Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny – Adam Kay

Date
lip, 29, 2023

Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny

Po lekturze fenomenalnej książki, jaką było moim zdaniem „Będzie bolało” z zapałem sięgnęłam po kolejny tytuł Autora „Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny”. Czy i tym razem się nie zawiodłam?

O książce słów kilka

„Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny” to najnowsza propozycja spod pióra Adama Kaya, autora zekranizowanej przez BBC publikacji „Będzie bolało”. Zdobywając nie tylko rzeszę czytelników, ale i ich uznanie, Kay stworzył nową odsłonę swoich doświadczeń, tym razem skupiając się na swojej podróży od doświadczonego lekarza do pacjenta. Na przestrzeni 300 stron poddaje refleksji swoje decyzje, porażki, błędy i trudności, które spotkał na swojej drodze. Ta gorzka, ale mimo wszystko dodająca otuchy opowieść, to przede wszystkim (czarny) humor ostry jak skalpel oraz szczerość, która chwyta za serce.

Moja opinia i przemyślenia

Pomimo wielu zachwytów nad książkami Autora, które skłoniły mnie do sięgnięcia po „Nielekarza”, nie mogę ukryć pewnego rozczarowania. O ile doceniam próbę napisania czegoś innego, to obawiam się, że Kay nieco się zagubił, próbując odnaleźć swoją drogę między smutkiem a humorem, zabawnymi anegdotami, a poważnymi przemyśleniami. Część książki wygląda jakby była napisana przez kogoś innego, część — jakby była fragmentem zupełnie innej historii. Niemniej jednak tytuł posiada swoje mocne strony. Pomimo swojej nierówności, momentami jest zabawna, momentami szokująca. Wiele razy zmusza do refleksji nad własnym życiem, zadając pytanie, czy nie nadszedł czas na zmiany.

Książka pełna jest pełnego goryczy, naprawdę czarnego humoru. Tym razem jednak jej przekaz jest inny niż w przypadku „Będzie bolało” lub „Świątecznego dyżuru”. Lektura ma na celu poruszyć czytelnika, a to bez wątpienia się Autorowi udało. To nie jest łatwa książka, jest to jednak publikacja, która ma coś do powiedzenia. Zmusza do myślenia, a bywa, że nawet i do działania.

Podsumowanie

„Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny” to pełna refleksji opowieść o życiowych zmianach i akceptowaniu porażek. Jest to trudna, ale ważna lektura, która z pewnością zmusi czytelnika do zastanowienia się nad własnym życiem. Choć ma swoje wady, zwłaszcza w kontekście nierówności i braku spójności, to jednak warto po nią sięgnąć choćby z powodu autentycznego spojrzenia na życie Autora. Czytając ten tytuł, jesteśmy zmuszeni zadać sobie pytanie, czy czasami nie jest dla nas za późno. Czy to, co robimy, naprawdę sprawia, że nasze życie jest szczęśliwe? Czy może jednak potrzebujemy jakichś zmian? A może wystarczy nam akceptacja? To pytania, które “Nielekarz” stawia przed nami. A odpowiedź? Ta spoczywa już wyłącznie na naszych barkach.

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza – Adam Kay

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Angela

  22 sierpnia 2023

  Dość ciekawa książka, nie jest to mój klimat. Mimo tego sięgnę po tą pozycję, z czystej ciekawości.

 2. Odpowiedz

  Aga

  22 sierpnia 2023

  Czytałam inną pozycję autora i podoba mi się jego styl, więc chetnie sięgnę po więcej

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  20 sierpnia 2023

  Myślę, że na tę lekturę mogłabym skusić się w jakiejś dalszej przyszłości.

 4. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  20 sierpnia 2023

  Przyznam, że nie ciągnie mnie do tej książki, tematycznie by mi nie podeszła, przynajmniej teraz, kiedy tak wiele od strony medycznej dzieje się w moim życiu.

 5. Odpowiedz

  Paula

  31 lipca 2023

  Miło można spędzić czas z taką publikacją. Tak też zrobiłam.

 6. Odpowiedz

  Malwina

  31 lipca 2023

  Nie jest to książka dla mnie, ale mojemu znajomemu mogłaby się spodobać, polecę mu ją.

 7. Odpowiedz

  Martyna K.

  30 lipca 2023

  Siostra lubi sięgać po książki tego autora. Ta też wywarła na niej spore wrażenie.

 8. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  30 lipca 2023

  Uwielbiam sięgać po książki tego autora. Ta też wywarła na mnie spore wrażenie.

 9. Odpowiedz

  Joanna

  29 lipca 2023

  Raczej nie jest to lektura dla mnie, jakoś mnie nie przekonuje. Ale wiem komu mogę polecić ten tytuł.

 10. Odpowiedz

  Zuzanna

  29 lipca 2023

  Raczej nie jest to książka dla mnie, ale wiem komu mogłabym ją podarować w prezencie i z pewnością będzie to prezent trafiony 🙂

 11. Odpowiedz

  Drusilla

  29 lipca 2023

  Serial był ok. ale humoru było w nim moim zdaniem niewiele…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »