Mały atlas motyli Ewy i Pawła Pawlaków

Date
lut, 13, 2019

Kiedy byłam mała, moją ukochaną książką był czarno-biały atlas zwierząt, który zawsze przeglądałam wspólnie z ciocią. To on obudził we mnie pierwsze uczucia miłości do zwierząt i szacunek dla świata przyrody. Teraz na polskim rynku dostępnych jest znacznie więcej pozycji, przyszykowanych specjalnie z myślą o dzieciach, nie każda jednak ma w sobie coś wyjątkowego. Za to „Mały atlas motyli” Ewy i Pawła Pawlaków z pewnością jest publikacją jedyną w swoim rodzaju. 

Wydanie składa się z prezentacji ponad dwudziestu gatunków występujących w Polsce motyli. Dla każdego z nich przeznaczone zostały dwie strony w książce. Na jednej z nich znaleźć można krótki opis, zdjęcia, ilustrację danego motyla, oraz przedstawiający go, dziecięcy rysunek. Druga natomiast w całości poświęcona została motylowi wykonanemu w niecodziennej technice (kolaże, wyklejanki, naszywanki, haft). Wszystko to umieszczone zostało na twardych, tekturowych stronach, które bez trudu (i ryzyka porwania) przeglądały będę nawet małe dzieci. 

„Mały atlas motyli” to książka stworzona jakby specjalnie po to, by zainteresować najmłodszych czytelników otaczającym nas światem. Moim zdaniem genialnym posunięciem było zamieszczenie w elementarzu rysunków Hani Cisto. To właśnie one zachęcą dzieci, by również podjęły się próby narysowania swojego motyla. Dobrze też, że obok ilustracji i innych prac pojawiają się zdjęcia, na których każdy czytelnik może zobaczyć, jak taki motyl wygląda w rzeczywistości (chociaż ilustracje są tak świetne, że praktycznie nie ma między nimi różnicy).

Mimo jednego nazwiska na okładce możemy zauważyć, jak wiele osób poświęciło swój czas, by powstał „Mały atlas motyli”. Konsultacje merytoryczne, redakcja, korekta, zdjęcia wyraźnie świadczą o tym, że Ewa i Paweł Pawlakowie nie stworzyli tej książki sami. Starali się tak bardzo, że w swoją pracę włączyli wiele innych osób, by wydanie było doskonałe. Takie właśnie jest. Nie sądzę, by cokolwiek dało się wykonać lepiej. 

Podsumowując: „Mały atlas motyli” Ewy i Pawła Pawlaków to książka, którą serdecznie polecam wszystkim młodym odkrywcom. Wraz z nią możemy wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu zaprezentowanych na jej stronach motyli. Kto wie, ile z nich uda się nam zobaczyć? Być może uda się nawet wykonać własne fotografie, narysować rysunki i stworzyć własny, mały, pamiątkowy album?

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bennia

  17 lutego 2019

  świetny atlas

 2. Odpowiedz

  klaudia

  16 lutego 2019

  o jaka fantastyczna księga motyli 😉

 3. Odpowiedz

  Paulina

  15 lutego 2019

  Super wpis, nie wiedziałam, że jest taka publikacja:) sama w dzieciństwie uwielbiałam albumy z motylami, teraz zaszczepię takiego bakcyla córce;)

 4. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 lutego 2019

  Piękna oprawa graficzna, warto uwzględnić książkę w pomysłach na prezent. 🙂

 5. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  15 lutego 2019

  Nie ma co – wydanie prezentuje się przeuroczo. Już te piękne grafiki kuszą potencjalnych czytelników, a każdy mały odkrywca świata na pewno zapragnie posiadać tę książkę. Nawet ja sama chętnie bym się z tym atlasem zapoznała. 😉

 6. Odpowiedz

  Karolina / Nasze Bąbelkowo

  15 lutego 2019

  Urzekła mnie ta książka, podobizny motyli są przepiękne i bardzo zbliżone do prawdziwych okazów 🙂

 7. Odpowiedz

  Przyjaciółka

  14 lutego 2019

  Niesamowity! Wygląda naprawdę przepięknie!

 8. Odpowiedz

  Literatura Dawna

  14 lutego 2019

  Świetny atlas 🙂 Nawet osoba dorosła może coś ciekawego z niego wynieść 🙂

 9. Odpowiedz

  Aleksandra Załęska

  14 lutego 2019

  Pięknie wydana książka, zainteresuje nie jednego młodego człowieka i rozbudzi w nim nie tylko miłość do przyrody, ale również wrażliwość estetyczną 🙂

 10. Odpowiedz

  Literatura Dawna

  14 lutego 2019

  Świetny atlas 🙂 kupię swojemu bratankowi, na pewno się ucieszy 🙂

 11. Odpowiedz

  Aina

  14 lutego 2019

  Calkiem ciekawe 🙂 choc moja corka jeszcze na takie ksiazki za mala…

 12. Odpowiedz

  Justyna

  13 lutego 2019

  Moja starsza córka ma ostatnio fazę na odkrywanie wszystkiego, co związane ze zwierzętami, gadami, owadami itp. Myślę, że to idealna publikacja dla niej. Dzięki za poleceni 🙂

 13. Odpowiedz

  Marysia K

  13 lutego 2019

  O wow! Idelna książka dla mojej córki, mieszkamy na wsi, więc uwielbia biegać po łące i przyglądać się motylą. Sprezentuje jej tą książkę na urodziny.

 14. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  13 lutego 2019

  Syn uwielbiał takie publikacje, do dziś chętnie do nich zagląda, choć wydawać by się mogło, że z nich wyrósł, ale z miłości do przyrody po prostu się nie wyrasta. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »