę książkę. Jestem jej bardzo ciekawa, gdyż wiele osób ją poleca. Ekranizacje zapewne również zobaczę.
Vicky
Niestety znam to uczucie – jak coś nie jest do recenzji, to nie ma kiedy tego przeczytać. :/
Dorota
Są takie książki, których unikam w czasie trudnym i zabieganym. Niestety tematyką wpisuje się w te gatunki, ale fajna recenzja i na pewno zachęci niejednego czytelnika.
Monika Kilijańska
Kiedy ja znajdę czas, by przeczytać te wszystkie książki. Coraz więcej mi się ich zbiera. I znów kolejną muszę dopisać. Sporo słyszałam o tej pozycji i jestem jej bardzo ciekawa.
Bookendorfina
U mnie ostatnio lista książek w błyskawicznym tempie powiększyła się, zwłaszcza tych, które poruszają trudne tematy.
Karolina G.
Ciekawa jestem historii Starr, mam nadzieję, że ta książka kiedyś trafi w moje ręce. Temat gangów i rasizmu powinien częściej pojawiać się w literaturze. Powinniśmy walczyć z nietolerancją.
Pozdrawiam,
http://tamczytam.blogspot.com/2019/06/ostatnie-dni-jacka-sparksa.html
Vicky
A tutaj opisany jest naprawdę znakomicie.
Justyna Leśniewicz
Wiele już słyszałam zarówno o książce i ekranizacji. Jestem bardzo ciekawa jakie wrażenie na mnie zrobi, chętnie sięgnę w przyszłości 🙂