Księżniczki i smoki – Christina Björk

Date
mar, 14, 2012

tekst: Christina Björk 

ilustracje: Eva Eriksson

„Księżniczki i smoki” to niewielka, kwadratowa książeczka dziwnego formatu. Ma twardą oprawę i cudowną szatę graficzną. Tekstu jest w niej niewiele – krótka bajeczka na każdy dzień tygodnia oraz jednostronicowe zakończenie. Można by powiedzieć, że to nic takiego, ale ja się z tym w żadnym wypadku nie mogę zgodzić! Cudowne ilustracje Evy Eriksson są warte tego, by mieć tą książkę, natomiast same historie, po prostu przebojowe! Śmieszne, pomysłowe, zarówno tradycyjne jak i nowoczesne – co prawda tematycznie opowiadają o smokach i księżniczkach, ale znaleźć można w nich wszystko, a już zagubiony gdzieś pod kanapą dobry humor – na pewno! …I jak tu nie kochać bajek?

Pierwsza historia – poniedziałkowa – przedstawia losy rozpieszczonej księżniczki Petunii i stadka bardzo głodnych smoczątek. Nie chciały jej pożreć, bo za głośno krzyczała… a kiedy sprezentowała im zabawkowego, nakręcanego smoczka z własnym, czerwonym odkurzaczem, już wszystko było w porządku. We wtorkowej opowieści poznajemy księżniczkę Werbenę, która jest straszliwym brudasem, ponieważ boi się mydła (i kilku innych, dziwnych rzeczy). Środa przeznaczona została dla księżniczki Dalii, samotnej dziewczynki, która zaprzyjaźniła się ze smoczycą. W czwartek bawić się będziemy u boku księżniczki Czeremchy, jej magicznego telewizorka i butelki poziomkowego wina (którą wypił smok). W piątek możemy poznać historię księżniczki Piwonii, która ratuje młodszego braciszka z paszczy okrutnego potwora (przy pomocy ryżowych ziarenek i hulajnogi, jak dziwnie by to nie brzmiało). Sobota będzie znacznie bardziej nowoczesna. Księżniczka Sasanka na urodziny dostaje swój pierwszy komputer. Tylko niestety zamiast „www” wpisała „qqq” i… wyszedł z tego smok. Niedziela, po pełnym przygód tygodniu, upłynie już zupełnie spokojnie. Poznamy księżniczkę Nasturcję i jej maleńkiego, walijskiego, czerwonego smoka. Co prawda, żeby porwać taką dużą dziewczynkę był za mały… więc w końcu zadowolił się lalką. Na zakończenie możemy przeczytać relację z całonocnego przyjęcia urodzinowego poznanej w sobotę księżniczki Sasanki.

Humor w bajkach jest rozbrajający, a treść zaciekawi nawet te najmniejsze maluchy. Fabuła opisana prostym językiem i krótkimi zdaniami jest lekka w odbiorze i zrozumiała dla dzieciaków. To książeczka, którą każdy rodzic czy dobra ciocia powinni mieć na swojej półce. Jednocześnie uczy i bawi, a ja przez te cudne ilustracje potrafię wyrażać na jej temat jedynie same „achy” i „ochy”.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Secretum. 🙂

Vicky

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »