10 powodów, dla których wynajem może być lepszy niż kupowanie
Posiadanie domu może być celem na całe życie dla wielu Amerykanów, ale to nie znaczy, że jest dla każdego. Wskaźniki posiadania domów są obecnie wysokie w Stanach Zjednoczonych, ale nie zawsze tak było. Rodziny historycznie musiały albo budować własne domy, albo wynajmować dom od kogoś innego. Wynajem może nie być idealny, ale ma też swoje zalety. Dla niektórych osób wynajem może mieć większy sens ze względu na ich sytuację finansową. Poniżej wymieniliśmy 10 głównych zalet wynajmu zamiast kupowania domu.
1) Brak kosztów konserwacji i rachunków za naprawę
Jedną z korzyści wynajmu domu jest brak kosztów utrzymania lub rachunków za naprawy. Oznacza to, że kiedy wynajmujesz nieruchomość, właściciel przejmuje pełną odpowiedzialność za konserwację, ulepszenia i naprawy. Jeśli urządzenie przestanie działać lub dach zacznie przeciekać, zadzwoń do właściciela, który jest zobowiązany do naprawy lub wymiany. Z drugiej strony właściciele domów są odpowiedzialni za wszystkie koszty naprawy, konserwacji i renowacji domu. W zależności od charakteru zadania (i tego, czy w tym samym czasie pojawia się wiele zadań), może to być dość kosztowne.
2) Dostęp do udogodnień
Kolejną korzyścią finansową z wynajmu jest dostęp do udogodnień, które w innym przypadku byłyby ogromnym kosztem. Luksusowe, takie jak basen naziemny lub centrum fitness są standardem w wielu średnich i ekskluzywnych kompleksach apartamentowych bez dodatkowych opłat dla najemców. Gdyby właściciel domu chciał mieć dostęp do tych udogodnień, prawdopodobnie musiałby wydać tysiące złotych na instalację i konserwację. Właściciele mieszkań również nie są zwolnieni z tych kosztów. Wydatki te są wliczane do opłat stowarzyszenia właścicieli domów (HOA), które są należne co miesiąc.
3) Brak podatków od nieruchomości
Jedną z głównych zalet wynajmu w porównaniu z posiadaniem jest to, że najemcy nie muszą płacić podatków od nieruchomości. Podatki od nieruchomości mogą być dużym obciążeniem dla właścicieli domów i różnić się w zależności od hrabstwa. W niektórych obszarach koszty związane z podatkami od nieruchomości mogą co roku sięgać tysięcy złotych.
Chociaż obliczenia podatku od nieruchomości mogą być skomplikowane, są one określane na podstawie szacowanej wartości nieruchomości i ilości gruntu, na którym jest on wybudowany. Wraz ze wzrostem liczby nowych budów, podatki od nieruchomości mogą stanowić znaczne obciążenie finansowe dla właścicieli domów.
4) Brak zaliczki
Innym obszarem, w którym najemcy mają lepszą ofertę finansową, są koszty z góry. Najemcy zazwyczaj muszą wpłacić kaucję zabezpieczającą w wysokości jednomiesięcznego czynszu. I to zwykle wszystko. Kaucja ta teoretycznie jest im zwracana, gdy się wyprowadzą, pod warunkiem, że nie uszkodzili wynajmowanej nieruchomości. Kupując dom z kredytem hipotecznym, musisz mieć spory zadatek — zwykle około 20% wartości nieruchomości. stopniowo się opłacało. A kiedy już posiadasz wolny i czysty dom, masz cenną inwestycję, której najemcy nigdy nie osiągną.
Mimo to kwota potrzebna na zaliczkę na dom jest znacznie większa niż kaucja za wynajem. 20% zaliczki na dom o wartości rynkowej 200 000 USD to 40 000 USD. Przeciętny wynajem mieszkania na Manhattanie, jednym z najdroższych miejsc do życia w Stanach Zjednoczonych, wynosił w lutym 2022 roku 4419 złotych. Ci, którzy nie mają pieniędzy na zaliczkę, lepiej wynająć.
5) Większa elastyczność w wyborze miejsca zamieszkania
Najemcy mogą mieszkać praktycznie wszędzie, podczas gdy właściciele domów ograniczają się do obszarów, na które mogą sobie pozwolić. Mieszkanie w drogim mieście, takim jak Nowy Jork, może być poza zasięgiem większości nabywców domów, ale jest to całkowicie możliwe dla najemców. Chociaż czynsze mogą być wysokie w obszarach, w których wartość domu jest również wysoka, najemcy są bardziej skłonni do znalezienia przystępnej miesięcznej raty niż nabywcy domów. Dodatkowo poniżej radzimy, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania:
- Zaplanuj wydatki;
- Weź pod uwagę porę roku;
- Wykonuj inspekcje we własnym zakresie;
- Przynieś taśmę mierniczą;
- Zadawaj pytania;
- Zapytaj o zwierzęta domowe;
- Nie spiesz się;
- Czytaj opinie w internecie.
Każdy z tych czynników może miec kluczowe znaczenie przy wyborze najlepszego mieszkania do wynajmu lub nawet do zakupu. Odpowiednie podejście będzie przede wszystkim wymagało spokoju i braku pośpiechu – lepiej odczekać kilka tygodni więcej i wybrać coś odpowiedniego, a nie żałować wyboru przez kolejne lata przez pochopną decyzję. Wszystko to pozwoli Wam na wybranie najlepszego miejsca pod wynajem.
6) Niewiele obaw związanych z obniżeniem wartości nieruchomości
Wartości nieruchomości rosną i maleją. Chociaż może to mieć duży wpływ na właścicieli domów, dotyczy to znacznie mniej, jeśli w ogóle, najemców. Wartość Twojego domu może mieć wpływ na wysokość podatków od nieruchomości, które płacisz, oraz na kwotę Twojego kredytu hipotecznego. Na trudnym rynku mieszkaniowym najemcy mogą nie odczuwać tak niekorzystnego wpływu jak właściciele domów.
7) Elastyczność w zmniejszaniu rozmiaru
Najemcy mają możliwość zmniejszenia powierzchni do bardziej przystępnych cenowo pomieszczeń na koniec okresu najmu. Ten rodzaj elastyczności jest szczególnie ważny dla emerytów, którzy chcą tańszej, mniejszej alternatywy, odpowiadającej ich budżetowi. Dużo trudniej jest uwolnić się od drogiego domu ze względu na opłaty związane z kupnem i sprzedażą domu. Ponadto, jeśli właściciel domu zainwestował znaczną ilość pieniędzy w remonty, cena sprzedaży może nie pokryć tych kosztów, przez co nie będzie ich stać na sprzedaż i przeprowadzkę.
8) Stała kwota czynszu
Kwota, którą płacisz za czynsz jest stała przez cały okres umowy najmu. Podczas gdy właściciele mogą podnieść czynsz z wyprzedzeniem, możesz wydajniej planować budżet, ponieważ znasz wysokość czynszu, który musisz zapłacić. Stała kwota jest na pewno czymś, co zainteresuje wiele osób. Ale musicie też zdawać sobie sprawę, że wraz ze wzrostem inflacji wynajem może podrożeć.
9) Niższe koszty ubezpieczenia
Podczas gdy właściciele domów muszą utrzymywać polisę ubezpieczeniową właścicieli domów, odpowiednikiem dla najemców jest polisa ubezpieczeniowa najemcy. Ten rodzaj polisy jest znacznie tańszy i obejmuje prawie wszystko, co posiadasz, w tym meble, komputery i kosztowności. Średni koszt ubezpieczenia najemcy wynosi 179 zł rocznie, podczas gdy przeciętna polisa ubezpieczeniowa właściciela domu kosztuje 1249 zł rocznie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Insurance Information Institute.
10) Niższe koszty mediów
Chociaż domy mogą różnić się wielkością, zazwyczaj są większe niż mieszkania na wynajem. W rezultacie są one droższe w ogrzewaniu, a także mogą mieć wyższe rachunki za prąd. Nieruchomości na wynajem mają zazwyczaj bardziej zwarty i wydajny plan piętra, co czyni je bardziej przystępnymi pod względem ogrzewania i energii elektrycznej niż wiele domów.
Porównanie cen wynajmu w kraju
Wynajem mieszkania będzie też opłacał się w zależności od tego, ile musimy na niego wydać. Dlatego bierzemy pod lupę 3 różne miasta w Polsce i porównujemy ceny za wynajem za określoną ilość metrów. Dzięki temu sprawdzicie, czy warto wynajmować.
Miasto | Warszawa | Kraków | Kielce |
Liczba mieszkańców | 1,5 mln | 750 tys. | 200 tys. |
Rozmiar mieszkania | Ok. 60 metrów kwadratowych | Ok. 60 metrów kwadratowych | Ok. 60 metrów kwadratowych |
Cena za wynajem | 3500 PLN | 3000 PLN | 2500 PLN |
Zakładając, że dochód wraz z partnerem/partnerką wynosi 8000 PLN, różnice w cenach można odczuć w każdym z tych miast w istotny sposób. Branie pod uwagę miejsca zamieszkania będzie bardzo istotne w ocenie, czy lepiej kupować czy wynajmować. Trzeba pamiętać, że wynajem nie gwarantuje nam, że nieruchomość stanie się nasza w przyszłości, a zakup wiąże nas z kredytem na wiele lat, o ile mamy jedynie minimalny wkład własny. Decyzja należy jednak do Was, ponieważ każdy ma inną sytuację.
* Wpis gościnny, sponsorowany.
Pojedztam
Większa elastyczność w doborze miejsca zamieszkania jest ważna.
Vicky
Szczególnie, gdy ma się zawód, który wymaga częstej zmiany miejsca.
Bookendorfina Izabela Pycio
W naszym wypadku wynajem sprawdził się, kiedy byliśmy na etapie zbierania funduszy na mieszkanie, ale kiedyś ceny wynajmu zupełnie inaczej się kształtowały, z drugiej strony ceny mieszkań również.
Irena Bujak (Bujaczek)
W ogóle uważam, że teraz lepiej wynająć niż kupować przy tych cenach. No i tak jak piszesz, ma to dużo innych plusów.
dyedblonde
ja jednak jestem za czymś swoim 😛 uważam że wynajmowanie to wyrzucanie pieniędzy w błoto, swoje to swoje 😛
Martyna K.
Na pewno lepiej rozważyć najem niż kupno. Wtedy mamy pewną sytuację pod względem opłaty co miesiąc.
Bookendorfina Izabela Pycio
Niekoniecznie, właściciele mieszkań tez potrafią cenę zmienić, nawet jeśli coś innego z wynajmującym ustalili, a umowa nie zawsze chroni lub jest.
Zuzka
Czasami faktycznie lepiej coś wynająć niż kupować. Raty kredytów są tak wysokie i ciągle idą w górę, że nie każdego stać na taki krok.