Mój pierwszy bal

Date
mar, 15, 2018

„Mój pierwszy bal” to zbiór różnorodnych opowiadań o zawartym w tytule motywie przewodnim. Pojawiają się w nim utwory tak znanych (i doskonałych) pisarzy jak John Green czy Libba Bray, ale również autorów, o których jeszcze nigdy nie słyszałam (mimo tego, że literaturę młodzieżową nie tyle czytam, ile pochłaniam całymi garściami).

Jak to w antologiach przeważnie bywa, opowiadania stoją na bardzo różnym poziomie. Co ciekawe jednak, jeżeli wziąć pod uwagę warsztat, to wszystkie są dobrze napisane. Niektóre jednak nie wywołują żadnych emocji w czytelniku. Inne na szczęście nadrabiają te braki z nawiązką. Zbiór ciągnie ze sobą czytelnika poprzez drogę wybrukowaną śmiechem, łzami i ogromnym porywem przeróżnych emocji. Bez trudu można utożsamić się z wieloma, występującymi w tekstach, bohaterami.

Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługuje opowiadanie pod tytułem „In vodka veritas” spod pióra Holly Black. Pisarka miała niezwykle ciekawy i oryginalny pomysł, który z pewnością zaskoczy każdego czytelnika.

Głębsze przesłanie niesie ze sobą wiele opowiadań, ale najbliższe mojemu sercu okazały się „Dzwoniła mama i powiedziała, że musisz iść na bal” autorstwa Adrienny Mari Vrettos, spod pióra, której jeszcze nigdy nie miałam okazji niczego przeczytać oraz „Twój wielki wieczór”, w którym bohaterka zaczyna dostrzegać, co tak naprawdę jest dla niej w życiu ważne.

Co ciekawe, większość autorów opowiadań umieszczonych w antologii, nigdy nie poszła na szkolny bal. Ich własne doświadczenia i spostrzeżenia opisane zostały w Galerii autorskiej pod sam koniec książki. Niektóre są równie interesujące, jak same opowiadania.

Czy ty sama poszłaś / poszedłeś na bal maturalny? Co o nim sądzisz? Według twórców antologii „Mój pierwszy bal” to naprawdę bardzo ważne przeżycie w świecie każdego, młodego człowieka. Na własnym balu byłam w bardzo nieciekawych okolicznościach, ale nie żałuję, że dałam się namówić. Do tej pory pozostały mi przeróżne, zarówno wesołe, jak i niezwykle melancholijne wspomnienia.

Wszyscy autorzy opowiadań ofiarowali część honorarium ze sprzedaży książki na rzecz organizacji Advocates for Youth, której celem przewodnim jest pomoc nastolatkom w dokonywaniu bezpiecznych i świadomych wyborów dotyczących ich zdrowia seksualnego. Adwokaci promują podstawowe wartości. Prawo. Poszanowanie. Odpowiedzialność.

Antologia opowiadań „Mój pierwszy bal” to lekka i przyjemna lektura, która idealnie trafi do licealnej młodzieży. Zważywszy na szczytny cel, dla którego została wydana, z pewnością warto po nią sięgnąć i spędzić z nią kilka niezapomnianych chwil.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  DeVi

  15 marca 2018

  Osobiście raczej nie mam ochoty na tego typu lekturę, ale rozumiem, że innym może przypaść do gustu 🙂
  Bo mnie jakoś ta tematyka nie interesuje.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  15 marca 2018

  Przydałaby mi się teraz taka lekka lektura 🙂

 3. Odpowiedz

  Angelika F

  15 marca 2018

  Zupełnie się zgadzam z twoją opinia😊

 4. Odpowiedz

  Ewa

  15 marca 2018

  Ten temat to idealny materiał na opowiadanie i to nie jedno 🙂 Chętnie bym to przeczytała

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »