Konto dla dziecka i nastolatka – nauka odpowiedzialności finansowej

Date
mar, 02, 2020

Konto dla dzieci znacznie różni się od tradycyjnych rachunków bankowych. Jest to bardzo ciekawy sposób na zachęcenie dziecka do nauki odpowiedzialności finansowej, ale nie tylko. Konta dla dzieci i nastolatków jest powiązane z rachunkiem rodzica / opiekuna, dlatego gwarantuje bezpieczeństwo, monitoring finansów i możliwość natychmiastowego przelania pieniędzy.  

Na czym polega konto dla dziecka?

Bez posiadania rachunku bankowego trudno dzisiaj wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Przyzwyczailiśmy się do dokonywania płatności za pomocą karty – w punktach stacjonarnych, jak i przez internet. Jest to szybkie, wygodne i wielu przypadkach oszczędne rozwiązanie. Czemu zatem nie założyć by konta dziecku?  Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie są coraz częściej powstające, specjalne konta dla osób niepełnoletnich. Sprawdzając różne oferty rachunków, warto przejrzeć najlepsze konta bankowe w Pożyczka Portal i wybrać takie, które gwarantuje najwięcej korzyści!

Konto dla dziecka – do 13 r.ż. lub pomiędzy 13 a 18 r.ż. – jest stosunkowo nową usługą oferowaną przez niektóre banki. Charakteryzuje się przede wszystkim możliwością utworzenia rachunku dla osoby niepełnoletniej, która sama w sensie formalnoprawnym nie może tego uczynić. Taki rodzaj kont jest w związku z tym bezpośrednio powiązany z innym rachunkiem – rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Ciekawym rozwiązaniem jest także powiązanie rachunku dziecka z kontem wspólnym lub współdzielonym rodziców / opiekunów. 

Konto dla dziecka do 13 r.ż. i dla nastolatka – dwa rodzaje kont, różne możliwości

W przeciwieństwie do standardowych rachunków dla osób pełnoletnich konto dla dziecka jest nadzorowane bezpośrednio przez posiadacza rachunku przypisanego. Sposób działania tego produktu oraz zakres kontroli uzależniony jest od rodzaju konta. Wyróżnić można dwa główne typy – konto dla dzieci do 13 r.ż. i konto dla nastolatka (13 – 18 r.ż.). 

W pierwszym przypadku do konta jest dodawana specjalna karta typu pre-paid, która również jest powiązana z rachunkiem osoby dorosłej. Dziecko może korzystać z niej do robienia zakupów, dzięki czemu uczy się dokonywania płatności za pomocą karty, a nie gotówki. Sprzężenie istniejące między obydwoma kontami sprawia, że rodzic jest w stanie monitorować aktywność finansową pociechy. Wykonanie transakcji za pomocą karty przypisanej do konta dla dziecka do 13 r.ż. związane jest z koniecznością jej wcześniejszej akceptacji przez rodzica. Wobec tego nie jest to narzędzie, z którego najmłodsi mogą korzystać zupełnie dowolnie. 

Zakres kontroli jest nieco zmniejszony w drugim wariancie, czyli rachunku dla nastolatków. Tutaj zakres czynności wykonywanych przez dziecko będzie znacznie większy. To świetna opcja dla rodziców, którzy pragną w nowoczesny i wygodniejszy sposób dawać pociechom kieszonkowe. Wystarczy je błyskawicznie przelać z rachunku powiązanego, aby dziecko mogło otrzymać pieniądze. 

Jak założyć konto dla dziecka? Wnioskowanie online

Rachunek dla najmłodszych można założyć w wybranych bankach, oferujących tego typu produkty. Jeżeli posiada się już konto w takiej instytucji, możliwe jest przesłanie wniosku online. W innym przypadku należy wpierw założyć własny rachunek. Ze względu na to, że obydwa muszą być ze sobą sprzężone, nie istnieje możliwość założenia konta dla dziecka w banku A, posiadając tylko konto w banku B. Dodatkowe konto nie będzie jednak wiele kosztować, a główne czynności finansowe wciąż można prowadzić ze starszego rachunku. 

Zalety konta dla dziecka – cenna edukacja finansowa i nauka odpowiedzialności

Rachunki dla dzieci mają formę kont rozliczeniowo-oszczędnościowych. Sprawia to, że dziecko może poznawać w praktyce, jakie są korzyści z oszczędzania pieniędzy i dlaczego warto o to dbać. Tak, jak domowe rozmowy o odpowiedzialności finansowej sprzyjają późniejszej świadomości i edukacji dziecka, tak samo używanie specjalnego rachunku pomoże w kreowaniu dobrych postaw. 

Założenie rachunku dla dziecka lub nastolatka należy więc traktować przede wszystkim jako inwestycję (zupełnie zresztą niedrogą lub darmową) w jego edukację. To świetny wstęp do późniejszej nauki zarządzania finansami, kontrolowania wydatków, a – kto wie – może nawet inwestowania! 

Konto dla dziecka to większe bezpieczeństwo

Przy wszystkich powyższych zaletach bezpieczeństwo staje się chyba najważniejszym benefitem. Jeśli dziecko posiada rachunek sprzężony z kontem rodzica, to obawa o ewentualny brak środków pociechy zostaje wyeliminowana. Z rachunku powiązanego można natychmiast przelać pieniądze tak, że będą dostępne już po sekundzie. To szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy dziecko wyjeżdża na osób czy szkolną wycieczkę, ale nie tylko!

Wpis gościnny, sponsorowany.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

25 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Świat Karinki

  7 marca 2020

  Nie przekonuje mnie idea by dziecko mialo swoje konyo

 2. Odpowiedz

  Ania z Wychowanie to przygoda

  6 marca 2020

  Twój artykuł bardzo mnie zainteresował, bo właśnie czytamy książkę („Pieniądze i cała reszta” Gail Vaz-Oxalde) o uczeniu dzieci gospodarowania pieniędzmi. Niedługo i na konto przyjdzie czas☺. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Odpowiedz

  Olga

  6 marca 2020

  założyłam konta dla swoich pociech, mam nadzieję, że przydadzą się w przyszłości

 4. Odpowiedz

  blogierka

  6 marca 2020

  Bardzo fajne rozwiązanie moim zdaniem 🙂

 5. Odpowiedz

  Marta

  5 marca 2020

  Miałam takie konto dla nastolatków już 20 lat temu, jak ten czas leci! Doskonale pamiętam naukę korzystania z własnych pieniędzy. Ale konta dla młodszych dzieci to dla mnie nowość, chętnie poznam temat bliżej 🙂

 6. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  4 marca 2020

  Na drobne pieniądze i kieszonkowe nie zakładałam konta. Ale syn ma subkonto na gruszą kasę i jest to moim zdaniem dobry pomysł.

  • Odpowiedz

   Vicky

   5 marca 2020

   Zdecydowanie uważam, że powinniśmy odkładać na przyszłość dla swoich dzieci 🙂 (prawko, studia i tak dalej)

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  4 marca 2020

  Przyznam, że my nie zdecydowaliśmy się założyć konta naszym dzieciom, z różnych względów, o których nie chcę tu pisać. Ale jeśli rodzic uważa, że dla jego dziecka to przydatne, to jest mnóstwo możliwości bankowych.

 8. Odpowiedz

  Kasia

  4 marca 2020

  poki co mamy konto tylko domowe. Od 5 urodzin corka dostaje 5 zl co miesiac i na razie uczymy w ogole idei i artosci pieniadza

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 marca 2020

   To bardzo dobra nauka. Z rozpoznawaniem wartości pieniądza we współczesnym świecie u dzieci bywa ciężko.

 9. Odpowiedz

  Ciekawska Magdalena

  3 marca 2020

  Jestem na tak jeśli chodzi o takie konto

 10. Odpowiedz

  Julia

  3 marca 2020

  Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł by nauczyć dziecko oszczędzać.

 11. Odpowiedz

  Marlena H.

  3 marca 2020

  Zastanawiamy się z mężem nad założeniem konta dla chłopców. Na razie oszczędzają w skarbonkę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 marca 2020

   U nas skarbonka jest, ale moja czterolatka odkładnia w niej na batoniki z automatu, które kupuje po lekcjach pływania. Wiadomo, po basenie człowiek robi się głodny 😉

 12. Odpowiedz

  Wiola

  3 marca 2020

  Gospodarowanie pieniędzmi, należy uczyć dzieci od samego początku .

 13. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  3 marca 2020

  Konto dla dziecka uczy go też większej odpowiedzialności w gospodarowaniu pieniędzmi.

 14. Odpowiedz

  toksyczna kosmetyczka

  3 marca 2020

  Kiedyś zastanawiałam się nad taką alternatywą, ale ostatecznie z niej zrezygnowałam.

 15. Odpowiedz

  Akacja

  3 marca 2020

  Moje dzieci miały swoje konta i karty bankowe, gdy była to nowość. Ileż się czasem musiały w sklepie natłumaczyć, że to ich karta a nie rodziców 😂😂😂

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 marca 2020

   Na szczęście można teraz dziecku wyrobić również dowód osobisty, żeby potwierdziło 🙂

 16. Odpowiedz

  kobietywpewnymwieku

  3 marca 2020

  Zastanawiałam się lata temu nad tym, ale nie było za bardzo możliwości w moim banku, teraz już nie wiele brakuję dziecku do pełnoletności, więc poczekamy już tyle 🙂

 17. Odpowiedz

  Aneta

  3 marca 2020

  Mam założone konto dla dzieci. Świetna sprawa.

 18. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  3 marca 2020

  Nasz syn miał założone swoje konto. Zebrała się spora sumka po wielu latach i jako dorosły człowiek miał coś na start!

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 marca 2020

   To bardzo fajna opcja. Mi tego ogromnie brakowało po skończeniu studiów 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Zdejmij z nieba księżyc – Kristan Higgins

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły