Zaprezentuj się z najlepszej strony – jak zrobić dobre zdjęcie profilowe telefonem?

Date
kwi, 23, 2020

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe telefonem?

“Jak cię widzą, tak cię piszą” – to powiedzenie, które ma w sobie wiele prawdy. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że pozory mogą mylić, często ulegamy urokom pierwszego wrażenia. Chcemy również, aby inni oceniali nasz wygląd pozytywnie. Właśnie dlatego tak wielką wagę przykładamy do swojego zdjęcia profilowego w portalach społecznościowych. Stanowi ono bowiem swojego rodzaju wizytówkę, którą podpisujemy się pod każdą aktywnością w sieci. Czy można zrobić dobry autoportret przy pomocy zwykłego telefonu? Oto kilka sztuczek, które z pewnością wpłyną korzystnie na finalny efekt takiej fotografii!

Zacznij od tła

Na zdjęciu profilowym najważniejsze są dwie rzeczy: twarz osoby fotografowanej oraz tło, które ją otacza. Tak zwaną profillówkę można wykonać zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu, jednak to ta druga opcja stanowi mniejsze wyzwanie i pozwala lepiej kontrolować sytuację. Miejsce wykonania zdjęcia powinno być odpowiednio uprzątnięte i dobrze oświetlone. Najlepiej jako tło sprawdzi się czysta ściana naprzeciwko okna. Jeśli w kadrze uchwycone zostaną półki czy biurko, dopilnujmy, aby panował na nich porządek. Swojego rodzaju elementem tła jest także ubranie, które nie powinno odbiegać od tego, które nosimy na co dzień. Warto założyć do zdjęcia coś twarzowego, w czym czujemy się najlepiej.

Oświetlenie to klucz do sukcesu

Gra świateł i cieni może wpływać na naszą korzyść lub wręcz przeciwnie. Zacieniona twarz nabiera bardziej dramatycznego wyrazu, jednak większość osób pragnie na swoim zdjęciu profilowym wyglądać po prostu ładnie. W takim przypadku oświetlenie powinno być równomierne. Jeśli korzystamy z okna, należy ustawić się bezpośrednio przed nim w niedużej odległości. Z kolei stosując oświetlenie sztuczne, najlepiej postawić na dwa, symetrycznie rozmieszczone źródła światła. Wykonując zdjęcie na zewnątrz, pilnujmy, aby twarz w całości znajdowała się w cieniu. 

 

Światła. Kamera. Akcja!

Kiedy przygotujemy tło i zadbamy o odpowiednie oświetlenie, możemy zabrać się za robienie zdjęć. Najlepiej z góry przygotować się na to, że sesja może potrwać nawet kilka godzin, a w jej trakcie wykonamy setki fotografii. Nie zabierajmy się za to zadanie również wtedy, kiedy nie mamy dobrego humoru. Warto upewnić się wcześniej, czy nasz telefon dysponuje odpowiednią ilością pamięci. Korzystne może okazać się także pobranie jednej z dostępnych w sieci aplikacji, które nieco wyretuszują za nas wszystkie zdjęcia. Później istotna jest przede wszystkim właściwa technika. Do fotografii profilowej pozujemy tak samo, jak do portretu. Stajemy prosto, nie garbimy się, ramiona opuszczamy luźno. Nie pochylamy głowy, lecz ładnie eksponujemy podbródek. Twarz przekrzywiamy raz w jedną, raz w drugą stronę, delikatnie się uśmiechając. Idealnie, jeśli ktoś może to zdjęcie wykonać za nas. Jeśli jednak wolimy robić je samodzielnie, musimy właściwie ustawić swój telefon względem twarzy. Obiektyw jego aparatu powinien znajdować się mniej więcej na wysokości naszych oczu i to na niego należy kierować spojrzenie. Dzięki temu twarz nie będzie zniekształcona poprzez optyczne powiększenie nosa czy brody. Pozę do idealnego “selfie” dobrze jest poćwiczyć przed lustrem, a w trakcie sesji często przeglądać wykonane już fotografie. 

Zdjęcie profilowe jest gotowe – i co teraz?

Po wykonaniu dziesiątek lub setek zdjęć pozostaje nam jedynie wybrać to najlepsze. Później fotografię można przepuścić przez gotowy filtr, uważając jednak, aby nie przesadzić. Warto publikację swojego selfie odłożyć na kolejny dzień i spojrzeć na nią “świeżym okiem”. Jeśli następnego dnia nadal będzie nam się podobała, to znak, że wybraliśmy właściwie. Czy na tym kończy się zastosowanie fotografii, którą wykonywaliśmy przez wiele godzin? Niekoniecznie. Ponieważ drukowanie zdjęć ze smartphona jest w tej chwili dziecinnie prostym zadaniem, zdjęcie profilowe warto również wywołać. Taka nieco staromodna wersja profilówki będzie idealnym prezentem dla mamy, przyjaciółki czy chłopaka. Naprawdę udane zdjęcie można wykorzystać nawet do tradycyjnie przygotowanego CV!

Wpis gościnny, sponsorowany.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

27 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Marlena H.

  26 kwietnia 2020

  Sama rzadko robię sobie selfie. 😊 Mój znajomy, który jest fotografem podpowiedział, aby nie robić sobie zdjęć w poziomie tylko w pionie. Zdjęcia robione poziomo, dodają objętości. I rzeczywiście na zdjęciach sylwetka, czy sama twarz wydaje się szersza. 😁

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Ciekawa uwaga 🙂

 2. Odpowiedz

  Anszpi

  26 kwietnia 2020

  Nie lubię sama robić sobie zdjęć, jest to mega trudne, a efekty mało zadowalające

 3. Odpowiedz

  Anna Londowska-Kaźmierczak

  26 kwietnia 2020

  Ja, przy robieniu zdjęć, zawsze mam problem z tłem. Czy to podczas fotografowania osoby, czy przedmiotu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Dzieci najbardziej lubię fotografować na tle zieleni. Co do przedmiotów również miałam z tym problem, dlatego kupiłam namiot bezcieniowy. Sprawdza się rewelacyjnie.

 4. Odpowiedz

  Zołza z kitką

  26 kwietnia 2020

  Moje zdjęcie profilowe jest dość tajemnicze – nie widać twarzy, chociaż jestem na nim w całości 😉 Ale bardzo je lubię – jest z najlepszej podróży mojego życia 🙂

 5. Odpowiedz

  Biblioteka Feniksa

  26 kwietnia 2020

  Uwielbiam ten moment wyboru najlepszego zdjęcia. W galerii sto niemal identycznych fotek i weź człowieku wybierz jedno 😂
  Nie lubię robić zdjęć profilowych i trzymam się jednego póki wyglądam na nim w miarę podobnie do rzeczywistości. Czyli zazwyczaj bardzo długo 😂

  Pozdrawiam
  Biblioteka Feniksa

  • Odpowiedz

   krystynabozenna

   27 kwietnia 2020

   Też tak robię, jak już wybrałam i wstawiłam, to nie ruszam, za dużo dla mnie pracy :-))

 6. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  26 kwietnia 2020

  Bardzo ciekawy wpis i jakże pomocny. Wiele osób z pewnością skorzysta

 7. Odpowiedz

  krystynabozenna

  26 kwietnia 2020

  Ja nie potrafię robić zdjęcia profilowego kotu, a cóż dopiero sobie, podziwiam, tych którzy to potrafią 🙂

 8. Odpowiedz

  Anna

  26 kwietnia 2020

  Nie lubię robić sobie zdjęć i dlatego robię to jak już naprawdę muszę, czyli bardzo rzadko 🙂
  Bardzo fajne porady – przydadzą się na pewno tym, którzy nie są z taką fotografią za pan brat.

 9. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  26 kwietnia 2020

  Jestem tak fatalna w robieniu zdjęć, zupełnie nie umiem uchwycić kompozycji, widać, że artystyczne umiejętności pozostają u mnie daleko za innymi. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Nie wiem czy widziałaś, ale ja usunęłam cały swój Instagram i zaczęłam od nowa. Człowiek uczy się na błędach.

 10. Odpowiedz

  Magda/Oderwistka

  26 kwietnia 2020

  Zwróciłabym jeszcze uwagę, żeby ubranie było raczej stonowane, bez prążków czy kratek. Fajny poradnik 😊

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Zdecydowanie masz rację! Kształt dekoltu i tak dalej również robią swoje 🙂

 11. Odpowiedz

  Bluespark

  25 kwietnia 2020

  Ja zdecydowanie muszę mieć dzień na zdjęcia i pogoda za oknem musi dopisywać, bo to przy nim robię sobie zdjęcia, a jak pogoda do kitu, to i światło kuleje 😀

 12. Odpowiedz

  DeVi

  25 kwietnia 2020

  To jest jakaś zmora! Spędzić kilka godzin na zrobienie jednego zdjęcia, byle pokazać je w sieci. Ale z drugiej strony – przynajmniej dobra fotka do CV. No kij ma zawsze dwa końce, prawda? 😀 Z chęcią skorzystam z tych rad i w końcu zrobię dobre profilowe! Dzięki!

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Przy publikacji w sieci korzyścią jest tylko własna satysfakcja, ale przy dołączaniu do CV taka dobrze przemyślana fotka może zdecydować o naszym przyjęciu do pracy.

 13. Odpowiedz

  Paweł

  24 kwietnia 2020

  Przydatny poradnik — dzięki! 🙂

 14. Odpowiedz

  wiola

  24 kwietnia 2020

  Sama widzę, jak ciężko jest mi takie zdjęcie wykonać

 15. Odpowiedz

  Koralina

  23 kwietnia 2020

  ja teraz dopiero dostrzegam różnicę jaką odgrywa światło, człowiek uczy się przez całe życie 😉

 16. Odpowiedz

  NewEnglandBlog.pl

  23 kwietnia 2020

  Chętnie skorzystam z Twoich rad. Do tej pory nie zrobiłam zdjęcia z którego byłabym zadowolona.

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   26 kwietnia 2020

   U mnie podobnie, zawsze coś nie tak, czegoś brakuje, czegoś za mało. Pewnie, że wiele można wyćwiczyć, nauczyć się, ale dryg trzeba mieć.

   • Odpowiedz

    Vicky

    27 kwietnia 2020

    Moja młodsza córka chyba zostanie fotomodelką, bo ma do tego zadatki. Starsza niestety niefotogeniczność odziedziczyła po mamie.

 17. Odpowiedz

  Honorata

  23 kwietnia 2020

  Tło jest ważne! Przeglądałam mnóstwo CV, w których były selfie a w tle pościel rozrzucona na łóżku, sterta ubrań czy inne rzeczy, których nie powinno być 😂

  • Odpowiedz

   Vicky

   27 kwietnia 2020

   Oj tak, ludzie potrafią takie numery odstawiać 🙂 Hitem internetu są sexy-selfie z dzieckiem raczkującym w tle.

 18. Odpowiedz

  Weronika Ska

  23 kwietnia 2020

  Ciekawy poradnik, światło ma zdecydowanie znaczenie!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • Nogi stonogi na lodzie

  Nogi stonogi na lodzie

  Nogi stonogi na lodzie Ostatnio zastanawiałam się nad pograniem z córką w jakąś zimową grę, gdyż zeszłoroczny tytuł „Pędzące żółwie. Wyścig do choinki” sprawił nam …Czytaj dalej »
 • Everdell 

  Everdell 

  Everdell  Rozwijaj swoją osadę w przeuroczej krainie Everdell Działające od wielu lat wydawnictwo Rebel, ma na swoim koncie całkiem sporo kultowych tytułów. Jednym z nich …Czytaj dalej »
 • Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday?

  Co zrobiłaby Wednesday? Odkryj w sobie czarny charakter! W świecie pełnym przeciętności i konformizmu, “Co zrobiłaby Wednesday?” to krzyk — nie, wrzask — odmienności. Książka …Czytaj dalej »
 • BOX SERUMIXUJ od Pure Beauty

  BOX SERUMIXUJ od Pure Beauty

  BOX Serumixuj Znajdź idealne połączenie dla swojej skóry Czy wiesz czego potrzebuje twoja skóra? Czy jest to rozświetlenie i nawilżenie, redukcja zmarszczek i odżywienie, a …Czytaj dalej »
 • Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04

  Kasane ♥ TOMY #01 – #04 W Japonii mangi obejmują tak samo szeroką gamę gatunków, jak i powieści. W Polsce jednak najczęściej ukazują się humorystyczne lekkie …Czytaj dalej »
 • Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer Podczas jednej z naszych książkowych rozmów przyjaciółka podsunęła mi serię „Fallen Crest” spod pióra Tijan Meyer. Był to strzał w …Czytaj dalej »
 • Kominki zapachowe ✨ Magiczny akcent w twoim domu

  Kominki zapachowe ✨ Magiczny akcent w twoim domu

  Kominki zapachowe ✨ Magiczny akcent w twoim domu ✨ Kominki ceramiczne do wosków zapachowych to prawdziwe maleńkie arcydzieła, które przynoszą do naszych domów wyjątkowy urok …Czytaj dalej »